Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kürtaj Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

  • 23 Nisan 2021
  • Kürtaj Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 131 kez görüntülendi.

Gebelik hakkında bir karar verirken emin kürtaj alternatifleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Kürtaj, bir kadının gebeliğini sonlandırmasıdır. İstenmeyen hamilelik, her sene binlerce şahsı etkileyen ehemmiyetli bir evhamdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her sene asıllaşan 6 milyon hamileliğin yarısından aşırısı tasarlanmamış hamileliktir. Cinsel ve Faize Sıhhati Perspektifleri’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu tasarlanmamış hamileliklerle karşılaşan […]

Gebelik hakkında bir karar verirken emin kürtaj alternatifleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Kürtaj, bir kadının gebeliğini sonlandırmasıdır. İstenmeyen hamilelik, her sene binlerce şahsı etkileyen ehemmiyetli bir evhamdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde her sene asıllaşan 6 milyon hamileliğin yarısından aşırısı tasarlanmamış hamileliktir. Cinsel ve Faize Sıhhati Perspektifleri’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu tasarlanmamış hamileliklerle karşılaşan bayanların takribî % 50’si, hamile kaldıkları ay süresince doğum hakimiyet usulünü kullanmaktaydılar.
Kürtaj, Amerika Birleşik Devletleri‘de her sene takribî 1,3 milyon kürtaj yapıldığı için uygulanan en yaygın tıbbi harekâtlardan biridir. Bilgiler, tüm bayanların % 40’ından aşırısının, faize yaşamlarında bir vakit kürtajla hamileliğe son vereceğini göstermektedir.

Kürtajın Kısa Geçmişi

1973’te Yüksek Duruşma davası Roe/Wade, bayanların gebeliğin ilk 6 ayında 2 trimesterde kürtaj yapma hakkına sahip olduğuna ve böylece kürtajın legalleştiğine karar vermiştir. Duruşma, kürtajın Amerika Birleşik Devletleri Tüzüğü uyarınca esas bir hak olduğunu ve kürtajın menedilmesinin 14. farklılığın sona erme süreci maddesini ihlal edeceğini ileri sürmüştür. Başka Bir Deyişle bir kadının gebeliğini sona erdirmeye haklı nedenlerden de olsa hak kazanması dâhil olmak üzere, mahremiyet hakkını yalanlaması için devlet eylemlerine karşı gözetmektedir.
Kürtaj Hakkında Bilinmesi GerekenlerDuruşma, uygun olmayan bir fetüsün başka bir deyişle rahim dışında yaşamayacak vaziyette olan fetüsün, On dördüncü Farklılığın birinci kısmında belirtilen koşullara göre bir şahıs olmadığını tespit etmiştir. Bu sebeple kürtaj harekâtı hakkı doğmamışlar için geçerli değildir. Bu dönüm noktası duruşma kararından bu yana, çok rakamda federal ve eyalet kanunları önerilmiş veya kabul edilmiştir. Kürtaj tıp alanındaki en müzakereli ve legal olarak faal alanlardan biridir.
2003 senesinde, Başkan George W. Bush, ilk Genişleme Süreci ve Çıkarma D&X kürtaj prosedürünü meneden ilk kürtaj yasağını imza atmıştır. Bu yasak her ne kadar fotoğrafı olarak 2003’şan Kısmi Doğum Kürtaj Kanunu olarak anılsa da, harekâtın tıp cemiyetinde Sağlam D&X olarak daha doğru bir biçimde onaylandığını belirtmek ehemmiyetlidir. Kısmi doğum kürtajı tıbbi bir terim değil siyasi bir terimdir.

Bayanlar Kürtaj İstediğinde

Düşüklerin takribî % 88’i hamileliğin ilk üç ayında 3 ay yapılır. Gebeliğin ilk sekiz haftasında barbarca % 59, 9 ila 10 haftalarında % 19 ve 11 ila 12 haftalarında % 10 oranında asıllaşır. Düşüklerin takribî % 10’luk bir kısmı ikinci trimesterde oluşmaktadır. hafta 13-15’te % 6 ve 20. Haftada % 4. 24 haftalık gebelikten sonra, kürtajlar yalnızca ciddi sıhhat sebeplerinden dolayı sağlanır ve bu toplam kürtajların% 1’inden azını oluşturur. Eskiki kürtajlar daha basit, daha tehlikesiz ve daha sonraki gebeliklerde yapılan kürtajlardan daha ucuzdur.

Reeller ve DemografiKürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

• 24 yaş ve altındaki Amerika Birleşik Devletleri’li bayanlar, kürtaj alanların% 52’sini oluşturmaktadır. Bu sayı daha da ufalanır: Bu düşüklerin % 19’u gençler tarafından alınır ve 20 ila 24 yaşları arasındaki bayanlar bu düşüklerin % 33’namı oluşturur.
• Düşüklerin takribî % 60’ı en az bir çocuğu olan bayanlar tarafından yaşanır.
• Tüm düşüklerin üçte ikisi hiç evlenmemiş bayanlarda görülür.
• Her sosyal sınıfa ve ırka üye bayanlar kürtaj yapmayı seçmektedirler. Bir kürtaj raporuna sahip bayanların % 78’i, kürtaj alan bayanların% 88’i metropol bölgelerde yaşamaktadır. Ve kürtaj isteyenlerin % 57’si ekonomik dezavantajlı başka bir deyişle fukara kesim arasında olan şahıslar arasındadır.
• Kürtaj alan bayanların % 54’ü hamile kaldıklarında doğum hakimiyet usulü kullanmaktadır. Bu hamileliklerin çoğu, kondomların yırtılmalarından veya yanlış kullanılmalarından % 49 ve doğum hakimiyet haplarını % 76 almayı unutan bayanlardan kaynaklanmaktadır.
• İlk kürtaj isteyen tüm bayanların yarısı, hamile kaldıklarında cinsel eşleriyle hamile kalmak istememeleri üzerine uyuşmaya varmasına karşın hamile kaldıklarında rastgele bir kontrasepsiyon kullanmıyordu.

Kürtaj Alma Kararı

Bir kadının kürtaj yaptırmayı düşündüğü zaman iyi bilgilendirilmiş bir karar vermesi ehemmiyetlidir. Alternatiflerini emin ve desteklenmiş dostlarıyla, ailesiyle ve aynı zamanda erken hamilelik danışmanlığıyla tartışmalıdır. Bu şahıslar bir kadının doğru bir karara varmasında takviyeci olabilir. Bayanlar, gebeliklerinin kaçıncı haftalarında olduğuna bağlı olarak iki veya daha fazla kürtaj usulü arasında tercih yapabilir. Kürtaj yaptırmanın en tehlikesiz zamanı son adet yarıyılından 5-10 hafta sonradır. Geçmişte, kürtajın bir kadının meme kanseri tehlikesini artırabileceğine dair evhamlar bulunmaktaydı. Bununla beraber, daha yeni ve dikkatlice yapılan çalışmalar, kürtaj yaptırmak ile daha sonra meme kanseri olmak arasında bir irtibat olmadığını göstermektedir.
Kürtaj yaptırma kararına genellikle muhtelif ve birbiriyle ilişkili sebeplerle karar verilir. Bu Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenlerkararla karşı karşıya kalan bayanların çoğu bu kararlarında çok zorlanmaktadırlar. Genellikle bu kararın alındığı tüm senaryoları düşünerek, tartıştırarak düşünen ve tartıştıran bir gidişattır. Seneler geçtikçe, yapılan araştırmalar, bayanların neden kürtaj yaptırmayı seçtikleri mevzusundaki eş sebepleri aralıksız olarak ortaya koymaktadır.

Prosedür

Hem tıbbi hem de cerrahi düşük usulleri mevcuttur, ancak bunlar hamileliğin her safhasında değişiktir. Tipik olarak, gebelik 7 haftayı geçtikten sonra, yalnızca cerrahi kürtaj usulleri kullanılabilir. İkinci üç aylık yarıyıldaki düşükler, ilk üç aylık yarıyıldakilerden daha yüksek tehlike taşıma meylindedir. Popüler inanca karşın, Amerikan Psikologlar Birliği’nin tek bir kürtajın akılsal sıhhat meselelerine neden olacağına dair bir ispat bulunmadığına dikkat topladığını anekdot etmek de ehemmiyetlidir.

Kürtaj Sonrası Bakım

Kürtaj gebeliği fetüs ve plasentayı rahimden çıkararak sonlandıran bir operasyondur. Bu prosedürler çok tehlikesiz ve düşük tehlikelidir. Muhtemelen meselesiz bir biçimde hasta iyileşir. Ve tamamen iyileşmesi birkaç gün sürebilir. Fakat şahıs birkaç gün ila 2 hafta süresince menstrüel kramp gibi paydan kramplar yaşayabilir. Hafif vajinal kanama veya 4 hafta kadar kirletilme olabilir. Basmakalıp regl yarıyılı büyük ihtimalle 4 ila 6 hafta içinde geri dönmektedir. Kürtaj harekâtından sonra şahsın dramatik veya bunalımda gibi sezmesi sıradandır. Bu hisler ortadan kalkmazsa, hekiminden veya bir danışmandan dayanak istenmesi gerekir. Ayrıca bir aile azası veya dostu da bu duygu gidişatından çıkmasına takviyeci olabilir.

Şahsi Bakım

Kürtaj yaptıran şahsın karnınızdaki rahatsızlığı veya sızıyı gevşetmek için yapabileceği bazı bakımlar vardır. İşte bu bakım çalışmalarından kimileri:
• Sıcak bir banyo yapmak fakat her kullanımdan evvel banyonun dezenfektanla arınıldığından emin olunmalıdır.
• Alt karna bir ısıtma pedi uygulamak veya karna ılık su dolu bir sıcak su şişesi yerleştimek.
• Reçetesiz satılan sızı kesicileri yönergelere uygun biçimde kullanmak.
Kürtaj harekâtından sonra şahsın aktivetelerinde şu noktalara dikkat etmesi gerekir;
• Gerektiği gibi dinlenmek
• İlk birkaç gün yorucu etkinliklerden ve ağır şeylerin kaldırılmasından sakınma
• Ayrıca, çalışma veya konut işleri de dâhil olmak üzere ağır işlerden sakınmakKürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler
• Vajinadan kanamayı ve drenajı emmek için ped kullanmak. Enfeksiyonu önlemek için pedleri her 2 ila 4 saatte bir değiştirilmesi gerekir.
• Netlikle tampon kullanılmamalıdır
• 2 ila 3 hafta veya hekim tarafından önerilen vakte kadar cinsel birleşme yapılmamalıdır.
• Hekim tarafından verilen antibiyotik gibi değişik ilaçlar zamanında alınmalıdır.
Operasyondan hemen sonra doğum hakimiyetini kullanmaya başlanmalıdır. Basmakalıp regl süresi devam etmeden evvel dahi tekerrür hamile kalmak muhtemeldir. Doğum hakimiyeti, tasarlanmamış hamileliklerin önlenmesine takviyeci olabilir. Bununla beraber, doğum hakimiyetini kullanırken dahi tasarlanmamış hamileliklerin ortaya çıkabileceğini unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ