Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kromozom ve Kromatid Arasındaki Farklar

  • 28 Nisan 2021
  • Kromozom ve Kromatid Arasındaki Farklar için yorumlar kapalı
  • 136 kez görüntülendi.

Bir kromozom, metafaz sırasında ortaya çıkan en yoğun formdur, kromatid ise kromozomlardan daha az yoğunlaşır ve fazlar arası sırasında bir kere görünür. Karışık ve helezoni bir Deoksirübo Nükleik Asit ve protein ağı, kromozomlar olarak öğrenilir. Bir hücrenin tüm genetik materyalini taşır ve onu öteki hücrelere ve böylece jenerasyonlara aktarır. Her organizmanın üzerinde tüm Deoksirübo Nükleik Asit’nın bulunduğu değişik rakamda […]

Bir kromozom, metafaz sırasında ortaya çıkan en yoğun formdur, kromatid ise kromozomlardan daha az yoğunlaşır ve fazlar arası sırasında bir kere görünür. Karışık ve helezoni bir Deoksirübo Nükleik Asit ve protein ağı, kromozomlar olarak öğrenilir. Bir hücrenin tüm genetik materyalini taşır ve onu öteki hücrelere ve böylece jenerasyonlara aktarır. Her organizmanın üzerinde tüm Deoksirübo Nükleik Asit’nın bulunduğu değişik rakamda kromozom vardır ve bu da bir organizmanın genomunu oluşturur. Kromozomların işlevi, Deoksirübo Nükleik Asit’yı bir hücreye sığdırmaktır. Bu yazıda kromozom ve kromatid arasındaki bazı değişiklikler hakkında blgiler bulunmaktadır.

Kromozom ve Kromatid

Deoksirübo Nükleik Asit ambalajlamasının son evresinde, en yoğunlaştırılmış Deoksirübo Nükleik Asit formu bir kromozom oluşturur. Böylece kromozomlar üzerindeki Deoksirübo Nükleik Asit sıkıca ambalajlanır. Öte yandan, kromatid, kromozomlardan daha az yoğunlaşmıştır. İçindeki Deoksirübo Nükleik Asit, kromozomlara mukayeseyle gevşek bir biçimde ambalajlanmıştır. Her ikisinin de ambalajlama kapasitesini karşılaştırırsak, kromatid, kromozomlardan 50 kat daha az yoğunlaşmıştır.
Kromozom ve Kromatid Arasındaki FarklarEn keskin kromozom biçimleri, hücre döngüsünün metafazı sırasında ortaya çıkar. Kromozomlar hücrenin hayatı süresince görünse de, kromatid yapı sadece fazlar arası sırasında ortaya çıkar. İki kardeş kromatit bir sentromere bağlanır ve bir kromozom oluşturur, bir kromatin ağı ise değişik kromatitler oluşturur. Kromatin, yoğunlaşmanın son evresinde kromatitler oluşturan nükleozomlardan oluşan boncuk eşi bir yapıdır. Bir çiftte, her bir kromozom iki değişik ebeveynden kazanç, bu sebeple kromozomlar homolog olsa dahi, değişik özellikler için değişik gen kopyalarına sahip olabilir. Aksine, her bir kardeş kromatid tamamen aynıdır denilebilir.
Her ikisinin de esas üniteyi Deoksirübo Nükleik Asit’dır! Ancak kromozomlar, genetik bilginin irsiyetine dahil olur ve bir hücreden ötekisine ve bir jenerasyondan ötekisine aktarırken, kromatitler muhtelif Deoksirübo Nükleik Asit metabolik yolları, Deoksirübo Nükleik Asit modelleme ve yine modelleme için işlev görür. İki kardeş kromatit bir araya kazanç ve bir kromatit oluşturur ve iki kromatit sonunda bir kromozom oluşturur. Öteki yandan, bir kromozom, her bir ebeveynden servet alınan tek bir irsiyet üniteyidir. Yapı kromozomu sentromer ile beraber görünür, kromatid ise kromozomu oluşturan tek bir varlıktır.
Kromatitler, hücre ayrılınması sırasında başka bir deyişle mitoz ve mayoz sırasında ortaya çıkarken, kromozomlar hayat süresince ortaya çıkar. Kromatitler, Deoksirübo Nükleik Asit kopyalanmasında rol oynamaktadır. Karyotipleme veya karyotip testi kromozomları olarak öğrenilen bir sitogenetik teknik kullanılarak araştırılır. Teknik ananesel ve kültüre dayalıdır. Hücreler kültürlenir ve hasat edilir. GTG, Q-bantlama veya NOR- bantlama gibi bantlama tekniği kullanılarak muhtelif kromozomal anormallikler tespit edilir.
Öteki yandan, aynı teknik, kromatitlerin tespiti ve araştırılması için, ancak birkaç modifikasyonla kullanılır. Ananesel karyotipleme usulünde, kromozomların tespiti için metafaz kromozomları geliştirilir ve kültürlenirken, kardeş kromatid metamorfozunda, fazlar arası kromatitler araştırılır. Kromatitler arasında genetik materyalin rekombinasyonu ve metamorfozu, kardeş kromatid metamorfoz deneyleri ile araştırılır.
Bir kromozom, bir organizmanın bazı veya tüm genetik materyallerini taşıyan, tek bir Deoksirübo Nükleik Asit molekülünden Deoksiribonükleik asit ve proteinlerden oluşan, sitoplazmanın çekirdeğinde veya nükleer bölgesinde bulunan iplik eşi bir yapıdır.

Kromozomların Özellikleri

• Bu kromozomlar, sadece kromozomların hücrenin merkezinde sıralandığı hücre döngüsünün metafazı sırasında ışık mikroskobu altında görülebilir.
• Prokaryotlar, lokalize bir çekirdeğe sahip olmadıkları için sitoplazmanın nükleoid bölgesinde organize olan tek bir dairesel kromozoma sahiptir.
• Ekstrakromozomal Deoksirübo Nükleik Asit, sitoplazmada bazı prokaryotlarda plazmit biçiminde mevcut olabilir. Bunlar yatay gen transferinde rol oynarlar.
• Ökaryotik organizmalar mevzubahisi olduğunda, kromozom, kromozomların idarenemez hale gelmesini yasaklayan ambalajlama proteinleriyle ilişkilidir.
• Ökaryotik kromozomlar, kromatin lifleri tarafından kromatin ismi verilen yoğunlaştırılmış bir yapıya ambalajlanır. Kromozomlar yoğunlaştırıldığı için çok uzun kromozomları bir çekirdeğe sığdırmak olasıdır.
• Bazı ökaryotların mitokondrilerinde ve kloroplastlarında çekirdeğin dışında ek bir kromozom mevcut olabilir.
• Hücre döngüsünün değişik düzeylerinde kromozomun yapısı değişir. Kromozomlar, hücre parçalanmasının değişik düzeylerinde çözülebilir, artabilir ve ayrılınabilir.
• İnsanlarda kromozomlar iki cinse böler; cinsiyet kromozomları olarak da adlandırılan beden kromozomları ve allozomları olarak da adlandırılan otozomlar.
• İnsanlar, 22 çift otozomlu 23 çift kromozom ve toplam 46 kromozomlu bir çift cinsiyet kromozomuna sahiptir.
• Bu kromozomlar, protein yaradılışından parçalanmaya ve artmaya kadar muhtelif emeller için lüzumlu tüm genetik materyalleri taşır.
• Kromozomlar, cinsel olarak üreyen organizmalar arasındaki genetik spektrumdan mesul olan oldukça tertip edilmiş yapılardır. Eşeysiz üremede, kromozomlar kopyalanır ve yavru hücrelere denk genetik materyal aktarılır.
• Cinsel faize sırasında, genetik değişkenlik, mayoz sırasında geçiş süreci ile ortaya çıkar.
• Kromozomlardaki bozukluklar muhtelif kromozomal bozukluklara yol açabilir ve bazen genlerdeki değişinimler kansere dahi yol açabilir.

Kromatidlerin Özellikleri

Kromozom ve Kromatid Arasındaki FarklarBir kromatid, kopyalanmış bir kromozomun aynı yarısıdır. Bir kromozomun arttırılmasından sonra, her biri bir kromatid olarak adlandırılan iki aynı yarı oluşur.
• Kromatitler, kromozom açıldıktan sonra oluştukları için kromozomlardan daha az yoğunlaşır.
• Aynı kromozomdan oluşan ve merkeze bir sentromer ile bağlanan ve kardeş kromatitler olarak adlandırılan kromatitler.
• Bununla beraber, kromatitler, iki değişik kromozomdan iki kromatidin, genetik materyal metamorfozu için chiasmata yoluyla bağlandığı kardeş biçiminde de oluşabilir.
• Kromatitler sadece, kromozomun Deoksirübo Nükleik Asit kütlesini artırmak için arttığı hücre ayrılınması sırasında var olur. Deoksirübo Nükleik Asit daha sonra aynı genetik bilgiyi kapsayan iki kromatide böler.
• Hücre ayrılınması ilerledikçe, kromatitler ayrı ayrı kromozomlar oluşturmak için büyür.
• Bu sebeple, kromatitler, sadece kromozom kopyalanması ve dağılması sürecine takviyeci olmak için var olan geçici yapılardır.
• Kromatitler aynı olduğundan homozigot olarak da adlandırılırlar. Bununla beraber, bazı gidişatlarda, değişinimlere bağlı olarak, kromatitlerin birinde veya her ikisinde bazı farklılıklar alana gelebilir ve bu da heterozigot kromatidlerle sonuçlanır.
• Kromatitler, hücre parçalanmasının mayoz ayrılınması sırasında özellikle ehemmiyetli yapılardır. Mayoz I faz I sırasında, kardeş olmayan kromatidler biri baba kromozomundan, değişiği maternal kromozomdan, genetik materyali değiştirmek için karizma oluşturur.
• Bu hadise, cinsler içinde genetik spektrumu ve dolayısıyla spektrumu sağladığı için eşeyli üremede çok ehemmiyetlidir.
• Kromatidlerin aksine, kromozomlar proteinleri kopyalayamazlar.
Kromozom ve Kromatid Arasındaki FarklarÖzetle kromozom; kromozom, bir hücrenin tüm bilgilerine veya genetik bilgilerine sahip olan X biçiminde bir yapıdır. Yapısal olarak bir kromozom, p ve q kolları, telomer ve centromere olmak üzere iki koldan oluşur. Bir kromozomun kenarında bulunan telomer genleri gözetirken, sentromer iki kromatidi yakalamaya takviyeci olur. İnsanlarda 23 çift kromozom vardır.
Özetle kromatid; Kromatid, ara faz sırasında ortaya çıkar, sentromere bağlanır ve bir kromozom oluşturur. Bir kromatin ağından oluşur. Kardeş kromatid metamorfoz çalışması olarak öğrenilen sitolojik bir analiz, iki kromatit arasındaki farklılıkları ve translokasyonları bulmaya takviyeci olur. Bir kromatidin esas üniteyi olan kromatin, nükleozom tertibatından oluşur. Nükleozom, karışık bir histon proteini ve Deoksirübo Nükleik Asit ağıdır.
Kromozomlar, Deoksirübo Nükleik Asit’nın bulunduğu ehemmiyetli bir hayat üniteyidir. Bir dizi boncuklu yapı ağı olan kromatitlerden oluşur. Deoksirübo Nükleik Asit ambalajlama, bir organizasyonun değişik seviyelerine göre bir hücreye Deoksirübo Nükleik Asit yerleştirmede ehemmiyetli bir rol oynar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ