Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Küresel Isınmaya Karşı Uzay Aynası Projesi

  • 26 Mart 2021
  • Küresel Isınmaya Karşı Uzay Aynası Projesi için yorumlar kapalı
  • 119 kez görüntülendi.

Uzay aynası projesi, küresel ısınmanın tesirlerini eksiltmek ve dünyadaki abuhava şartlarının bozulmasını önlemek emeliyle abuhava mühendisleri tarafından ortaya atılmış bir projedir. Uzay aynaları ile dünyanın yörüngesine yerleştirilecek aynalar aracılığıyla güneş ışınları geriye yansıtılacak ve böylece yeryüzüne daha az güneş ışığı ve güneş kaynaklı ışınım erişmesi sağlanmış olacaktır. Küresel ısınmayı durduracak veya tesirlerini eksiltecek projeler üzerinde […]

Küresel Isınmaya Karşı Uzay Aynası ProjesiUzay aynası projesi, küresel ısınmanın tesirlerini eksiltmek ve dünyadaki abuhava şartlarının bozulmasını önlemek emeliyle abuhava mühendisleri tarafından ortaya atılmış bir projedir. Uzay aynaları ile dünyanın yörüngesine yerleştirilecek aynalar aracılığıyla güneş ışınları geriye yansıtılacak ve böylece yeryüzüne daha az güneş ışığı ve güneş kaynaklı ışınım erişmesi sağlanmış olacaktır.
Küresel ısınmayı durduracak veya tesirlerini eksiltecek projeler üzerinde çalışan abuhava mühendislerinin geliştirdikleri usulleri iki ana başlık altında sınıflandırmak muhtemeldir. Bunlardan birincisi atmosferde yer alan karbondioksit ölçüsünü ve karbon salınımını eksiltmeye müteveccih olan usullerdir. Okyanus gübrelemesi gibi usuller bu başlık altında sınıflandırılmaktadır. İkincisi ise, dünyayı ısıtan güneş ışınları kaynaklı ışınımı önlemeye müteveccih olan usullerdir. Uzay aynası projesi bu sınıfa girmektedir.
Uzay aynası projesi düşüncesi, ilk olarak 1980’li senelerde, hayat için uygun olmayan Venüs seyyaresinin abuhavasını ferahlatmak emeliyle ortaya atılmıştır. Fikir 2001 senesinde, Lowell Wood adlı bir bilim adamı tarafından küresel ısınmanın tesirlerini eksiltmek için önerilmiştir. Lowell Wood, mevzuya ait yaptığı çalışmaların neticesinde, yeryüzüne erişen güneş ışınlarının yalnızca %1’inin geri yansıtılması neticesinde, atmosferdeki karbondioksit ölçüyü eksilmese dahi abuhavanın sürekli hale getirilebileceğini ortaya koymuştur. Dünyaya gelen güneş ışınlarının %1’lik kısmını geri yansıtabilmek için takribî 1.600.000 km2 toplam büyüklüğe sahip bir veya birden fazla aynanın dünya yörüngesine yerleştirilmesi gerekmektedir. Uzay aynası projesi, bu büyüklükteki bir aynayı dünya yörüngesine yerleştirmek mevcut teknolojik imkânlarla oldukça güç ve pahalı olduğu için, abuhava mühendisleri tarafından şimdilik en son çözümlerden birisi olarak düşünülmektedir. Uzay aynası projesine ait, bazı bilim adamları tarafından, atmosferin yüksek tabakalarında değişmez biçimde duracak ve dış yüzeyleri yansıtıcı özelliğe sahip büyük balonların da aynı tesiri yaratacağı düşüncesi ileri sürülmüştür. Bu vaziyette projenin uygulanması oldukça basit hale gelecektir.

Küresel Isınmaya Karşı Uzay Aynası ProjesiUzay aynası projesine ait yapılan abuhava modelleme çalışmaları neticesinde, projenin reelleştirilmesi gidişatında, ekvator ve tropik bölgelerde soğuma sağlanabileceği ancak projenin kutuplardaki ısınma ve bunun neticesinde buzulların erimesi problemine çözüm sağlamadığı ortaya konulmuştur. Dolayısıyla uzay aynası projesi yapılsa dahi, küresel ısınma kaynaklı deniz sularındaki yükselme gibi bazı problemlere derman olamayacaktır. Uzay aynası projesini küresel ısınmayı önlemeye müteveccih karbon salınımını eksiltecek kalıcı çözümler bulunana kadar, küresel ısınma tesirlerini gevşetecek bir çözüm olarak düşünmek daha uygun bir yaklaşım olacaktır.
Uzay aynası projesi abuhava mühendisleri tarafından son yarıyılda ortaya konulmuş olan esrarengiz projelerden birisidir. Öteki abuhava mühendisliği projeleri gibi, uzay aynası projesinin de uygulanması gidişatında öngörülemeyen bazı problemlere yol açması mevzubahisi olabilecektir.

Küresel ısınmanın reel nedeni olan, insanların yol açtığı karbon salınımı eksiltilmedikçe, uzay aynası gibi abuhava mühendisliği projeleri yalnızca abuhava bozulmasını azıcık geciktirmekten öteye geçemeyecektir. Ehemmiyetli olan abuhava mühendisliği projelerinin dünyamıza kazandıracağı zamanı tesirli biçimde kullanıp, karbon salınımını eksiltecek ihtiyatların bir an evvel tüm ülkeler ve insanlar tarafından uygulamaya konulması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ