Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kriz ve Baş Etme Yolları

  • 24 Temmuz 2021
  • Kriz ve Baş Etme Yolları için yorumlar kapalı
  • 145 kez görüntülendi.
Kriz ve Baş Etme Yolları

Kriz; bireyin baş edemediği ve kendi mesele çözme marifetlerinin beceriksiz kaldığı, bireyin yaşamını zorlayan, kasvete sokan, ruh sıhhatini negatif doğrultuda etkileyen hadiselerdir. Başka Bir Deyişle kriz kumpaslı, bayağı giden bir vaziyette bozulma alana gelmesidir. Daha Önceki bir Çin atasözünde kriz, tehdit aynı zamanda da fırsat anlamına gelmektedir. Kriz sözcüğü genelde bizde, kasvet verici, acil ve stresli bir vakayı […]

Kriz; bireyin baş edemediği ve kendi mesele çözme marifetlerinin beceriksiz kaldığı, bireyin yaşamını zorlayan, kasvete sokan, ruh sıhhatini negatif doğrultuda etkileyen hadiselerdir. Başka Bir Deyişle kriz kumpaslı, bayağı giden bir vaziyette bozulma alana gelmesidir.

Daha Önceki bir Çin atasözünde kriz, tehdit aynı zamanda da fırsat anlamına gelmektedir.

8421_indir_1Kriz sözcüğü genelde bizde, kasvet verici, acil ve stresli bir vakayı çağrıştırır. Başka Bir Deyişle kriz negatif duygusal ufalama ile sonlanabileceği gibi, pozitif olarak şahsi büyüme ve sihrime ile sonlanabilir. Bireyin kendini geliştirmesi ve olgunlaşması için dönüm noktası ve fırsat olarak da öğrenilir. Hasta Olma, bir yakınını kaybetme, travma neticeyi sakatlanma, iflas etme, mapusa girme, eziyete maruz kalma gibi hadiseler kriz yaradılışına misaldir. Krizin bulguları; şahsı zorlayan uzun süreli stresin var olması, kayıp yada ferdin yaşamını tehdit eden bir vakanın olması, ferdin vaziyeti sorgulayamaması, mesele çözme marifetlerinin beceriksiz kalması, yaşam balansının bozulması, meçhullük, rahatsızlık, endişe, geleceğin meçhul olarak görülmesi ve tüm bu bulguların 2-6 hafta müddetince görülmesidir. Kriz vaziyetsel ve gelişimsel olmak üzere ikiye parçalar. Gelişimsel krizler; gelişim safhalarında yaşanan krizlerdir. Vaziyetsel krizler; birden ortaya çıkan ferdin yaşamını tehdit eden gidişatlardır.

8421_14889_1306147120Herkesin yaşamında hemen hemen yaşadığı kriz hadiseleri vardır. Bu vakalara karşı eforumuz yetmemiş, daha önceki tecrübe, deneyimlerimiz ve mesele çözme usullerimiz beceriksiz kalmıştır. Bir vakayı kriz haline getiren özelliği; kadehi taşıran son damla olmasıdır. Tabi ki bu sualin kriz haline dönüşüp dönüşmemesi şahsi özelliklere, ilişki şekillerine, biçimine de bağlıdır. Misalin; bir şahıs bir vakayı kadehi taşıran son damla olarak umursuyor, vakayı külfetli, stresli olarak idrak edip, kriz haline dönüştürüyor. Diğer şahısta, vakayı o kadar ehemmiyetli, külfetli, stresli bir gidişat olarak değerlendirmeyebilir. Başka Bir Deyişle aynı vaka, değişik şahıslarda değişik ehemmiyetler taşımaktadır. Şahsiyet yapısı, vakayı idrak etme ve açıklama biçimimiz çok ehemmiyet taşımaktadır.

Fert, kriz yaşadığı zaman, kendini yasaklanmış hisseder, duygusal olarak çıkmaza girer ve elinden bir şey gelmediğini sezer. Hiçbir çözüm yolu işe afacan ve kendini naçar hisseder. Kriz neticesinde fertte iç ve dış olarak bazı farklılıklar ortaya çıkmaktadır. İç farklılıklar; bir hastalığın ardından şahısta alana gelen farklılıklardır. Dış farklılıklar ise; şahsı dıştan etkileyen hadiselerin yakının kaybı gibi bireyin geçim eforunu eksiltmesidir.

Fertlerin bu vaziyette psikolojik destek veya yakınlarından destek alması ve bu gidişatın geçici olduğunun anlatılması gerekir. Kriz rehabilitasyonu 1-5 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Geçici bir gidişattır ve kısa zamanda destekle çözüme erişir. Bu içinden çıkılmaz bir hal alan gidişatın geçici ve kısa zamanda çözüleceğini öğrenmek, ferdi azıcık olsun hafifletecektir. Etrafında ferde destek sağlayacak bireylerin olup olmaması da ehemmiyetli bir etkendir. Şahıslar yakın etrafının takviyesini sezdiğinde kriz ile daha kolay baş etmektedirler. Sualin üstesinden gelmesine destekçi olunmalı.

Yazar:Sevde Alp

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ