Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Korint Kanalı Nedir?

  • 10 Ağustos 2021
  • Korint Kanalı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 306 kez görüntülendi.
Korint Kanalı Nedir?

Korint Kanalı, Korint Körfezi ile Saronik Körfezini birbirine bağlayan ve Mora Yarımadasını Yunanistan anakarasından ayıran Yunanistan’daki bir kanalın ismidir. Kanalın toplam uzunluğu 6,4 kilometre’dir. Genişliği ise 21,4 metredir. Kanalın genişliği az olduğu için, kanaldan en fazla 17 metre genişliğindeki gemiler geçebilmektedir. Korint Kanalının üretim fikri oldukça daha önceki tarihlere kadar gitmektedir. İlk olarak Antik Yunan yarıyılında […]

Korint Kanalı Nedir?Korint Kanalı, Korint Körfezi ile Saronik Körfezini birbirine bağlayan ve Mora Yarımadasını Yunanistan anakarasından ayıran Yunanistan’daki bir kanalın ismidir. Kanalın toplam uzunluğu 6,4 kilometre’dir. Genişliği ise 21,4 metredir. Kanalın genişliği az olduğu için, kanaldan en fazla 17 metre genişliğindeki gemiler geçebilmektedir.
Korint Kanalının üretim fikri oldukça daha önceki tarihlere kadar gitmektedir. İlk olarak Antik Yunan yarıyılında milattan evvel 7. Asır’da tiran Periander kanalın yapılması fikrini ortaya atmıştır. Ancak projenin imalindeki güçlükler ve yaradanların kanalın yapılmasına kızacağı görüşü nedeniyle kanal yapılamamıştır. Milattan sonra 67 senesinde ise, bu sefer Roma imparatoru Neron tarafından Korint Kanalının imali başlatılmıştır. Kanalın imali için 6.000 adet köle emekçi görevlendirilmiş olmasına karşın, bölgenin kayalık yapısından dolayı proje imparator Neron’un vefatından sonra durdurulmuştur. 1869 senesinde Süveyş Kanalının açılmasından sonra, Korint Kanalı fikri tekerrür gündeme gelmiştir. Kanalın imali, kanalın 99 sene süresince şirket ödünü karşılığında Fransızlara verilmiş ve proje 1882 senesinde başlamıştır. Ancak proje başladıktan 8 sene sonra, mesul işletme iflas etmiştir. Kanalı bitirmek üzere bu sefer Yunan bir işletme görevlendirilmiştir ve kanalın imali başlangıcından 11 sene sonra 1893 senesinde bitirilebilmiştir. Korint Kanalı yapılırken senede toplam 4 milyon tonajın kanaldan geçmesi tasarlanmıştı. Ancak 1906 senesine gelindiğinde kanaldaki trafik yalnızca yarım milyon tonajına erişebilmiştir. Bunun temel nedeni kanalın oldukça dar olmasıdır. Ayrıca kanalın iki tarafındaki kayalar sağlam olmadığı için, devamlı kanalın içine kaya yuvarlanmaları reelleşmekte ve kanalın sıklıkla bakım görmesi gerekmektedir. Tam bu nedenlerden dolayı, Korint Kanalı gemilere takribî 700 kilometre’lik bir yol avantajı sağlıyor olmasına karşın Panama ve Süveyş Kanalları gibi sık kullanılan ehemmiyetli bir kanal olamamıştır.

Korint Kanalı Nedir?İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1944 senesinde Almanlar Yunanistan’dan çekilirken kanala ciddi zarar vermişlerdir ve kanal 4 sene süresince kapalı kalmıştır. Kanal oldukça dar olduğu için, kanalda tek doğrultulu bir trafik mevcuttur. Bir başka ifadeyle, her hangi bir anda yalnızca tek istikamette gemi geçişine izin verilebilmektedir. Korint Kanalının iki ucundaki deniz seviyeleri aynı olduğu için, kanalda Panama ve Süveyş Kanallarındaki gibi parçalamalar mevcut değildir, sanki bir tünel gibi tek parçadan oluşmaktadır.

Korint Kanalı Nedir?Korint Kanalı, gemi tonaj ve büyüklüklerinin zaman içerisinde çoğalması nedeniyle ticari kıymetini günümüzde tamamen kaybetmiştir. Ancak natürel hoşluğu ve garip yapısı nedeniyle günümüzde başta turistik emelli gezi tekneleri ve yatlar olmak üzere takribî 15.000 kadar gemi kanalı kullanmaktadır. Kanalın kullanımını çoğaldırmak emeliyle her ne kadar 2013-2016 seneleri stratejik tasarısında projelendirme yapılmışsa da, Yunanistan ekonomik krize girdiği için proje şimdilik rafa kaldırılmıştır. Korint Kanalı günümüzde yalnızca turistik emelli olarak kullanılan bir kanal halini almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ