Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kornea Nakli Nedir? Hangi Gidişatlarda Reelleştirilir?

  • 31 Temmuz 2021
  • Kornea Nakli Nedir? Hangi Gidişatlarda Reelleştirilir? için yorumlar kapalı
  • 147 kez görüntülendi.
Kornea Nakli Nedir? Hangi Gidişatlarda Reelleştirilir?

Günümüzde en sık cerrahi müdahale gerektiren göz meselelerinden biri de kornea naklidir. Korneanın muhtelif sebeplere bağlı olarak bir hayli işlevini yitirmesi neticeyi asıllaştırılan kornea nakli özellikle bir hayli Avrupa ülkelerinde sıkça asıllaştırılan göz operasyonu cinslerindendir. Gözün en ön kısmında yer alan ve gözü dış etmenlerden gözeten ve bununla beraber transparansı ve duyarlı bir yapıya sahip olan kornea […]

Günümüzde en sık cerrahi müdahale gerektiren göz meselelerinden biri de kornea naklidir. Korneanın muhtelif sebeplere bağlı olarak bir hayli işlevini yitirmesi neticeyi asıllaştırılan kornea nakli özellikle bir hayli Avrupa ülkelerinde sıkça asıllaştırılan göz operasyonu cinslerindendir. Gözün en ön kısmında yer alan ve gözü dış etmenlerden gözeten ve bununla beraber transparansı ve duyarlı bir yapıya sahip olan kornea muhtelif hastalıklar sonucunda veya muhtelif dış sebeplere bağlı olarak şeffaflığını kaybetmesi gidişatında ve buna bağlı olarak biçiminde ehemmiyetli bir tahribat alana geldiği gidişatlarda yaşamını kaybetmiş bir fertten alınan sağlam korneanın cerrahi müdahale yöntemi sayesinde işlevlerini kaybetmiş korneanın yerine nakil edilmesi harekâtına kornea nakli ismi verilmektedir.

8340_11Muhtelif kazalara bağlı olarak da imha olabilen kornea özellikle en ufak bir darbe aldığı takdirde tüm işlevini sonlandırabilmekte ve bunun sonucunda rehabilitasyon edilmediği sürece göz içinde ciddi ağrı ve görme bozukluklarının alana gelmesine neden olabilmektedir. Kornea naklinin ehemmiyetli kalitelerinden biri de nakil sırasında cerrahi harekâtların zaferli neticeler verebilmesi özellikle yaşamını kaybetmiş fertten alınan sağlam korneanın tüm özelliklerini taşıması oldukça ehemmiyetlidir.

Bu sebeple göz hekimleri kornea nakil harekâtını reelleştirmeden evvel nakil edilmesi gereken korneayı ayrıntılı bir şekilde araştırmakta ve pozitif sonuçlar alındığı takdirde nakil harekâtı reelleştirilebilmektedir. Nakil harekâtının genellikle 2 saati geçmediği korne nakli harekâtında alakalı hekimin uygun görmesine bağlı olarak muhtelif cerrahi müdahale yöntemleri kullanılmaktadır.

Kornea Nakil Harekâtı Hangi Gidişatlarda Reelleştirilmektedir?

Korne nakil harekâtı korneanın bağlı olduğu sebeplere göre reelleştirilmektedir. Ancak kornea nakil harekâtı genel olarak şu gidişatların alana gelmesinden hemen sonrasında reelleştirilmektedir.

Korneanın biçiminin bozulması gidişatında: Muhtelif neden ve göz hastalıklarına bağlı olarak korneada alana gelen biçim bozuklukları çoğu zaman kornea nakil harekâtının asıllaşmasına neden olabilmektedir.

Korneada ödemler alana geldiğinde: Muhtelif nedenlere bağlı olarak alana gelen kornea ödemleri de kornea nakli harekâtının hakikatleştirmesini gerektirmektedir. Özellikle ödemlerin korneanın genel yapısına ciddi hasarlar verdiğinden dolayı kesinlikle korneanın değiştirilmesi gerekmektedir.

8340_15Kornea yaralanmalarında: Muhtelif iç ve dış darbeler neticesinde korneada alana gelen muhtelif yaralanmalar da korneanın nakil harekâtının yapılmasını gerektirmektedir.

Korneanın şeffaflığını kaybetmesiyle: Muhtelif sebeplere bağlı olarak korneanın şeffaflığını kaybetmesi kornea açısından çok şey ifade etmektedir. Bu gidişatın alana gelmesi birliktesi kornea nakil harekâtının yapılması gerektiğinin kaçınılmaz olduğu anlamına gelmektedir.

Göz uçuğu rahatsızlığı alana geldiğinde: Ciddi bir göz rahatsızlığı olan göz uçukları özellikle korneaya ciddi hasarlar verebilmektedir. Bunun neticesinde imha olan kornea çoğu zaman nakil gerektirebilmektedir.

Kornea Naklinde Uygulanan Rehabilitasyon Yöntemi Hangisidir?

Kornea nakli harekâtında genel olarak ”Intralase lazer” cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Öbür rehabilitasyon yöntemlerine göre çok daha avantajlı olabilen bu yöntem sayesinde en zorlu kornea olayları bile kısa zamanlarda rehabilitasyon edilebilmektedir.

Oldukça zaferli neticeler verebilen bu rehabilitasyon yöntemi sayesinde zaferle sonuçlanan kornea nakli operasyonları sonrasında alakalı hekimin uygun görmesi gidişatında hasta birkaç gün sağlık kurumunda himaye altında yakalanmakta ve bunun sonrasında ise evine taburcu edilmektedir. Evinde de hekimin uyguladığı birkaç günlük veya haftalık programlardan sonra sosyal ve iş etkinliklerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Anekdot: Yazı bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ