Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Küf ve Mantarların Oluşturdukları Metabolitlerin Kimyevi Yapılarının Ehemmiyeti

  • 22 Nisan 2021
  • Küf ve Mantarların Oluşturdukları Metabolitlerin Kimyevi Yapılarının Ehemmiyeti için yorumlar kapalı
  • 117 kez görüntülendi.

Küfler, etrafsal metamorfozlarda, özellikle organik materyallerin biyodegredasyonunda ehemmiyetli rol oynayan, yaygın tesadüfülen ve fotosentetik olmayan mikroorganizmalardır. Küflerin metabolizmasını ve oluşturdukları metabolitleri çalışmak, kimyalarının anlaşılması mevzusunda büyük katkılar sağlamaktadır. Metabolit üretmek için izlenen biyosentetik yollar, küflerde, bakteriler, nebatlar ve memelilerin, izledikleri biyosentetik yollarla ortak ve eş özellikler göstermesine karşın, ayrıntılı olarak araştırıldığında bazı değişikliklerin bulunduğu ve […]

10738-filiz-misir-kuf-mantari-1317-950pxKüfler, etrafsal metamorfozlarda, özellikle organik materyallerin biyodegredasyonunda ehemmiyetli rol oynayan, yaygın tesadüfülen ve fotosentetik olmayan mikroorganizmalardır. Küflerin metabolizmasını ve oluşturdukları metabolitleri çalışmak, kimyalarının anlaşılması mevzusunda büyük katkılar sağlamaktadır. Metabolit üretmek için izlenen biyosentetik yollar, küflerde, bakteriler, nebatlar ve memelilerin, izledikleri biyosentetik yollarla ortak ve eş özellikler göstermesine karşın, ayrıntılı olarak araştırıldığında bazı değişikliklerin bulunduğu ve üretilen son mahsulün de farklılık gösterdiği belirtilmektedir. Küfler klorofil kapsamadıkları ve fotosentetik organizmalar olmadıkları için, enerji ve gıda kazanımı için, nebat ve öteki bileşenleri gıda ve enerji olarak kullanırlar. Küflerin tabiattaki rolleri, geri dönüşümdür.

Küflerin çok yaygın biçimde büyüyebildikleri de pek çok mikrobiyoloji derslerinde sıklıkla belirtilmektedir. Mikrobiyoloji laboratuar uygulama derslerinde, agar başka bir deyişle küfler için besiyeri kapsayan petri kabı kullanılarak havada bulunan küf sporlarının gelişimleri test edilmektedir. Petri kabının kapağı bir müddet sarih vazgeçilerek petride bulunan agarın hava ile teması ve dolayısıyla havada bulunan küflerin agara yapışması sağlanmaktadır. Sonrasında petri kabı oda sıcaklığında takribî 24 C’de 3-5 gün müddetle inkubasyona vazgeçilerek inkubasyon sonundaki küf gelişimi kollanmaktadır. Bu deney sonrasında şayet petri kabında misel biçiminde küf kolonileri gözlemliyorsak, deney yaptığımız civarda küf sporlarının bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bakteri ve öteki prokaryot mikroorganizmaların tersine, ökaryotik organizmalar olan küflerin nükleusları çekirdekleri çok aşikardır. Bu özellikleri ile, toprak mikroorganizmaları olan Aktinomiset Streptomiset bakterilerinden ayırt edilebilirler. Mayalarda, tek hücreli mantarlar funguslar olarak adlandırılmaktadırlar. Bazı küfler fotosentetik alglerle yada siyanobakterlerle yosun formlarında simbiyotik ilişkide bulunabilmektedirler. Küfler izole biçimde büyüyemezler. Bazı küf cinsleri nebatlara, böceklere yada memelilere saldıran patojenler olarak belirlenirken, kimileri de ölü hücrelerde gelişim gösteren saprofitler olarak belirlenmektedir. Bazı cinsler ise, konak organizma ile pozitif simbiyotik bir ilişki halinde gelişim göstermektedir. Bu cinsler genellikle nebat köklerinde bulunurlar ve nebatın topraktan gıda almasında ona dayanakçı olurlar. Genel olarak, mikroorganizmalar ve konak organizma arasında bu ilişkiyi belirleyen bir kimyevi bir açıklama mevzubahisidir. İşte bu sayede ekolojik irtibatta bakteriyel ve fungal mikroorganizmaların rolünü daha iyi kavramak olası olmaktadır. Küfler, mantarlar ve öteki pek çok mikroorganizmalar günlük yaşantımızda pek çok mahsulde pozitif ya da negatif olarak tesir göstermektedir. Misalin meyvelerin ve ekmeğin küflenmesi sıhhatimiz açısından negatif tesirler gösterirken, küflü peynir, ekmek, yoğurt ve şarap üretiminde küf, maya ve laktik asit bakterileri rol oynayarak sıhhatimiz için çok bereketli fermente mahsullerin oluşmasında baş rol oynamaktadırlar. Tabi bunun yanı gizeme ekmeğin küflenmesi, meyvelerin küflenmesi, et ve süt mahsullerinin bozulması küf, mayalar ve patojen bakterilerin tesiriyle oluşmakta ve sıhhatimiz açısından tehlike oluşturmaktadır.

kuf_mantarlari_3Patojenik mikroorganizmaların hakimiyet altına alınması ve besin zincirinde toksik metabolitlerin tespit edilmesi, mikroorganizmaların ürettikleri metabolitlerin yapısının, kimyevi bileşimlerinin, kimyevi ve biyolojik etkinliklerinin anlaşılmasıyla olası olabilecektir. Küflerin metabolitlerinin kimyevi yapısı net olarak anlaşıldığında, aynı kimyevi tabana sabreden, küf biyo-hakimiyet casusu geliştirilerek, tarımsal kimyevi uygulamalarda çok büyük yol alınabilinecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ