Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kuasar Nedir?

  • 17 Nisan 2021
  • Kuasar Nedir? için yorumlar kapalı
  • 245 kez görüntülendi.

Kuasarlar, yıldızlardan daha parlak büyük gök cisimleridir. Kuasarlar çevrelerine muazzam enerji ve ışık yayarlar. Öyle ki bir galaksinin içerisindeki tüm yıldızlardan daha fazla enerji yayarlar ve gökteki en parlak cisimlerdir.

4483_3Kuasarlar, yıldızlardan daha parlak büyük gök cisimleridir. Kuasarlar çevrelerine muazzam enerji ve ışık yayarlar. Öyle ki bir galaksinin içerisindeki tüm yıldızlardan daha fazla enerji yayarlar ve gökteki en parlak cisimlerdir.

Evvelleri Kuasarlar, merkezlerindeki bir kara deliğin cisimleri yutarak muazzam ısı ve enerji yaydıkları düşünülürdü ve galaksilerin içlerinde bulunduğu düşünülürdü. Fakat yakında tarihteki araştırmalar Kuasarların ufak gökadalar olduğunu gösterdi. Bunun yanında Kuasarların safhanın yaradılışından kalma gökadalar olduğu bu surattan bu kadar parlak oldukları düşünülüyordu. Bu da yanlıştı. Zira ölçümler kızıla kaymasına göre yapılmıştı. Fakat yakın tarihte yapılan araştırmalara göre, etrafındaki gök adalarla madde alış-verişi yapan kuasarlar bulundu. Misalin galaksi bizden 10 milyon ışık seneyi uzakta olsun, Kuasarın kızıla kayması galaksiye göre 10 kat fazla olsaydı, bu onun 10 kat daha uzakta olduğu anlamına geliyordu. Başka Bir Deyişle 100 milyon ışık seneyi uzaklıkta olurdu. Fakat böyle bir mesafeden madde alış-verişi yapmak olanaksızdır.

4483_1

Kızıla Kayma: Fizik ve gök biliminde kırmızıya kayma denilen hadise, bir nesneden dağılan ışımanın dalga boyunun çoğalmasıdır. Görülebilen ışık için bu ışığın renginin elektromanyetik tayfın kırmızı istikametine doğru kaymasına karşılık kazanç.
Işık Seneyi: Işığın bir senede aldığı mesafedir. Bu da takribî olarak 9,5 trilyon kmdir. Son senelerde yapılan araştırmalara göre, birkaç surat milyon ışık seneyi uzaklıkta bulunan Kuasarlar tespit edilmiştir. Bu da demek oluyor ki öğrenilenin aksine Kuasarlar antik gök ismeler değilde, safhanın her yerinde bulunabilen gök cisimleri’dir.

Kuasarlar, kara delikler gibi sırrını gözeten gök cisimleridir. Çok parlak olduklarına gözlemlenememektedirler. Bir öteki kuram ise Kuasarların, ak delikler olduğudur. Peki ak delik nedir? Kara delikler muazzam çekim eforlarıyla çevrelerindeki maddeleri içlerine sürüklerler. Çekim eforları o kadar büyüktür ki ışığı bile sürükler bu surattan da gözlemlenemezler. Kara delikler çevresindeki maddeleri ki bu maddeler seyyareler, yıldızlar hatta galaksiler dahi olabilir sürüklediklerinde çevreye büyük ölçüde ışınım yayarlar. Bu kurama göre kara deliklerin öteki uçları kuasarlardır, başka bir deyişle ak delikler. Bu surattan bu cisimlerin bu kadar parlak oldukları ve muazzam enerjiler yaydıkları düşünülüyor. Bu ispatlanmış bir kuram olmasa da madde-anti madde ya da solucan deliği kuramlarıyla bağdaştırılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ