Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kromozomal Olmayan Simpatrik Cinsleşme

  • 25 Nisan 2021
  • Kromozomal Olmayan Simpatrik Cinsleşme için yorumlar kapalı
  • 174 kez görüntülendi.

Büyük kromozomal içermeyen cinsleşmelerin çoğu, temel olarak allopatrik bir coğrafik yalıtım periyodu gerektiren olmasına rağmen poliployidi ya da öteki büyük çaplı kromozomal yine tertip edilmeler olmaksızın da simpatrik cinsleşmelerin olabileceğine ait ispatlar çoğalmaktadır. Faize yalıtımı bu tip simpatrik cinsleşme için temel olan tek unsurdur, fakat faize yalıtımı öteki hususlarca da etkilenir. Misalin, habitat seçimindeki minik metamorfozlar, […]

Kromozomal Olmayan Simpatrik TürleşmeBüyük kromozomal içermeyen cinsleşmelerin çoğu, temel olarak allopatrik bir coğrafik yalıtım periyodu gerektiren olmasına rağmen poliployidi ya da öteki büyük çaplı kromozomal yine tertip edilmeler olmaksızın da simpatrik cinsleşmelerin olabileceğine ait ispatlar çoğalmaktadır. Faize yalıtımı bu tip simpatrik cinsleşme için temel olan tek unsurdur, fakat faize yalıtımı öteki hususlarca da etkilenir. Misalin, habitat seçimindeki minik metamorfozlar, yalıtım mekanizmalarının gelişiminde coğrafi bölme olmaksızın alana getirebilir.
Dolayısıyla mineral enkazları kapsayan toprağa geçim yapmış bir yonca cinsi poliployidi ile değil, çiçeklenme zamanının değişik olmasıyla türediği cinsten faize için izole olur. Ağaç zıpzıpı Enchenopa Binotata gibi eklembacaklılarda çok apaçık olarak kendini gösteren, öteki bir coğrafi yalıtım seçeneği konak özgüllüğü ile ilişkilidir. Bu böcekler sıklıkla beslendikleri nebat üstünde çiftleştiklerinden belli bir konak nebat cinsine geçim yapmış böcek alttürleri kendi aralarında faize meylindedirler. Bu senaryoya uygun olarak seçilim, kesin olarak konak nebat cinsi üzerinde üreyen fertler lehine işleyecektir. Netice olarak, değişik konak nebatlara geçim sağlamış ağaç zıpzıplarının izole olmasını sağlayarak manevi yalıtım mekanizmaları büyüyebilir. Gerçekten ağaç zıpzıplarında Enchenopa Binotata, konak özgüllüğü reel coğrafik yalıtım olmaksızın faize yalıtımı yaratabileceğinden simpatrik cinsleşme olası olabilir.
Simpatrik cinsleşme ile ilişkili olabilecek öteki mekanizma eşeysel tanıma olarak öğrenilen Kromozomal Olmayan Simpatrik Türleşmetutumla alakalı olgudur. Çok rakamda cinsin bir eşeyinin aboneleri, genç iken ebeveyn ya da kardeşleri tarafından gösterilen belli bir özelliği ya da özellik setini otomatik olarak ezberlerler. Bu özellikler görsel, işitsel ya da kimyevi koku olabilir. Ezberleme, bu fertlerin daha sonra büyük bir netlikte uygun eşlerini ayırt etme marifeti kazandırır. Kuşlarda eşeysel tanımanın kesintisizlik tesiri Klaus Immelmann’ın zebra ispinozları ve Bengalese ispinozları ile yaptığı deneylerde gösterilmiştir. Bu iki cinsin fertleri fizyolojik olarak aralarında faize maharetindedirler, fakat her cins kendi fertlerine bunu yapmamalarını büyük bir netlikle öğretir. Immelmann’ın deneylerinde, Bengalese ebeveynlerce yetiştirilen erkek zebra ispinozları, seçim etme kısmeti verildiğinde dişi Bengalese ispinozlarına eş biçimde kur yaparlar. Bu vaziyette, gençlerin taklit ettikleri ebeveyn öğretilen özelliklerin birinde bir değişinim gösterirse misalin, parlak renkli göz beneği ya da kur yapma şarkısına yeni özelliklerin oluşması gibi ve şayet genç, daha sonra aynı değişinimi gösteren çiftlerin yer bulabilme maharetinde ise mutant fertlerin birbirleriyle çiftleşmeleri muhtemeldir. Neticede kendileri dışında cinsin öteki aboneleri üreyemeyen bir popülasyonun oluşması oluşabilir. Öyleyse kuşlarda tanımaya dayalı değişmez faize yalıtımı, popülasyonları şekillendirmede ehemmiyetli bir rol oynayabilir. En azından simpatrik cinsleşme başlangıcına ait yeni bulunan bir misal, tanımanın faize yalıtımına yol açan bir çeşit habitat seçimini nasıl yaratabileceğini göstermektedir. Resimkanatlı meyve sineği Rhagoletis Pomonella yumurtalarını vazgeçmek için akdiken ağacını arar ve yumurtalarını akdiken ağacının meyvesine vazgeçer. Larva meyve üzerinde beslenir, pupalaşır, çıkar ve hayat döngüsü böyle devam eder. Hayatının bazı düzeylerinde sinekler, akdikenin kokusunu bilir ve yiyeceğe bağımlı bu bilme tavrını, yeni uygun bir konağa yerleşmede kullanılır. Princeton Universitesinden Jelf Feder larvaların akdiken ağacına çok iyi geçim yaptığını rastgele öteki bir çeşit meyvede olanın iki katı kadar gelişip ve pupalaşacak biçimde göstermiştir. Ancak akdikenin kokusuyla sinek larvalarını arayıp bulan, bunlara yumurtalarını vazgeçen ve sinek larvalarının % 90 kadarının vefatına neden olan, sinek larvalarına özelleşmiş iki parazitik arı cinsi vardır.
Kromozomal Olmayan Simpatrik TürleşmeTakribî 150 sene kadar evvel, Amerika Bileşik Devletleri’nin kuzeydoğusundaki Hudson Vadisi’nde, topraklar dağılarak büyük ticari elma bahçeleri kurulmuştur, akdikenler eksilmiş ve bunun neticeyi büyük bir ihtimalle kazara birkaç Rhagoletis sineği yumurtalarını elma meyvelerine vazgeçmeye başlamıştır. Elmaları tanıma işi sonraki döle aktarılmış ve bu biçimde takribî bütün bir faize yalıtımı oluşturmuştur. Elma meyveleri üzerine vazgeçilen Rhagoletis yumurtalarının yarısı dahi larvaya büyüse bunlar arıların asalaklığından daha az etkilemiş olacaklardır. Yalnızca arıların elmalar üzerinde onları aramamaları neticeyi değil, aynı zamanda meyvaların daha evvel oluşması ve dolayısıyla asalakların en yoğun olduğu sezondan evvel larvalar pupa düzeyine geçebilir ve elma ağaçlarını sinek larvalarının arıların erişemeyecekleri bir yuva oluşturmalarına izin verecek kadar büyük olması bunu sağlamıştır. Netice, akdikenle karşılaştırıldığında altı kat daha fazla rakamda larva, ergin sinek verilebilmektedir.
Takribî aynı zamanda, Rhagoletis’in öteki bir alt grubu vişneleri istila etmeye başlamış, fakat bu soy can vermiştir. Sineklerin yoğunlaştığı vişne bahçeleri tasfiye edildikçe her iki grubun teknik olarak ayrı cins olup olmadıkları henüz sarih değildir. Fakat, simpatrik cinsleşmeye giden bu yolda kalıtsal bir maninin bulunmadığı sarihtir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ