Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kum Terapisi Sandplay Nedir?

  • 18 Mart 2021
  • Kum Terapisi Sandplay Nedir? için yorumlar kapalı
  • 218 kez görüntülendi.

Oyuncağa benzemesine karşın kum tepsileri oldukça terapötiktir. Kum tepsisi, terapisi aynı zamanda İngilizce adı olan “sandplay terapisi” olarak da adlandırılır ve travmatik bir hadise geçiren bireylerle sıklıkla kullanılır. En sık çocuklarda kullanılır, ancak gençlere ve erişkinlere de destekçi olabilir. Psikoterapistler, muhtelif us hastalıklarını rehabilitasyon etmek, vaziyetlerini değerlendirmek, teşhis etmek veya rehabilitasyon etmek için kum tepsileri […]

Oyuncağa benzemesine karşın kum tepsileri oldukça terapötiktir. Kum tepsisi, terapisi aynı zamanda İngilizce adı olan “sandplay terapisi” olarak da adlandırılır ve travmatik bir hadise geçiren bireylerle sıklıkla kullanılır. En sık çocuklarda kullanılır, ancak gençlere ve erişkinlere de destekçi olabilir. Psikoterapistler, muhtelif us hastalıklarını rehabilitasyon etmek, vaziyetlerini değerlendirmek, teşhis etmek veya rehabilitasyon etmek için kum tepsileri kullanabilirler. Araştırmalar, kum tepsi terapisinin bir hayli insanda psikolojik kasveti eksiltirken duygusal ifadeyi artırmaya destekçi olabileceğini göstermektedir.
Sandplay, bilinçaltına derin bir metamorfoz yaratacak biçimde ulaşmak için eforlu bir psikospirüel usuldür. Bu, preverbal ile çalışmanın tehlikesiz ve tesirli bir yolu eşzamanlı olarak iyileşmeyi teşvik ederken ve lafsız travma iyileştiricidir. Sandplay terapi Dora Kalff ve Carl Jung’un çalışmalarına sabretmektedir. Sandplay’in tabiatında, doğru koşullar verilen ruhun kendi kendini iyileştirme olduğu düşüncesidir. Bu terapi, verilen eğitimlerle bilinir; bu eğitimlerde terapistler Jung’un derinlik psikoterapisini bilirler. Bu kurslar, erişkinlerle ve/veya çocuklarla uygulamalarında sandplay kullanmaya başlamak isteyen terapistler için planlanmıştır. Sözel modalitelerde ya da dışavurumcu sanat terapilerinde çalışan terapistler bunu repertuarlarına yararlı bir katkı olarak bulabilirler.Kum Terapisi Sandplay Nedir?

Kum Terapisi Neleri Kapsar?

Kum tepsisi terapisi reyin terapisi ve sanat terapisi sentezidir. Terapist kumla dolu bir tepsi veya kutu sağlar. Alıcıya reyin dünyası yaratması için minyatür oyuncaklar verilir. Oyuncaklar, çiftlik hayvanlarından ve dinozorlardan insanlara ve otomobillere kadar her şeyi kapsayabilir. Ağaçlar, çitler, kapılar, kapılar ve binalar da yaygındır. Terapi uygulanan birey, tepsiye hangi oyuncakları dâhil edeceğini seçmekte serbesttir ve ardından oyuncaklar, bireyin istediği biçimde tertip edilmektedir.
Terapist esas olarak bir gözlemci olarak hizmet eder ve seyrek bitirilmesine gerek görülmeden sonlandırılabilir. Bu terapi e emel terapiyi alan bireyin, iç gayretlerini veya çatışmalarını temsil eden bir dünya yaratabileceği düşünülmektedir. Sandplay bitirildikten sonra, terapist ve terapiyi alan birey sık sık neyin kollandığını, seçilen oyuncakları, nasıl tertip edildiklerini ve sembolik veya mecazi anlamları tartışırlar.
Terapiyi alan birey daha sonra münakaşaya katlanarak oyuncakları yine tertip etmeyi seçebilir. Kum tepsisi terapisi ayrıca sözel terapiyi, reyin terapisini, sanat terapisini veya öteki rehabilitasyonları kapsayabilir.

Kum Terapisi Bireye Nasıl Destekçi Olur?

Kum tepsisi terapisi Dora Kalff tarafından geliştirilmiştir ve Margaret Lowenfeld’in Worldtechnik Jungian kuramı ve Budist tefekkür uygulamalarından türetilmiştir. Bir terapist terapiyi alan bireye tehlikesiz bir alan sağlarsa, o bireyin meselelerine kendi başına çözümler üretmek için kum tepsisini kullanacağı fikrine sabreder. Araştırmalar, kum tepsi terapisinin bir hayli ruh sıhhati meselesinin semptomlarını eksilttiğini ve elastikliği çoğaldırdığını göstermektedir.
Kum tepsisi terapisi yapılandırılmamıştır. Alıcıların rehabilitasyon süreci süresince iyileşme yaşamalarını sağlar. Alıcılara, kendi iç düşüncelerini ifade etmelerini ve terapist tarafından kabul edildiklerini sezmelerini sağlayarak kendilerini derinlemesine negatif duygulardan temizletme fırsatı sağlar. Sandplay ya da kum terapisi ayrıca zevkli bir duyusal tecrübe olabilir. Duyguların natürel ifadesini basitleştirir. Fertsel, grup veya aile terapisinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Araştırmalar Kum Terapisi Hakkında Ne Gösteriyor?

Kum Terapisi Sandplay Nedir?Araştırmalar, kum tepsilerinin muhtelif problemler için tesirli bir rehabilitasyon taşıtı olduğunu ve bir hayli değişik popülasyonda kullanılabileceğini göstermektedir. Dışsallaştırıcı tutum problemleri olan dört ve beş yaşındaki çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, 16 seansta haftada iki kere 30 dakikalık grup kum terapisi rehabilitasyonu aldıktan sonra çocukların daha az dargın tutum sergilediğini göstermiştir.
Kore’de aile içi şiddete şahit olan üç çocuktan oluşan bir başka minik çalışmada, sandplay terapisi ile birleşen destekleyici müzik ve görüntülerin altı seanstan sonra duygusal ve tavırsal geçim sağladığını geliştirdiğini bulunmuştur. Ek olarak, Kore’deki muhacir bayanlarla alakalı yapılan bir çalışmada, grup sandplay rehabilitasyonunun pozitif kendini ifade ettiğini ve negatif kendini ifade etmeyi eksilttiğini bulunmuştur.
Çin’de Asperger belirtili erkekleri içeren bir çalışmada, sandplay rehabilitasyonunun öteki rehabilitasyon şekilleriyle birleştirildiğinde psikolojik iyilik halini ve kişilerarası irtibat maharetlerini geliştirmeye destekçi olduğu tespit edilmiştir. Analistler, sandplay terapisinin korunmasız çocuklara sözel travma mevzusunda destekçi olabileceğini ve travmatik tecrübelerinden bahsetmek için çok minik olan çocuklar için iyi bir strateji haline getirilebileceğini korunmaktadırlar. Bu kuramı destekleyen bir çalışma HIV ile 3 yaşındaki bir kimsesiz çocuk üzerinde yapılmış ve analistler sandplay rehabilitasyonunun çocuğa duygusal yardım sağladığını bulmuşlardır.

Kum Terapisi Hakkında Bilgiler

Bir erişkin birey veya çocuk sandplay terapisine katıldığında, minyatür oyuncakları kumda kullanmanın meseleleri çözmesine nasıl destekçi olduğu merak mevzusudur. Şahısların rehabilitasyonun aktifliği hakkında sualleri varsa, terapinin galibiyetli olabilmesi için şahısların terapiste sormak istediği sualleri sorması ve yanıtları alması ehemmiyetlidir. Bir değerlendirmenin parçası olarak kullanıldığında, terapist bir kum tepsisi sağlayabilir ve ardından güvensizlikleri, saldırgan tutumları veya elastikliği ve pozitif duygusal ifadeyi belirten ortak temaları arayabilir.
Rehabilitasyonun bir parçası olarak kullanılırsa, seanslar 30 ila 60 dakika uzunluğunda olabilir ve haftalık veya iki haftada bir tasarlanabilir. Terapist şahıslar terapiye katılmadan evvel zorunlu malzemeleri genelde hazırlar ve daha sonra çalışmaya başlamak için boş bir kum tepsisi ve minyatürleri bireye sunar. Ayrıca Terapist, ayrıca kum tepsilerini fotoğraflamanızı isteyebilir, böylece yarattığınız sahnelerdeki farklılıklar zaman içinde gözden geçirilebilir.
Terapistin her seansın sonunda kum tepsisi profili hakkında konuşması zaman alabilir. Misalin, daha riskli hayvanlar kaplanlar veya dinozorlar gibi hür dolaşım halindeyken evcil hayvanların kafesli olması ne anlama gelebilir? Beraber, kum tepsisinde bir anlam bulabilirsiniz. Ancak, aynı zamanda çok az kavga yapılması da olasıdır. Bunun yerine, terapist bireye çalışması için tehlikesiz bir alan sağlayabilir.Kum Terapisi Sandplay Nedir?
Rastgele bir psikoterapist sandplay terapisi sağlayabilirken, bazı terapistler özellikle sandplay terapisinde sertifikalıdır. Siz veya hoşlandığınız birinin kum tepsisi terapisinden yararlanabileceğini düşünüyorsanız, başlamak için iyi bir hekimle görüşmek gerekir. Hekim bireyi mahallî bir terapiste sevk edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ