Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?

  • 30 Nisan 2021
  • Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir? için yorumlar kapalı
  • 68 kez görüntülendi.

Kuzey Kore, öbür fotoğrafı ismiyle Kore Demokratik Millet Cumhuriyeti, Uzakdoğu coğrafyası olarak adlandırılan Doğu Asya’nın en Pasifik Ummanı kıyısında yer alan bir devlettir. Kuzey Kore, Güney Kore‘nin kendisiyle olan bağı koparması sonrasında bu adı almıştır. Gerçeğinde her iki devlet bir aradayken Kore olarak adlandırılmakta idi. Ancak günümüzde Kore denildiği zaman insanların usuna gerçeğinde Güney Kore […]

Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?Kuzey Kore,

öbür fotoğrafı ismiyle Kore Demokratik Millet Cumhuriyeti, Uzakdoğu coğrafyası olarak adlandırılan Doğu Asya’nın en Pasifik Ummanı kıyısında yer alan bir devlettir. Kuzey Kore, Güney Kore‘nin kendisiyle olan bağı koparması sonrasında bu adı almıştır. Gerçeğinde her iki devlet bir aradayken Kore olarak adlandırılmakta idi. Ancak günümüzde Kore denildiği zaman insanların usuna gerçeğinde Güney Kore gelmektedir. Bu gerçeğinde bir anlamda Kuzey ve de Güney Kıbrıs’ın gidişatına benzese de statüleri oldukça değişiktir. Zira Kuzey Kore, fotoğrafı olarak tanınan bir devlettir. Ancak demokratik olmayan davranışı ve de kapalı yapısıyla bir hayli devletten kendisini soyutlamış gidişattadır. Bu da ülkeyi oldukça bilinmeyen bir devlet haline getirip, dünya sulhunu tehdit edecek ebada eriştirmektedir. Kore Yarımadası olarak ifade edilen bölgede Güney Kore ile de komşu konumunda olan Kuzey Kore, Güney Kore ile çok ciddi anlamda meseleler yaşamaktadır ve de her iki devlet de birbirlerine düşman konumunda olup, birbirlerini kumpaslı olarak tehdit ederler.Ülkenin en büyük şehri Pyongyang’dır; bu yer aynı zamanda ülkeye başşehirlik de yapar.

Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?Kuzey Kore,

kuzey ve kuzeybatıdan bölgenin en ehemmiyetli eforlarından olan Çin Halk Cumhuriyeti tarafından çevrelenmiştir. Ayrıca bu hatta Rusya ile de komşu olan Kuzey Kore, 3 komşuya sahiptir. Bu komşuluklarda hudutsal olarak irtibat da bulunur. Bunlar Güney Kore, Çin Halk Cumhuriyeti ve de Rusya Federasyonu’dur.Fotoğrafı dili Korece olan Kuzey Kore, başşehir Pyongyang’dan idarenir, mevzubahisi şehir ülke için son derece ehemmiyetli olup, aynı zamanda da başşehirlik yapar. Çok daha önceki topraklar üzerinde heyeti olan bu ülkenin tarihi araştırıldığında bir hayli uygarlığa da konut sahipliği yaptığı sarih bir biçimde görülür. Uzun seneler süresince bölgenin en büyük eforlarından biri olan Japonlarca işgal edilmiş olan bu topraklar, 40 sene vakitle Japonya İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Bu hegemonya 29 Ağustos 1910 senesinde Japonya’nın bölgeyi işgali ile başlamış ve de II. Dünya Savaşı sona erene de devam etmiştir. Ne zamanki Almanlar gibi ”Mihver” devletler tarafında olan Japonya savaşı kaybedince Kore de bağımsızlığına kavuşmuştur.

Kuzey Kore Nasıl Bir Ülkedir?Bu bağımsızlığın en ehemmiyetli sebepleri arasında kuşkusuz ki Japonya’nın Amerika tarafından atom bombası ile çok barbar bir biçimde vurulması olmuştur. Bu atağa kadar teslim olma hedefi bulunmayan bu savaşçı ülke öbür şehirlere de aynı biçimde hamle hakikatleştirilmesin diye teslim olduğunu bülten etmiştir. Bu da 15 Ağustos 1945 tarihinde Kore’nin Japonya İmparatorluğu’ndan parçalaması ve de bağımsız bir devlet haline gelmesini sağlamıştır. Bağımsızlıktan neredeyse 6 ay sonra Kuzey Kore’nin esasları atılmış ve de 9 Eylül 1948’de Kore Demokratik Millet Cumhuriyeti resmen kurulmuştur.

Kore günümüzde başta Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve de Japonya için halen de faal bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Her fırsatta bu ülkelere saldıracağını açıklayan Kore bunu henüz reelleştirmese de ciddi anlamda tehdit yaratmaktadır. Bu da natürel olarak çok büyük ekonomilere sahip olan bu ülkelerde spekülasyonlara da sonuç verdiğinden ciddi finans meselelerine de imkân sağlar. Kuzey Kore, takribî olarak 26 milyon bireyin yerleşik olarak ikamet ettiği bir ülkedir. Ülkede birey başına düşen ulusal kazanç ise 1000 Amerikan doları ortamı olup, millet bu gidişattan pek de rahatsız görünmemektedir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ