Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kuru Eller İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 05 Temmuz 2021
  • Kuru Eller İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 174 kez görüntülendi.
Kuru Eller İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kış mevsiminde eller daha alınganlaşmaktadır. Kurumuş olan eller, görüntüsü itibariyle şahsı rahatsız ettiği gibi ellerin acımasına kadar negatifliklere neden olabilmektedir. Sizlerle yazımızda kuruyan ellerinize nasıl özen göstermeniz gerektiği paylaşılmaktadır. Gerek konutta kolay bakım malzemeleri hazırlayarak gerekse günlük yaşamda ellerinizi daha dikkatli kullanarak, kuruluktan daha kısa zamanda kurtulabilirsiniz. Kumpaslı Olarak Islatıcı Krem Kullanın Kuruyan elleriniz […]

Özellikle kış mevsiminde eller daha alınganlaşmaktadır. Kurumuş olan eller, görüntüsü itibariyle şahsı rahatsız ettiği gibi ellerin acımasına kadar negatifliklere neden olabilmektedir. Sizlerle yazımızda kuruyan ellerinize nasıl özen göstermeniz gerektiği paylaşılmaktadır.

Gerek konutta kolay bakım malzemeleri hazırlayarak gerekse günlük yaşamda ellerinizi daha dikkatli kullanarak, kuruluktan daha kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

Kumpaslı Olarak Islatıcı Krem Kullanın

8336_6Kuruyan elleriniz için en ehemmiyetli bakım usullerinden birisi, her gece kumpaslı olarak ıslatıcı el kremi kullanmanızdır. Bedenimiz geceleri kendisini yenilediği için gece uyumadan evvel kesinlikle el kremi sürmenizi nasihat ederiz. Lüzumlu ise ve olanağınız varsa elbette gün içinde de ellerinizi kremle ıslatmanız daha kısa zamanda kuruluktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

El kremi seçimi mevzusunda, kreminizin ıslatma özelliği kadar ehemmiyetli olan bir değişik yanı ise güneş ışınlarına karşı koruma özelliğinin olmasıdır. Ayrıca devamlı olarak klima çalışan civarlarda bulunuyorsanız, 3 saatte 1 olmak üzere el kreminizi tazelemenizi öneririz. Buna ek olarak elleriniz suya her temas ettikten sonra el kreminizi tazelemelisiniz.

Sabununuz Islatıcı Özellikli Olsun

Sabun kullanmaktan sakınan bireylerin genel tavrı, ellerini kuruttuğunu söylemeleridir. Ellerinizin sabun kaynaklı olarak kurumasının önüne geçmek istiyorsanız, ıslatıcı özelliği olan sabunları seçim etmelisiniz. Ayrıca akışkan sabun kullanmak yerine natürel sabunlardan yana seçiminizi yapmanızı nasihat ederiz.

Çok Soğuk ve Çok Sıcak Olan Sudan Uzak Durun

Gün içinde elerinizi çok soğuk veya çok sıcak olan suya sokmamaya çalışın. Ellerinizi olası olduğunca ılık suyla yıkamaya özen gösterin. Sıcak olan suyla ellerinizi yıkadığınızda; elinizde bulunan natürel yağ emilir ve bu vaziyette kuruluğa sebebiyet verir.

Bol Su İçin

Cildiniz susuz kaldığı zaman bedenin ilk tepki verdiği kısımlardan biriside elleriniz olmaktadır. Günlük olarak 2 litre su içmeye özen göstermenizi öneririz. Bu ölçüde su tüketimi sadece kuruluk için değil beden sıhhati açısından da ehemmiyetlidir. Günlük su tüketiminize dikkat ettiğinizde ellerinizdeki kuruluğun zamanla yok olduğunu sizde fark edeceksiniz.

Gerekiyorsa Eldiven Kullanın

Paklik yaparken ya da bulaşık devirirken ellerinize eldiven takmayı bakımsızlık etmeyin. Böylece ellerinizin hem suyla hem de kimyevi maddelerle temasını önlemiş olursunuz.

Kuru Eller İçin Maske Tarifi 1

8336_5Malzemeler:

1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı süzme bal
Bir ölçü su

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Ilık suyun içinde evvel ellerinizi 10 dakika müddetle bekletin. Sonrasında ayrı bir kase içinde zeytinyağı ve balı karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımda da ellerinizi 5 dakika müddetle bekletin. Ilık suyla ellerinizi hoşça durulayın. Ellerinizin ne kadar yumuşadığını ilk uygulama sonrasında dahi fark edeceksiniz. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamanız yeterli olmaktadır.

Kuru Eller İçin Maske Tarifi 2

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kadar toz halinde kil
2 yumurtanın sarısı
1 tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Öncelikle yumurta sarılarını bir kaba alın. Üzerine badem yağı ve kili ilave edin. Tüm malzemeyi harmanlayın. Krem kıvamını alana dek karıştırmaya devam edin. Hazırlamış olduğunuz bu harcı, buzdolabının soğutucu kısmına koyun ve 10 dakika müddetle bekletin. Zaman dolunca ellerinize bu karışımdan sürün ve 10 dakika kadar bu biçimde bekleyin. Sonrasında bol suyla ellerinizi durulayın. Bu maske tarifini haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ