Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kulak Hastalıkları Ve Duyma Kaybı Hakkında Ehemmiyetli Bilgiler

  • 16 Temmuz 2021
  • Kulak Hastalıkları Ve Duyma Kaybı Hakkında Ehemmiyetli Bilgiler için yorumlar kapalı
  • 66 kez görüntülendi.
Kulak Hastalıkları Ve Duyma Kaybı Hakkında Ehemmiyetli Bilgiler

Kulak duyma denge vazifelerini terine getiren uzvumuzdur. Kulak iç dış ve orta kulan olarak üç kısımdan alana kazanç. Kulak kepçesi tarafından idrak edilen tüm eko dalgalar kulak çeperi yolu ile orta kulakta bulunan örs çekiç ve özengi tarafından salyangoza aktarılır. Tüm bu idrak etmeler salyangoz tarafından beyne gönderilir. Kulak hastalıkları içerisinde en yaygın olarak yaşananlardan birisi baş […]

Kulak Hastalıkları Ve İşitme Kaybı Hakkında Önemli BilgilerKulak duyma denge vazifelerini terine getiren uzvumuzdur. Kulak iç dış ve orta kulan olarak üç kısımdan alana kazanç. Kulak kepçesi tarafından idrak edilen tüm eko dalgalar kulak çeperi yolu ile orta kulakta bulunan örs çekiç ve özengi tarafından salyangoza aktarılır. Tüm bu idrak etmeler salyangoz tarafından beyne gönderilir.

Kulak hastalıkları içerisinde en yaygın olarak yaşananlardan birisi baş dönmesidir. Tıbbi ismi vertigo olan bu vaziyet kulak içerisinde rastgele bir uzvu etkileyebilecek olan gidişatların yaşanmasından kaynaklanır. Yaşanacak baş dönmesine neden olabilecek nedenler arasında üst solunum yolu hastalıkları beyin bölgesinde oluşacak iltihaplanmalar iç kulakta bulunan akışkan balansının bozulması urlar ateşle izleyen menenjit gibi hastalıklar baş dönmesini tetikleyecek olan durumlardır.Baş dönmesini oluşturan sebeplerin tanımlanmasından sonra hekimin önereceği ilaç rehabilitasyonu uygulanır.

Bir öteki kulak hastalığı ise herkesin başına gelebilecek olan kulak çınlamasıdır. Kulağa gelen ses yalnızca hasta tarafından algılanır.Rahatsız edici bir gidişattır. Bu vaziyeti oluşturabilecek nedenler arasında orta kulakta akışkan bir araya gelmesi tansiyon problemleri mümkün urlar kulak çeperinde olabilecek delinmeler şeker hastalığı olanlar bu bölgeye alınacak darbeler kullanılan bazı ilaçların yan tesirleri kulak çınlamasın oluşturacak nedenler arasında bulunur. Duyma kaybına da neden oluşturabilecek bu vaziyet hekimin sebebi tanımlaması ile yönlendireceği ilaç rehabilitasyonu neticesinde ortadan kalkabilir.

Duyma kayıpların sebepleri arasında bir çok hastalık tetikleyici rol oynayabilir. Doğumsal veya genetik sebeplere bağlı olabildiği gibi çocukluk çağında da büyüme gösterebilen duyma kayıpları olabilir. Kulak hastalıklarının ve duyma kaybının yaşanmasında en ehemmiyetli rolü oynatan bakterilerden oluşabilecek meselelerdir. Bakterilerin orta kulakta akışkan toplaması neticesinde kulak çeperine tazyik uygulaması asıllaşır. Orta kulakta bir araya gelen bu akışkan tazyik neticesinde çeperin titreşimini engeller.Sonuç olarak ta sızılı ve duyma kaybı oluşturan bir süreç yaşanır. Hekimin tanısı sonrasın da antibiyotik rehabilitasyonları uygulanır.

Rehabilitasyon edilmeyen geçici duyma kayıpları ilerleyen hadiselerde kalıcı duyma kayıplarına yanı sağırlığa neden olabilir. Dış kulak yolunun pak yakalanması da kulak sıhhati açısından çok ehemmiyetlidir. Dış kulak yolunun pakliğinin yapılmaması da geçici duyma kayıplarına neden olabilir. Bu pakliğin kumpaslı yapılması kadar pakliğin üretimi esnasında çok özenli olunması da ehemmiyetlidir.Dış kulak yolunun pakliği sırasında kulak çeperine hasar verilmemesine özen gösterilmelidir.

Yaşlılık sebebi ile oluşabilecek duyma kayıpları ve sağırlık meseleleri günümüz dünyasında büyüyen tıbbi teknoloji sayesinde çok özel cihazlar üretilmiş olup kulağa takılan bu ufak bataryayla çalışan aletler ile meselelerin giderilmesi sağlanmıştır. Ses titreşimlerini kulak artta bulunan kemik çıkıntısına ileten bu aletler sayesinde hastalar basmakalıp yaşantılarına devam edebilmektedir.

Yazar:Enes Eker

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ