Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kuzey Kutbunun Bulguyu

  • 02 Temmuz 2021
  • Kuzey Kutbunun Bulguyu için yorumlar kapalı
  • 141 kez görüntülendi.
Kuzey Kutbunun Bulguyu

Yirminci asra kadar kutuplar, varılamayan bir niyetti ve iki kutbunda bulguyu ancak yirminci asırda muhtemel oldu. Senelerce kutupları keşfetmek için bir hayli girişim asıllaştı ancak hepsi zafersizlikle sonuçlandı. Hatta bu sınamalar sırasında bazı kaşifler yaşamını kaybetti.

4093_images_1

Yirminci asra kadar kutuplar, varılamayan bir niyetti ve iki kutbunda bulguyu ancak yirminci asırda muhtemel oldu. Senelerce kutupları keşfetmek için bir hayli girişim asıllaştı ancak hepsi zafersizlikle sonuçlandı. Hatta bu sınamalar sırasında bazı kaşifler yaşamını kaybetti. Bir Hayli gemi buzlar arasında bakiliğe terk edildi. 1845 senelerinde İngilizler Atlas Ummanı ile Pasifik ummanının kuzeyinden deniz yolu ile birbirine bağlayan kuzeybatı geçidinden geçmek için, bir hayli sınamalar yaptılar.

Franklin, Avustralya Kanada‘nın kutuplarında kalan kısımlarında Büyük Ummanda keşifler yapmıştır. O senelerde deniz subaylığı, kaptanlık, valilik yapmış ve bu ehemmiyetli misyonları yaptığı için, herkes bu zorlu vazifeyi bir tek onun yapabileceğini düşünüyordu. Franklin kendisinden beklenen bu büyük vazifeyi kabul etti ve iki gemi 137 şahıs ile kuzeybatı geçitine girdi. Çok uzun müddet bu geçitte yol almaya başladı. Ancak sonunda gemisi buzlar içerisinde hareketsiz kaldı. Bunun üzerine gemilerini terkedip bir Eskimo köyüne erişmeye çalıştılar.

4093_kuzey-kutbu_97194Mesele üstüne mesele yaşayan Franklin kış bastırdığı için yolda tutsak kaldılar ve gıda meşrubatları bitti için feci bir biçimde can verdiler. İki sene süresince Franklin ve adamlarından haber alınamayınca onların başlarına felaket geldiği hipotez edilmişti dahi. İngiliz hükümeti bu bulguyu yapan Franklin ve takımını kurtarana bütün bir milyon, bu takımdan haber getirene de üç yüz bin lira vaad etti. Bu vaad üzerine beş gemili bir kurtarma kurulu yola çıktı ancak onlardan da haber alınamadı. Franklin ve adamlarının vefatı ancak on iki sene sonra anlaşıldı. Bir keşif kurulu keşif sırasında bir cüzdan buldu ve cüzdandaki yazı tüm felaketi sarihler derecesindeydi. Çok geçmeden keşif kurulu donmuş cesetleri ve iskeletleri buldu. İngiltere Hükümeti, Franklin’i Kuzeybatı Geçidinin kaşifi olarak bülten etti. Ancak reelde bu geçidi bir gemi ile geçerek bu bulguyu bitiren Norveçli Kaşif Amundsen bulmuştur.

4093_images

1879 senelerinde New York gazetelerinden biri, Kuzey Kutbunu keşfetmek için bir çok kampanya tertip etmişti. Tertip Edilen bu kampanyalara bir çok maceracı ve gezgin katılmak istedi. Bir çok katılım sonunda yalnızca yirmi dört karakter bir kurul oluşturuldu. Bu yirmi dört şahıs teçhizatlı bir gemi ile merasimle uğurlandı. Bu gönderilen gemi 1881 senelerinde buzullar arasında takılı kaldı. Daha sonra da buzullar bu gemiyi sıkıştırdı ve böldü. Kaptan ve yanında birlikte on bir şahıs ile güneye doğru yürüdüler. Ancak açlık ve soğukluk karar sürdüğü için yaşamlarını kaybettiler. Geri kalan on iki şahıs kurtarılabildi. 1897 senelerinde İseçli ünlü kaşif Andre, iki dostu ile kutuplara erişmek istiyordu. Bundan evvel yapılan keşiflerde kutuplarda genelde gemiler buzlara takılır ve ufalanırdı. Bunu kavrayan Andre kutuplara balonla gitmeyi tasarlıyordu. Bu girişim trajedi ile sonuçlandı. Kutuplara varmadan fırtına ile karşılaştılar ve gerekli olarak iniş yaptılar. İniş yaptıktan sonra tekerrür havalanmayı sınadılar ancak bunu muvaffak olamayıp donarak can verdiler. Andre ve dostlarını cesetleri otuz üç sene sonra bulundu.

4093_cook-peary-arctic-631

1856 senesinde Amerikalı kaşif Robert Peary; dünyaya gözlerini açmıştı. Denizi ve yolculuk yapmayı çok beğendiği için deniz subayı olmuştu. Grönland’a yapılan bir keşif gemisinde bulunduktan sonra kutba keşif yapmaya karar verdi. İnatçı ve yakaladığını koparan bir kişiliği vardı. İlk sınaması zafersizlikle sonuçlandı ancak bu sınamalarında yılmadı devam etti. Nerede yanılgı yaptığını tahlile başladı. Buraya gemi ile erişmek olanaksızdı. Gemi ile gidince, gemiler buzullar arasında kalıyor ve dağılınıyordu. Usuna bir fikir geldi.Eskimolar gibi kızaklarla gitmek ve soğuğa dayanıklı olan köpekler kullanmak tek çıkar yoldu. Bu analiz sonunda Eskimoların yaşamlarını tahlile başladı. Dört sene onlar gibi yaşamaya çalıştı. Hatta ham et dahi yemeğe başlamıştı. 1900 senelerinde ikinci girişiminde bulundu.

Grönland’ın kuzey ucuna 83’namcı dereceye kadar çıktı. Ancak son 7 derecelik yolu alamayacağını kavrayınca geri döndü. 1902 senesinde üçüncü yolculuğuna 84 dereceyi aştı. 1906 senelerinde 87 dereceye varabilmişti. Yaptığı bu kadar girişimin galibiyetsizlik ile sonuçlanması onu daha da inatçı bir insan yaptı. Başka bir insan olsa bırakırdı ancak Peary bırakmadı. Peary bir sene daha Eskimoların yanında kaldı ve en soğuk koşullara kendini hazırladı. 1909 senelerinde yanına dört Eskimo ve bir tane zenci uşak alarak yola koyuldu. Uşağını da kendi gibi yaşamaya alıştırmıştı. Eskimolar köpeklerle gıda ve meşrubat taşıyordu.Bu zorlu çabada bütün altı gün süresince yol aldılar ve Kuzey Kutbuna erişip Amerika sancağını diktiler. Dönüş yolculuğunu daha yavaş yaptılar ve yirmi gün süren dönüş yolculuğunun sonunda onları bekleyen gemi ile geri döndüler. Peary bu galibiyetinden dolayı amiralliğe yükseldi. 1920 senesinde yaşamını kaybetti.

Yazar:Zafer Kaplan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ