Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Köpeklerde Sara Epilepsi Nedir, Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

  • 15 Aralık 2021
  • Köpeklerde Sara Epilepsi Nedir, Nasıl Rehabilitasyon Edilir? için yorumlar kapalı
  • 94 kez görüntülendi.
Köpeklerde Sara Epilepsi Nedir, Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Sara Nedir? Sara beyinde, asap hücrelerinin hakimiyet dışı faal hale gelerek kimyevi bir boşalma göstermesi gidişatıdır. Sara rahatsızlığı nöbet geçirmeye neden olmaktadır. Sara hastalığı millet arasında Epilepsi olarakta öğrenilmektedir. Saranın bir hayli sebebi vardır. Sara hastasının beyin odaklı rahatsızlıkları olabileceği gibi değişik hastalıklarında saraya neden olduğu öğrenilmektedir. Sara hastalığı en çok insanlarla görülmekle beraber bir başka […]

Sara Nedir?

7685_kopeklerde_epilepsi_nedir_nasil_tedavi_edilirSara beyinde, asap hücrelerinin hakimiyet dışı faal hale gelerek kimyevi bir boşalma göstermesi gidişatıdır. Sara rahatsızlığı nöbet geçirmeye neden olmaktadır. Sara hastalığı millet arasında Epilepsi olarakta öğrenilmektedir. Saranın bir hayli sebebi vardır. Sara hastasının beyin odaklı rahatsızlıkları olabileceği gibi değişik hastalıklarında saraya neden olduğu öğrenilmektedir. Sara hastalığı en çok insanlarla görülmekle beraber bir başka canlı olan köpeklerde de sık görülmektedir. Köpeklerde sara hastalığı her yaşta oluşabilmektedir. Köpeklerde en erken 6 aylık tespit edilebilmektedir. Genellikle melez köpek cinslerinde daha sık tesadüfülen bir gidişattır.

Bazı köpek cinslerinde sara ihtimali daha fazladır. Genetik gidişatlardan kaynaklı olarak sara hastalığı görülür. Bunlar Belgian Tervuren, Beagle, Cocker Spaniel Collie, Daachshund, German Shepherd, Golden Retriever, Saint Bernard, Siberian Husky, Terrier, Poder ve Schnauzer gibi köpek türleridir. Bu köpeklerin yaşam zamanlarında sara olma tehlikeyi fazladır.

Sara görülen köpeklerde kafa sallama, yalanma ve seğirmeler göze çarpar. Ancak bu bulgular sara krizi gelmeden evvelki ilk bulgulardır. Köpekler genellikle sara nöbetlerine oturarak ya da uyuyarak tutulurlar. Krizlerde kasılma, anlamsız boş bakışlar ve şuur kaybına görülmektedir.

Köpeklerde saralar düzey düzey yavaş yavaş ortaya çıkar. Büyük krizler üç evreli olarak kendini göstermektedir. İlk safhasında hayvanda duygusal tepkiler ortaya çıkar. Bu bulgular inleme, titreme gibi insanların dikkatini sürükleyecek biçimde kendini gösterir. Ayrıca hayvanda panik, fobi gibi gidişat kollanabilir. Krizin yaşanmasına saatler evvelinde meraklı hal, kaçıp saklanma hevesi olur. Saranın ikinci safhasında ise hayvan kasılır. Bu kasılma esnasında titremede görülür. 1 ile 3 dakika arasında süren bu kasılma hayvanı oldukça şoka sokar. Bazı nöbetler daha kısa sürebilmektedir. Bununla beraber kriz anında hayvanda salya akışı, dışkılama, idrar kaçırma gibi vaziyetler söz mevzusu olabilir. Son düzey ise krizin sona erdikten sonra yaşanır. Hayvanın bitkin düşer ve uyuma lüzumu sezer.

7685_kopeklerde_epilepsi__nedir_nasil_tedaviBazı sara nöbetlerinde ise, hayvan kısmen etkilenir. Bu nöbetlerde sara bir noktaya vurur. Fokal nöbetler ismi verilen bu sara çeşidi surat seğirmesi, adale kasılması gibi, bacaklarda hareket görülmektedir. Değişik olarak hayvanda koşturma, sinek tutma, saklanma gibi ruhsal bozuklukların yanı gizeme âmâlık alana getirir.

Sara Rahatsızlığı Olan Köpek Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Sara rahatsızlığı olan hayvanlarda katkı maddesi kapsayan mamalar vermek çok doğru değildir. Bunun yerine konutta pişirilen besinlerden vermek çok yerinde olacaktır. Yüksek yağ oranı olan perhiz desteklerini köpeğinize uygulamak gerekir. Özellikle besinlerde omega3 ve omega6 içerikli yağ asitleri kapsaması ehemmiyetlidir. Vitamin ve mineraller büyük ehemmiyet taşımaktadır. Özellikle C ve E vitaminleri köpeğinizde oluşabilecek hastalıklara karşı gözetici bir kalkan olacaktır. Bazı sara köpeklerde Akupunktur usulü oldukça işe yaramaktadır. Bunun yanı gizeme tıbbi olarak antikonvülsanlar kullanılabilir. Bu antikonvülsanlar uzun süreli kullanımlarda karaciğere zarar verse de tıbben kullanılması zorunludur.

Sara rahatsızlığı olan hayvana yeis ve kasvet verici şeylerden uzak yakalamak yerinde bir tutum olacaktır. Özellikle köpeğin etrafsal etmenlerden etkilenmeyeceği bir civar yaratmak çok doğrudur. Hasta köpeğin yanında sigara içilmemelidir. . Hayvanı rahatsız edici oda spreyleri, koku, duman gibi dış faktörlerden uzaklaştırmak gerekir. Bunun yanı gizeme köpeğinizi emin bir perhiz uygulamalı, spor aktivesi yaptırmalısınız. Özellikle spor etkinliği uygulaması sara nöbetlerini en aza indirgemek için hoş bir fırsat olacaktır. Hasta köpeğinizle ilgilenmeli ona sevgiyle yanaşmalısınız. Bu biçimde hem olabilecek nöbetleri önler hem de hayvanın bunalıma girmesini yasaklamış olursunuz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ