Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur ?

  • 08 Aralık 2021
  • Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur ? için yorumlar kapalı
  • 94 kez görüntülendi.
Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur ?

Daha dün kucağınıza sıçrayan, mama kokusunu dinleyince deliren sevimli can arkadaşınız aniden halsizleşip kusmaya, yemek besin enerjiyi dahi göstermemeye başladıysa, üstüne bir de ishal olduysa kanlı ishal parvo hastalığı ile çaba faktörüz gerekiyor olabilir. İnsanlara netlikle bulaşmayan ama köpekler arasında çok bulaşıcı ve öldürücü olan bu viral hastalığı tanımanız ufak arkadaşınızı kurtarmanızı sağlayabilir. Kanlı İshal […]

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur ?Daha dün kucağınıza sıçrayan, mama kokusunu dinleyince deliren sevimli can arkadaşınız aniden halsizleşip kusmaya, yemek besin enerjiyi dahi göstermemeye başladıysa, üstüne bir de ishal olduysa kanlı ishal parvo hastalığı ile çaba faktörüz gerekiyor olabilir. İnsanlara netlikle bulaşmayan ama köpekler arasında çok bulaşıcı ve öldürücü olan bu viral hastalığı tanımanız ufak arkadaşınızı kurtarmanızı sağlayabilir.

Kanlı İshal Bulguları Nelerdir?

Öncelikle öğrenmelisiniz ki dışkıda görülen kan her zaman kanlı ishal olmayabilir. Bu hastalığın iki formu vardır. Birinci formda sindirim sistemini etkileyen hastalık; iştahsızlık, halsizlik, gün içerisinde sıkça kusma, ateşin yükselmesi ya da fazla düşmesi, bariz kilo kaybı ve ishal ile kendini gösterir. Bu formda dışkıda oluşan kan, hastalığın ilerlemesiyle bağırsak dokusunun hasar görmesinden kaynaklıdır. Daha ender fakat ağır olan ikinci formda ise henüz anne karnında parvo virüs kapan yavruların kalp adaleleri etkilenir ve siz hastalığı fark edemeden kalp yetmezliği sonucunda vefatla sonuçlanabilir.

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur ?Kanlı İshal Teşhisi

Hastalığın kuluçka süresi takribî olarak 10 gündür. Bu süreçte köpeğiniz sıhhatli ve mutlu görünür ve rastgele bir hastalık bulgusu göstermez. Kuluçka süresi bitiminde parvo ya da daha öğrenilen ismiyle kanlı ishal bulgularını göstermeye başlayan köpeğinizi acilen bir baytara götürerek Elisa testi yaptırmanız gerekmektedir. Dışkı misaliyle yapılan testte virüsün varlığı kuluçka yarıyılında bile tespit etilebilir. Ayrıca Hemogram testlerinde lökositlerin düşük rakamda olması da hastalığın varlığını gösteren faktörlerdendir.

Hangi Köpekler Kanlı İshal Riski Altında?

Bağışıklığı düşük olan 6 aylığa kadar yavru köpeklerde ve bu virüse karşı alıngan olan bazı ırklarda daha çok görülmesine karşın her yaş ve her tür köpekte bu hastalığa tesadüfülebilir. Özellikle Rottweiler ve Doberman Pincher türü köpekler hastalığa karşı daha duyarlıdır. Bu türlerde erişkinlik yarıyılında da kanlı ishale tesadüfülebilir.
Parvo virüs dış etrafta bulaştığı noktada aylarca varlığını sürdürebilir. Ve bu noktalara temas eden ya da ağız yoluyla etmen maddeyi alan aşısız köpeklerde hastalık süratle büyümeye başlar.

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur ?Rehabilitasyonu

Kanlı ishal hastalığı viral bir hastalık olduğu için tekil bir rehabilitasyon usulü yoktur. Öncelikli emel ishal ve değişik bulgular sebebiyle fazla akışkan kaybetmiş köpeğin serum yoluyla akışkan ve mineral yetersizliğinin giderilmesi ve virüsle savaşabilmesi için bağışıklığının güçlendirilmesidir. Muhtemel değişik enfeksiyonlar için antibiyotik rehabilitasyonuna da başlanır. Ayrıca kusmayı yasaklamak ve bağırsaklarda oluşabilecek asalaklar için ilaç rehabilitasyonu uygulanır. Destek vitaminler ile hasta köpeğin mukavemeti artırılmaya çalışılır.Tedavinin muhtemelse bir muayenehanede yoğun bakım biçiminde uygulanması ve 2 hafta kadar sürmesi gerekmektedir.
Erken teşhis edilebilen köpeklerde kurtulma oranı çok daha yüksektir. Bu sebeple şayet köpeğiniz yavru ve özellikle de aşısız ise kusma, ishal gibi bulgular gördüğünüz anda baytara giderek test yaptırmanız hayati ehemmiyet taşır.

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur ?Kanlı İshalden Korunma Usulleri

Arkadaşınızı kanlı ishal virüsünden gözetmenizi sağlayan en ehemmiyetli taşıt aşıdır. Yavru köpeklerin 6-8 haftadan itibaren aşılarına başlanması gerekir. Yavrunuzu aşı takvimi bitirilip tüm aşılarını olana kadar başka köpeklerle temas ettirmeyin. Ayrıca yeniden aşılar bitene kadar dışarıda gezdirmeye çıkarmayın. Dayanıklı bir virüs olan Parvo virüs daha evvel o bölgeden geçmiş hasta bir köpek sebebiyle köpeğinize bulaşabilir. Virüsü pabuçlarınızla köpeğinizin yanına taşımanız da olası olduğundan hayvan dışkısı bulaşan kunduraları ya da elbiseleri köpekten uzak yakalamak zorunludur. Mama kapları ve bulundukları yerin pakliğine dikkat etmek de alabileceğiniz tedbirlerden biri.

Köpeğiniz kanlı ishal hastalığını atlattıysa virüs bir vakit daha canlı olacağından 2-3 hafta kadar dışarı çıkarmayarak başka köpeklere bulaşmasını da yasaklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ