Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

  • 01 Aralık 2021
  • Köpeklerde Gençlik Hastalığı için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpek gençlik hastalığı, tıp dilinde “Canine Distemper Virüs” ismiyle bilinen berişici ve öldürücü bir virüstür. Bu virüsü alan köpeğin hastalıktan kurtulma kısmeti yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişmektedir. Yeni doğan yavru köpeklerin anneden ilk emzirme sırasında aldıkları süt, kolostrum denilen, yüksek ölçüde antikor kapsadığından, bu antikor yavruyu vasati 12 hafta boyunca korur. Süresinden evvel […]

Köpek gençlik hastalığı, tıp dilinde “Canine Distemper Virüs” ismiyle bilinen berişici ve öldürücü bir virüstür. Bu virüsü alan köpeğin hastalıktan kurtulma kısmeti yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişmektedir. Yeni doğan yavru köpeklerin anneden ilk emzirme sırasında aldıkları süt, kolostrum denilen, yüksek ölçüde antikor kapsadığından, bu antikor yavruyu vasati 12 hafta boyunca korur. Süresinden evvel sütten kesilen, yeterli ölçüde kolostrum almamış yavrularda bu müddet en çok 4 haftadır. Bu sebeple özellikle 3 ile 12 aylık yavru köpekler arasında yaygın olan bu hastalık, seyrek yetişkin köpeklerde de görülür. Dışkı ve solunum yoluyla berişen hastalık köpekte 40-42 dereceye varan yüksek ateş, iştahsızlık, kusma ve ishalle kendini gösterir.

8851_1Hastalığın bu kadar ölümcül olmasının sebebi yavru köpeğin bağışıklık sisteminin büyümemiş olmasındandır. Gençlik hastalığının belirtileri genellikle enfeksiyon yaradılışından bir hafta sonra kendini gösterir. Kuru öksürükle başlayan hastalık sırasında btümörün kuruluğu oluşur ve btümöründen sarı yeşil karışımı bir akışkan akmaya başlar. Aynı renk akıntılar gözlerde de oluşur. Kilo kaybı, ishal ve kusma da hastalığın en ehemmiyetli belirtilerindendir. Pek çok köpek hastalığıyla aynı semptomları gösteren gençlik hastalığı geç fark edildiğinde rehabilitasyonu yapılsa da ileri zamanlarda yürüme ve hareket bozukluklarına hatta kısmi veya genel felce yol açar. Gözde ve bedende seğirmeler, ayak tabanlarında tende kalınlaşmalar gözlenebilir.

En iyi teşhis usulü kan incelemeyidir. Teşhis konulduktan sonra hemen başlanan rehabilitasyon uzman bir baytar tarafından muayenehane veya sağlık kurumu civarında yapılmalıdır. Rehabilitasyon süresi 10-15 gün olabileceği gibi haftalarca da müddetbilir. Öksürük ve iltihaplanma için antibiyotik rehabilitasyonu başlanan köpeğe, ishalden dolayı kaybettiği suyu yerine koyabilmek için de serum yardımı yapılır. Uygun yiyecekler yanında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için de muhtelif ilaçlar ve vitaminlerle rehabilitasyon desteklenir.

Aşılarının zamanında ve bütün yapılmaması köpeğin bu virüsü kapmasında en ehemmiyetli faktördür. Özellikle dişi köpeklerin çiftleştirilmeden evvel aşılanması bedenlerindeki antikor seviyesini yükseltir. Böylelikle doğacak yavruların korunması daha kolay olur. Yavru köpek 8 haftalık olduktan sonra 3 hafta arayla 3 defa aşılanmalıdır. Yetişkin köpeklerde ise senede bir defa uygulanacak aşı ile bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmelidir.
Bibliyografi:
tavsiyeediyorum.com/makale_4497.htm
imranyuce.tripod.com/distemper.htm

Yazar:Ayfer Yeşilova

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ