Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Köstebek ve Solucan Kertenkeleleri: Enteresan ve Garip Sürüngenler

  • 27 Eylül 2021
  • Köstebek ve Solucan Kertenkeleleri: Enteresan ve Garip Sürüngenler için yorumlar kapalı
  • 77 kez görüntülendi.
Köstebek ve Solucan Kertenkeleleri: Enteresan ve Garip Sürüngenler

Köstebek ve solucan kertenkeleleri, özellikle solucan gibi görünen yeraltı sürüngenleridir. Bölümlenmiş gibi görünen uzun gövdeleri vardır. Solucan kertenkelelerinin, bacakları yoktur ve hatta solucan gibi hareket ederler. Köstebek kertenkelelerinin minik ön ayakları vardır ancak arka bacakları yoktur. Her iki sürüngen cinsi de minik gözlere sahiptir. Kendi kazdıkları yuvalarda yaşarlar. Etçillerdir. Köstebek ve solucan kertenkeleleri, solucanların aksine […]

Köstebek ve Solucan Kertenkeleleri: Garip ve İlginç Sürüngenler Köstebek ve solucan kertenkeleleri, özellikle solucan gibi görünen yeraltı sürüngenleridir. Bölümlenmiş gibi görünen uzun gövdeleri vardır. Solucan kertenkelelerinin, bacakları yoktur ve hatta solucan gibi hareket ederler. Köstebek kertenkelelerinin minik ön ayakları vardır ancak arka bacakları yoktur. Her iki sürüngen cinsi de minik gözlere sahiptir. Kendi kazdıkları yuvalarda yaşarlar. Etçillerdir.

Köstebek ve solucan kertenkeleleri, solucanların aksine omurgalıdır. Reptilia sınıfına aittir. Eşsiz özelliklere sahip olağandışı sürüngenlerdir.

Köstebek Kertenkeleleri

Köstebek kertenkeleleri, Bipedidae ailesine aittir. Bipes türüne ait ve Meksika‘da yaşayan üç cinsi veya bazı bilim adamlarına göre dört vardır. Bacakları olan tek amphisbaenlilerdir.
İlk bakışta köstebek kertenkelenin, solucan gibi halkalara sahip olduğu görülse de yakından bakıldığında halkaların pürüzsüz bir cilt yerine pullardan oluştuğu görülür. Ulusalar, solucanlarda olduğu gibi, annuli olarak öğrenilir. Köstebek ve solucan kertenkelelerin omurgası vardır ve iç uzuvları bir solucanınkinden daha ileridir. Solucandaki gidişattan farklı olarak, amfiperinin iç yapısı ufalanmamıştır.
Köstebek kertenkelenin, ön ayakları miniktir ve iyi gelişmiştir. Röntgenler, cildin altındaki arka bacaklarını gösterir. Ön ayaklardaki ayak parmaklarında pençeler vardır.  Bir etçildir ve böcek larvaları, karıncalar, değişik yeraltı böcekleri ve solucanlar ile beslenir.

Meksikalı Köstebek Kertenkele Bipes Biporus

Meksikalı köstebek kertenkele, Meksika’daki Baja California’ya hastır. Her ayağında beş ayak parmağı vardır ve soluk mavi yerine soluk pembe renktedir.
Meksika köstebeği kertenkelesi, onu güneş ışınlarından gözetecek yüzey pigmentinden yoksundur. Yeraltında yaşar ve genellikle yalnızca gece süresince ya da toprak çok ıslak olduğunda yüzeye çıkar. Dişi, yaz aylarında takribî iki ay sonra yumurtadan çıkan bir ile dört yumurta üretir.

Solucan Kertenkeleleri

Solucan kertenkelelerinin iç anatomisi değişik sürüngenlerinkine eş ve bir solucanınkinden çok değişiktir. Solucanların, solucan kertenkeleleri ve değişik amfibi balıkçılların aksine, daha gelişmiş bir kalp, beyin ve asap sistemi, omurga ve ciğerleri vardır. Ayrıca ağızlarının içinde dişleri vardır. Bedenin dar, uzun biçimini almak için sağ akciğerin büyüklüğü küçültülür.
Solucan kertenkeleleri bazen iki başlı yılanlar olarak öğrenilir. Tıpkı Daha Önceki Yunan’dan gelen efsanevi amphisbajiler gibi. Zira başları ve kuyrukları oldukça eştir.

Köstebek ve Solucan Kertenkeleleri: Garip ve İlginç SürüngenlerSiyah Beyaz Solucan Kertenkele

Amphisbaena fuliginosa, siyah beyaz veya benekli solucan kertenkele olarak da öğrenilir. Güney Amerika ve Karayiplerin yağmur ormanlarında yaşamaktadır. Değişik solucan kertenkeleleri gibi, fosil bir cinstir. Bu, bedeninin yeraltı kazma ve seyahat için uyarlanmış olduğu anlamına kazanç. Görme eksikliği vardır ancak kimyevileri ve titreşimleri tespit edebilmektedir.
Sürüngen bir gece hayvanıdır. Avını yeraltında yakalar ve avlanmak için yüzeye çıkar. Etoburdur ve özellikle böcekler, örümcekler ve kırkayaklarla beslenir. Yağmurun yuvalarını doldurması veya sürülmüş tarla gibi bir biçimde rahatsız edilmesi vaziyetinde gündüzleri yüzeye çıkar.
Hayvan yumurta vazgeçerek artar. Döllenme manevidir. Yılanlar, kertenkeleler ve değişik amfibi balıkçılar gibi, erkekte hemipen ismi verilen ve dişinin bedenine sperm yerleştiren bir çift uzvu vardır.

İber Solucan Kertenkele Blanus Cinereus

İber solucan kertenkelesi, Portekiz ve İspanya’da yaşar. Değişik amfibilerde olduğu gibi İber solucan kertenkelesi de yeraltında yaşar, yuvalar oluşturur, böcekler ve böcek larvaları ile beslenir. Hayvan pembe, kahverengi veya mavi renklidir.
İber solucan kertenkelesi, değişik bir hayli amfibi ulusundan daha derinlemesine araştırılmıştır. Analistler, bu hayvanın ve belki de akrabalarının yeraltındaki yerini değiştirerek sıcaklığını hakimiyet edebildiğini keşfettiler. Çok ısındığında daha derin ve serin toprağa geçer. Çok soğuk olduğunda kayaların altında hareket eder.

Duyu Uzuvları ve Avı TutmaKöstebek ve Solucan Kertenkeleleri: Garip ve İlginç Sürüngenler

Bir solucan kertenkelesinin vizyonu çok zayıfır. Gözler ışık yoğunluğundaki değişiklikleri algılayabilir, ancak görüntüleri algılayamaz. Hayvan, belli kimyevilerin varlığını tespit etmek için çok iyi bir marifete sahiptir. Yılanlar ve hakikat kertenkeleler gibi, solucan bir kertenkele havadaki kimyevi maddeleri titreyen dili ile alır ve daha sonra ağzının çatısına kanallar haline vazgeçer. Bu kanallar, kafadaki vomeronazal uzva yol açar ve bu da kimyevileri algılar.
İber solucan kertenkeleleri, av ve avlanmayan hayvanlar arasındaki farkı, hayvanlar tarafından salınan farklı kimyevilerle söyleyebilir. Alınan kimyeviler ile avcı ve avcı olmayanlar arasında ayrım yapabilir. Erkek ve dişi solucan kertenkeleleri, karşı cinsiyeti sürükleyen ve çiftleşmede ehemmiyetli rol oynayan kimyeviler olan feromonları salgılar ve tespit eder.

Florida Solucan Kertenkele Rhineura Floridana

Kertenkele, Florida’da yaşıyor ve Florida solucan kertenkelesi olarak adlandırılıyor. Bu hayvanın biyolojisi hakkında çok az şey öğrenilmektedir.
Akrabaları gibi, Florida solucan kertenkelesi de zamanının çoğunu yeraltında geçirir. Bilim adamları böceklerle beslendiğine inanırlar.
Florida solucan kertenkelesinin alt çenesi girintidir, bu da kumun ağzına girmesini maniler. Değişik bir hayli amfibide olduğu gibi, cildi bedeni için çok büyük görünmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ