Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Laringomalaziye Nedir?

  • 07 Nisan 2021
  • Laringomalaziye Nedir? için yorumlar kapalı
  • 540 kez görüntülendi.

Laringomalazi yeni doğan bebeklerde sık görülen bir gidişattır ve ses tellerinin hemen üzerine değildiğinde sezilen anormal bir yumuşaklıktır. Başka bir deyimle, ses tellerinin üstünde, ses kolisi olarak da öğrenilen larinks dokularını yumuşatan konjenital bir gidişattır. Bu yumuşaklık, soluk alırken hava yoluna girer ve bu, solunum yolunun kısmen tıkanmasına neden olabilir, özellikle de çocuk sırt üstü […]

Laringomalazi yeni doğan bebeklerde sık görülen bir gidişattır ve ses tellerinin hemen üzerine değildiğinde sezilen anormal bir yumuşaklıktır. Başka bir deyimle, ses tellerinin üstünde, ses kolisi olarak da öğrenilen larinks dokularını yumuşatan konjenital bir gidişattır. Bu yumuşaklık, soluk alırken hava yoluna girer ve bu, solunum yolunun kısmen tıkanmasına neden olabilir, özellikle de çocuk sırt üstü iken hırıltılı soluk alıp vermeye neden olabilir. Ses telleri, gırtlaktaki ses kolisi olarak da öğrenilen bir çift kıvrımdır. Larinks havanın akciğerlere geçmesine izin verir ve aynı zamanda vokal sesler çıkarmasına takviyeci olur. Larinks, gıda veya akışkanların akciğerlere girmesini yasaklamak için gırtlak geri kalanıyla beraber çalışan epigloti içerir.
Genellikle doğumda veya doğumdan kısa bir vakit sonra görülür, vasati tanı yaşı 2 hafta kadardır. Bu vaziyet bebeklerde yüksek sesle solunumun en yaygın sebebidir. Ailede vaziyet hikayesi olmayan bebeklerde sıklıkla görülür ve hadiselerin yüzde 90’ında, bebek 18 ila 20 aylıkken laringomalazi kendi başına düzelir. Vaziyet düzelmediğinde veya bir bebeğin soluk almak ve yemek yemekte zorlandığı ciddi vaziyetlerde, cerrahi veya ilaç kullanmak gerekebilir. Laringomatiyalde, gırtlak dokuları yumuşatılır.

Sebepleri

Laringgomalaziye bütün olarak neyin neden olduğu öğrenilmemektedir. Alakalı bir nörolojik etken olabileceği zannedilmekte, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Gastroözofageal reflü, semptomların ne kadar şiddetli olduğu mevzusunda bir rol oynayabilir, ancak bu mevzuda da daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bazı çocukların neden laringgomalazi geliştirdiği bütün olarak emin olmamakla beraber bu vaziyet, gırtlak kıkırdağının veya ses kolisinin rastgele bir kısmının anormal gelişimi olarak düşünülür. Bu ses tellerinin asaplarını etkileyen nörolojik bir vaziyetin neticeyi olabilir. Şayet GÖRH varsa, larengomalazinin hengameli solumasını daha da makûslaştırabilir.
Laringomalazi kalıtsal bir özellik olabilir, ancak ispatlar bu kuram için eforlu değildir. Laringomalazi, zaman zaman, öbürleri arasında gonadal disgenezis ve Costello belirtiyi gibi bazı kalıtsal koşullarla ilişkilendirilmektedir. Bununla beraber, belli bir belirtiyi olan aile azalarının kesinlikle aynı semptomlara sahip olmaları veya hepsinde laringgomalazisi yoktur.

Bulgu ve Belirtiler

Laringomalaziye Nedir?Laringgomalazinin ana semptomu, stridor olarak da öğrenilen hengameli solunumdur. Çocuk soluduğunda dinlenen yüksek ses seviyesi en aşikar bulgusudur. Laringgomalazi ile doğan bir çocuk için doğumda stridor aşikar olabilir. Vasati olarak, ilk evvel bebekler iki haftalıkken ortaya çıkmaktadır. Çocuk sırt üstü ya da dramatik ve ağladığında mesele daha da makûslaşabilir. Hengameli solunum doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde daha yüksek sesle meyli gösterir. Laringgomalazili bebekler solunurken retraksiyon olarak adlandırılır boynun veya göğsün çevresine sürükleyebilirler.
Yaygın olarak görülen bir vaziyet, ufak bir çocuğun ciddi kasvetlerine neden olabilecek gastroözofageal reflü bozukluğudur GERD . Rastgele bir yaşta rastgele birini etkileyebilen GERD, sindirim asidi mideden yemek borusuna ilerlerken sızıya neden olur. Yanan, tahriş edici hissi daha sık mide ekşimesi olarak öğrenilir. GÖRH çocuğun beceriksiz kalmasına ve kusmasına ve kilo almada güçlük sürüklemesine neden olabilir.
Laringgomalazi bulguları doğumda hemen fark edilebilir veya ilk birkaç hafta süresince zaman geçtikçe daha aşikar hale gelebilir. Hengameli solunum genellikle iyileşmeden evvel daha da makûslaşabilir ve bu tipik olarak 4-8 aylık arasında hakikatleşir. Vaziyetin bulguları kapsayabilir:
• Hengameli/yüksek solunum
• Mesele besleme/yemek yeme
• Cılız kilo alımı
• Yemek yerken boğulma
• Apne
• Siyanoz gidişatı
• Her soluk alındığında boyun ve göğüste çekilmek
• Cezir
Daha ciddi larengomalazinin değişik bulguları arasında şunlar bulunur:
• Beslenme güçlüğü
• Yavaş kilo alımı, hatta kilo kaybı
• Yutkunma anında boğulma gidişatı
• Aspirasyon gıda veya akışkanlar akciğerlere girdiğinde
• Soluk alırken duraklama apne olarak da öğrenilir
• Morarma veya siyanoz kandaki düşük oksijen seviyelerinden dolayı
Siyanoz bulguları fark ederse veya çocuğun bir seferde 10 saniyeden fazla soluk almayı kesmesi gidişatında, şipşak bir sağlık kurumuna gidilmelidir. Ayrıca, çocuk soluk almakta zorlandığı fark edilirse- misalin, göğsünü ve boynunu sürüklemek gibi gidişata acil müdahale edilmesi için takviye alınmalıdır. Başka bulgular varsa, çocuğun çocuk hekimi götürülmesi gerekir.

Teşhis

Laringomalazinin tipik olan bulgu ve semptomlarını tanımlayarak kaydolmak tanı konurken atılan ilk adımdır. Stridor gibi semptomları tanımlamak ve ne zaman olduklarına dikkat etmek çocuğun hekimin tanı koymasına takviyeci olabilir. Hafif hadiselerde, zorunlu olan tek şey bir imtihan ve yakın takip olabilir. Hekime gidildiğinde, muhtemelen gözlemlenen şeyleri, bebekle sıhhati ile alakalı değişik meseleleri inceleyerek tetkik edecektir. Bebeğin burun deliğine ucunda ufak bir kamera bulunan çok ince bir tüpün takıldığı ve boğazın gırtlak kısmına gittiği nazofaringolarengoskopi NPL önerebilir. Bu, hekimin için ses paketine ve dokulara daha iyi bir bakış açısı sağlayan usuldür. Resmi bir teşhisten sonra vaziyetin derecesini, hava yolunun rastgele bir kısmının etkilenip etkilenmediğini değerlendirmek ve değişik gidişatları ekarte etmek için başka testler önerebilir.

Laringomalaziye Nedir?Laringomalazi Basmakalıp Laringomalazi

Çocukta larengomalazi varsa, hekim boyun ve göğüs grafileri ve hava yolu floroskopi ismi verilen ince, hafif bir kapsam kullanan başka bir test gibi başka testler isteyebilir. Yutkunmanın fonksiyonel bir endoskopik değerlendirmesi FEES olarak adlandırılan başka bir test, bazen aspirasyonla beraber ehemmiyetli yutma problemleri varsa yapılır. Laringomalazi hafif, orta veya ağır olarak teşhis edilebilir. Laringgomalazi ile doğan bebeklerin takribî yüzde 99’u hafif veya orta şiddettedir. Hafif larengomalazi hengameli solunum içerir, fakat başka sıhhat problemleri bulunmamaktadır. Orta şiddette larengomalazi genellikle beslenme, eksiklik, GÖRH ve hafif veya orta dereceli göğüs retraksiyonlarında bazı meseleler olduğu anlamına kazanç. Şiddetli laringgomalazi, beslenme bozukluğunun yanı gizeme apne ve siyanoz da kapsayabilir.

Rehabilitasyonlar

Hafif bulgular ve laringgomalazi bulguları kesinlikle evham veya acil rehabilitasyon için acil bir neden değildir. Uzmanlara göre, örnej hadiselerin yüzde 90’ında laringomalazi hiçbir rehabilitasyona gerek olmadan kendiliğindene iyileşebilmektedir. Bununla beraber, çocuğun laringomalazisi kilo alımını önleyen beslenme meselelerine neden oluyorsa veya siyanoz alana kazançsa, ameliyat gerekebilir. Standart cerrahi rehabilitasyon genellikle dolaysız laringoskopi ve bronkoskopi ismi verilen bir prosedürle başlamaktadır. Ameliyat odasında yapılır ve hekimi larinks ve trakeaya yakından bakmak için özel kapsamlar kullanır. Bir sonraki adım supraglottoplasti denilen bir operasyondur. Makasla, lazerle veya birkaç başka yoldan biriyle yapılabilir. Ameliyat, yemek yerken soluk borusunu kaplayan boğazdaki doku olan larinks ve epiglotin kıkırdaklarının bölünmesini kapsar. Operasyon ayrıca, ses tellerinin hemen üzerindeki doku ölçüsünü hafifçe eksiltmeyi de içerir.
Cerrahinin zorunlu olduğuna dair işaretler şunları kapsayabilir:
• Yaşamı tehdit eden apneler
• Büyümede ve kilo almada problem
• Yeterince oksijen alma marifetini etkileyen rastgele bir kalp/akciğer meseleyi
• Ehemmiyetli siyanoz kısımları
İlaç alındığında hekim, reflü karşıtı ilaçları reçete edebilir. Bebek soluk alırken boynunu ve göğsünü ileri geri hareket ettirirse, bu vaziyet geri akışını daha makûs hale getirebilir. Şayet reflü mevcutsa, reflüden gelen asidin, vokal kordlar üzerindeki dokunun şişmesine neden olarak, solunumun daha makûs ve hatta daha hengameli olmasına neden olabilir.
Ayrıca konut hayat şartlarında yapılacak bazı ufak farklılıklar yararlı olabilmektedir. Hafif veya orta şiddette larengomalazi hadiselerinde, beslenme, yatmak veya başka rastgele bir etkinlikte büyük farklılıklar yapılması gerekmeyebilir. Çocuğun iyi beslendiğinden ve rastgele bir ciddi larengomalazi semptomu yaşamadığından emin olmak için dikkatlice izlenmesi gerekir. Beslenme güçlü ise, çocuğun her beslenmede çok fazla kalori ve yiyecek alamayabilir, zira bunu daha sık yapmanız gerekebilir. Ayrıca geceleri daha basit soluk almaları için bebeğin yatağının azıcık yükseltilmesi gerekebilir. Laringgomalazi ile dahi, çocuklar hekim tarafından aksi belirtilmedikçe bebekler sırt üstü en tehlikesiz biçimde yatarlar.

Hekime Ne Zaman Gidilmelidir?

Eğer alttaki gidişatlardan bir veya birkaçı mevzubahisi ise acil olarak tıbbi takviye alınmalıdır.
• 10 saniyeden fazla soluk almayı durduğunda
• Yüksek sesle soluk alırken dudakların etrafında mavimsi bir renk tonu büyüdüğünde.
• Uyandıktan veya yine konumlandırıldıktan sonra boynu veya göğsünde rastgele bir hafifleme olmadığı vaziyetlerde
• Bebekte anormal bir vaziyet görüldüğünde
Çoçukta laringomalazi teşhisi konmuşsa, bu aileyi kaygı verebilmektedir. Fakat bu rehabilitasyon edilebilir ve çoğu gidişatta çocuğun tıbbi müdahaleye lüzumu olmayabilir. Çocuk için bunun ne anlama geldiği, nelere dikkat edilmesi gerektiği, ne gibi farklılıklar veya bulgulara dikkat edilmesi gerektiğini bilmek için uzman bir çocuk hekimi ile görüşülmelidir.

Laringomalaziye Nedir?Hastalığı İhtiyata

Laringomalaziyi önleyeme dahi vaziyetle alakalı tıbbi acil gidişatları önlemeye takviyeci olabilir. Önlemek için alttaki taktikleri göz önünde bulundurun:
• Beslenme, kilo alma ve soluk alma mevzusunda ne gibi bulgular olduğu mevzusunda şuurlu olunmalıdır.
• Yaygın olmayan bir gidişatta, bebeğin laringomalazileri ile ilişkili bir apnesi varsa, pediatristinizle aralıksız pozitif hava yolu tazyiki CPAP terapisi veya apne için başka bir spesifik rehabilitasyon hakkında konuşulmalıdır.
• Bebeğin laringomalazisi rehabilitasyonu garanti altına alabilecek semptomlara neden oluyorsa, laringgomalazi rehabilitasyonu mevzusunda tecrübeli bir uzman bulunmalıdır
Çocuğun gırtlak yapısı olgunlaşıncaya ve mesele ortadan kalkıncaya dek, sıhhatinde rastgele bir farklılık olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Bir Hayli çocuk laringgomalaziyi geliştirirken, öbürleri ameliyat gerektirir ve bu genellikle çocuğun ilk doğum gününden evvel yapılır. Apne ve siyanoz yaşamı tehdit edebilir, bu sebeple çocuğun kasveti varsa acil tıbbi takviye alınmalıdır. Neyse ki, çoğu larengomalazi olayı ameliyat veya çocuk için sabır ve ekstra bakım dışında rastgele bir şey gerektirmez. Hengameli solunum, ne olup bittiğini kavrayana kadar azıcık asap bozucu ve stres yaratabilir, ancak mevzunun kendiliğindene çözmesi gerektiğini öğrenmek bu işi basitleştirebilir.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri