Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Koronavirüs ile Çabada Neden Çamaşır Suyu Yerine Sabun Seçim Edilir?

  • 28 Nisan 2021
  • Koronavirüs ile Çabada Neden Çamaşır Suyu Yerine Sabun Seçim Edilir? için yorumlar kapalı
  • 187 kez görüntülendi.

Takribî 5.000 yıldır, insanlar paklik mahsulleri hazırlamıştır ancak sabun ve suyun kolay kombinasyonu, yeni koronavirüs de dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklara karşı en eforlu silahlardan biri olmaya devam etmektedir. Yeniden de, COVID-19 gibi salgınlar ortaya çıktığında ve panik yapıldığında, insanlar çoğu virüslere karşı afaki veya tesirsiz olan her türlü kimyevi arınıcıyı saın almak için çabuk […]

Takribî 5.000 yıldır, insanlar paklik mahsulleri hazırlamıştır ancak sabun ve suyun kolay kombinasyonu, yeni koronavirüs de dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklara karşı en eforlu silahlardan biri olmaya devam etmektedir. Yeniden de, COVID-19 gibi salgınlar ortaya çıktığında ve panik yapıldığında, insanlar çoğu virüslere karşı afaki veya tesirsiz olan her türlü kimyevi Koronavirüs ile Mücadelede Neden Çamaşır Suyu Yerine Sabun Tercih Edilir?arınıcıyı saın almak için çabuk ederler. Köpük el dezenfektanları, kolonya gibi mahsuller mağaza raflarında eksilmekte hatta kalmamaktadır fakat bir hayliyi virüsleri öldürmek için zorunlu ölçüde içki en az yüzde 60 kapsamamaktadır. Yeni koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerde, haber resimlerinde kamusal alanlar, kaldırımlar süresince veya büro binaları içinde çamaşır suyu çözeltileri püskürten gözetici elbiseler içinde misyon yapan takımları gösterilmektedir ancak uzmanlar, bunun koronavirüsün dağılmasını nötralize etmek için zorunlu olup olmadığı mevzusunda kuşkuludur. Ayrıca çamaşır suyu metali korozyona uğratabilir ve zamanla çok fazla solunduğunda diğer solunum sıhhati meselelerine yol açabilir.

Dezenfeksiyon İçin Ne Önerilir?

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezleri, masalar, kapı kolları, kapı tokmakları, elektrik anahtarları, tezgâhlar, kulplar, telefonlar, klavyeler, tuvaletler, musluklar ve lavabolar gibi sık değilen yüzeylerin günlük dezenfeksiyonunu önermektedir. Dezenfeksiyondan evvel lekeli yüzeylerde deterjan veya sabun ve su kullanılması önerilir. Çamaşır suyu, içki veya hidrojen peroksit kapsayan mahsuller mikropları öldürmede en iyisidir. Etraf sıhhati uzmanları çamaşır suyu yerine, iç veya dış mekanlardaki bir yüzeyi basitçe dezenfekte etmek için bulaşık deterjanı gibi daha yumuşak sabunların kullanılmasını önermektedir. Sirke ve diğer natürel mahsuller önerilmez. Konuttaki biri hasta olur ve grip eşi semptomlar gösterirse SALLA-CoV-2’nin plastiklerde 16 saat süresince yaşamda kaldığı gösterildiği için konuttaki nesneler kumpaslı olarak dezenfekte edilmelidir. Hangi paklik solüsyonunu kullanılırsa kullanılsın, virüsleri ve diğer patojenleri öldürecek kadar uzun vakit yüzeye temas etmesine izin verilmelidir. Gereken vakit kimyevi maddeye bağlı olacaktır. Aynı anda değişik paklik maddeleri kullanılmamalıdır. Bazı konut kimyevileri öbürleriyle karıştırılırsa riskli ve zehirli gazlar oluşturabilir.
Sağlık misyonlularının neden sabunu seçim ettiğini bütün olarak kavramak için, koronavirüsün beden dışında nasıl var olduğunu ve virüsün ortak yüzeylerde ne kadar vakit kalacağı hakkında araştırmaların ne dediğini öğrenmek dayanakçı olur.

Koronavirüsün Dağılma Biçimi

İnsanların koronavirüs ile enfekte olmalarının ilk yolu bireyden şahsa bulaşmadır. Sarılma, el sıkışma veya kalabalık bir kamusal alanda bulunma biçimindeki bir yakın temas, enfekte olmuş fertlerin genel olarak aksırması veya öksürmesi ile çıkan damlacıklar yoluyla hastalık basitçe dağılır. Solunum damlacıkları ağır olduğu için genellikle basitçe yere düşer. Nereye indiklerine bağlı olarak virüsler burun veya ağza taşıyan el ile değilmeden evvel enfeksiyona yol açan birKoronavirüs ile Mücadelede Neden Çamaşır Suyu Yerine Sabun Tercih Edilir? yüzey üzerinde kalabilirler. Tüm virüsler, bir viral zarf olarak öğrenilen yağ bazlı bir kılıf kapsayabilen lipitler ve proteinler topluluğu içinde ambalajlanmış genetik kod parçalarıdır. Zarflı bir virüsün yok edilmesi, bir yüzeyde aylarca sürebilen mideyi ve bağırsakları bozan norovirüs gibi zarfsız virüslerden daha az gayret gerektirir. Zarflı virüsler tipik olarak beden ya da hücre dışında yalnızca birkaç günlüğüne yaşamda kalır ve öldürülmesi en basit olanlar arasında kabul edilir zira kırılgan dış kısımları bozulduğunda kendileri de bozulmaya başlarlar. Yeniden de her zarflı virüs değişiktir ve dünyadaki bilim insanları, yeni koronavirüsün fotoğrafı ismi olan SALLA-CoV-2’yi nasıl biriktiğini kavramak için yoğun bir biçimde incelemektedir. Yüzeylerde SALLA-CoV-2’nin karton üzerinde 24 saat, paslanmaz çelikte iki gün ve polipropilen ismi verilen sert bir plastikte üç gün kaldığı bulunmuştur. Virüs, bakterileri ve virüsleri natürel olarak bölen bir malzeme olan bakır üzerinde dört saat süresince tespit edilebilir.
Amerika Birleşik Devletleri’de Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezleri, yüzeylerin virüslerin bulaştığı ilk yol olarak düşünülmediğini vurgulasa da, kalabalıktan sakınmak için çevrimiçi mahsul siparişi veren şahıslar kontamine olmuş kirlenmiş, bulaşmış bir karton veya koliyle mantıklı bir biçimde temas edebilir. Uzmanlar günlük yüzeylerle alakalı çok fazla spekülasyon yapmak istemese de genel öneri eşyaların ve ellerin dikkatli bir biçimde yıkanmasıdır. Ancak çalışmaların sınırlamaları vardır. Takımlar virüsü yüksek hakimiyetli bir laboratuar etrafında araştırmıştır. Merdiven fobiliği veya otobüs direği gibi yaygın olarak temas edilen alanlar daha yüksek ölçüde virüs kapsayacak ve enfeksiyon için daha büyük bir tehlike oluşturacaktır. Etrafsal şartlar, virüsün ne kadar kalabileceğini de etkileyebilir. Misalin, nemin solunum damlacıklarının havada gezmesini güçleştirdiği düşünülür ve ultraviyole ışığın virüsleri bozduğu öğrenilmektedir. Çalışmalar ayrıca yeni koronavirüsün aerosoller havadaki minik partiküller olarak üç saate kadar kalabileceğini bulmuştur fakat daha büyük solunum damlacıklarının bulaşıcı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıklanmıştır.

Ahşap ve Yiyecek Üzerindeki Koronavirüsler

Çalışmalar giyim veya eşya gibi öğeleri kapsamasa da yeni koronavirüsün yiyecek yoluyla bulaşabileceğine dair bir ispat yoktur. İnfluenza grip virüsleri üzerinde yapılan çalışmalarda, elbise ve ahşap gibi gözenekli maddelerin virüsü dört saatten fazla bulundurmadığı görülmüştür zira bu maddeler nemi virüsten uzaklaştırır ve bozulmasına neden olur. Neye değilirse değilsin sabun ve su, rastgele bir enfeksiyona yol açmadan evvel koronavirüsü ellerden çıkarmanın en iyi yoludur. Koronavirüs cilde nüfuz etmez zira tenin en dış katmanı hafif asidiktir, bu da çoğu patojenin bedene girmesini önler. Sabun tesirli bir biçimde çalışır zira kimyası koronavirüsün dış zarfını açar ve bozulmasına neden olur. Bu sabun molekülleri daha sonra suda yıkanmış minik virüs parçalarını tutuklar. El dezenfektanları bir virüste bulunan proteinleri bölerek eş biçimde çalışır. Uzmanlar, musluk suyunun da evham kaynağı olmadığını zira rastgele bir kontaminasyonun atık su yoluyla gelmesi gerektiğini söylemektedir. Koronavirüs dışkıda bulunmasına karşın, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezlerine göre virüs henüz atık suda tespit edilmemiştir. Şu anda lüzumumuz olan son şey insanların musluk suyu içmekten ya da ellerini yıkamaktan korkmalarıdır.

Çamaşır Suyu Ne Biçimde Kullanılmalı?

Çamaşır suyu, bakterilere, mantarlara ve koronavirüsler dahil bir hayli virüse karşı tesirli bir dezenfektan yapmak için soğuk suyla seyreltilebilir. Genellikle 3,8 litre 1 galon soğuk su için dörtte bir kadeh ağartıcı kullanılabilir fakat kullanılan ağartıcının yaftasındaki direktiflerin Koronavirüs ile Mücadelede Neden Çamaşır Suyu Yerine Sabun Tercih Edilir?izlediğinizden de emin olunmalıdır. Gerektiği gibi seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisi hazırlandıktan sonra dezenfekte etme kabiliyeti zamanla eksildiği için 24 saat içinde kullanılmalıdır. Plastik oyuncaklar gibi gözenekli olmayan mahsuller 30 saniye süresince seyreltik çamaşır suyuna batırılabilir. Çamaşır suyu ile hasar görmeyecek konut yüzeyleri 10 dakika veya daha fazla maruz kalmalıdır. Çamaşır suyu çözeltileri el devireme ve / veya el dezenfektanı yerine kullanılmamalıdır.

İçki Virüsler Üzerinde Tesirli midir?

Değişik formdaki içkiler bir hayli patojeni öldürmek için tesirli olabilir. İçki suyla veya el dezenfektanı yapmak için aloe vera ile seyreltilebilir ancak koronavirüsleri öldürmek için takribî % 70’lik bir içki konsantrasyonu olduğundan emin olmak gerekir. Bir Hayli el dezenfektanı takribî % 60 içki konsantrasyonuna sahiptir ve Lysol takribî % 80 kapsar, bunların hepsi koronavirüslere karşı tesirlidir. Virüsleri öldüreceklerinden emin olmak için yüzeylerde % 70 içki çözeltileri 30 saniye süresince cep telefonları da dahil olmak üzere vazgeçilmelidir ancak garantiyi geçersiz kılmadığından emin olmak için telefon üreticisinin nasihatlerine bakılmalıdır. Saf % 100 içki bu emel için çok süratli buğulaşır. Buğulaşmayı önlemek için % 70 içki kapsayan kaplar kapalı yakalanmalıdır. Su ile % 70 içki çözeltisi eller için çok sert olacaktır ve eller için kullanılmamalıdır.

Hidrojen Peroksit Kullanılabilir mi?

Hidrojen peroksit tipik olarak takribî % 3’lük konsantrasyonlarda satılmaktadır. Yüzeydeki koronavirüslere karşı tesirli kullanım için olduğu gibi kullanılabilir veya % 0.5 konsantrasyona kadar seyreltilebilir. Silmeden evvel yüzeylerde bir dakika vazgeçilmelidir.

Sirke Koronavirüsü Öldürür mü?

Koronavirüs ile Mücadelede Neden Çamaşır Suyu Yerine Sabun Tercih Edilir?Koronavirüslerle savaşmak için sirke, çay ağacı yağı ve diğer natürel mahsuller önerilmez. İnfluenza grip virüsü üzerine yapılan bir araştırma % 10’luk bir malt arpa sirkesi çözeltisi ile arınmanın tesirli olduğunu, birkaç başka çalışma da sirkenin virüslerin veya diğer mikropların ehemmiyetli bir kısmını öldürebildiğini bulmuştur. Çay ağacı yağı uçuğa neden olan virüsü hakimiyet etmeye dayanakçı olsa da koronavirüsleri öldürebileceğine dair bir ispat yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri