Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Köpekler Soğuk Algınlığı Geçirir Mi?

  • 12 Ocak 2022
  • Köpekler Soğuk Algınlığı Geçirir Mi? için yorumlar kapalı
  • 65 kez görüntülendi.
Köpekler Soğuk Algınlığı Geçirir Mi?

Köpeklerde soğuk algınlığı çok yaygındır ve çoğu zaman insanlarda olduğu gibi muhtelif mikrop ve virüsler sebebiyle olur. Alttaki yazıda köpeklerde soğuk algınlığının nasıl rehabilitasyon edileceğini ve eş bulgulara neden olabilecek öteki bazı hastalıklardan bahsedeceğiz. Köpekler zati enfekte olmuş bir köpek ile temas ederek soğuk algınlığını tutulabilirler. Bunun yanı gizeme stres, düşük bağışıklık seviyeyi ve makûs […]

7803_hasta_kKöpeklerde soğuk algınlığı çok yaygındır ve çoğu zaman insanlarda olduğu gibi muhtelif mikrop ve virüsler sebebiyle olur. Alttaki yazıda köpeklerde soğuk algınlığının nasıl rehabilitasyon edileceğini ve eş bulgulara neden olabilecek öteki bazı hastalıklardan bahsedeceğiz.

Köpekler zati enfekte olmuş bir köpek ile temas ederek soğuk algınlığını tutulabilirler. Bunun yanı gizeme stres, düşük bağışıklık seviyeyi ve makûs hava şartları da katkıda bulunan etkenler olabilir.

Ancak çoğu evcil hayvan sahibi soğuk algınlığını ciddi bir rahatsızlıktan ayırt edemiyor. İşinizi azıcık basitleştirmek için köpeklerde görülen soğuk algınlığının bazı bulgularından bahsedeceğiz.

Köpeklerde Soğuk Algınlığının Bulguları:

-Öksürük
-Gözlerde yaşarma
-Sarımsı-yeşil burun akıntısı
-Sık sık aksırma
-Tembellik

Köpeğim Benden Soğuk Algınlığı Kapabilir Mi?

Bu sualin yanıtı kocaman bir “hayır”. Köpekler kendi aralarında virüs taşıyabilirler, ancak insan köpek etkileşimi muhtemel değildir. Bunun sebebi köpekleri etkileyen soğuk algınlığı virüsünün insanları etkileyenden değişik olmasıdır. Bu sebeple evcil hayvan sahipleri, soğuk algınlığı geçirirken evcil hayvanlarını hasta edeceklerinden kaygılanmamalıdır.

Köpeğime İyileşmesi İçin Nasıl Dayanak Ederim?

-Akışkan Alımını Çoğaldırmak:

7803_154956-424x294-sick-doggieKöpeğinizin soğuk algınlığı varsa, köpeğinizi bu gidişattan kurtarmanın en kolay yolu onu besleyici akışkanlar ile beslemenizdir. Tavuk suyu, mesela köpeğiniz için şahaneler yaratacaktır.

-Buğu Terapisi:

Köpeğinizin sinüslerinin açılması için su baharı solutmayı sınayabilirsiniz. Bir kapta sıcak su getirin ve köpeğinizin buğusunu solumasını sağlayın. Köpeğinizin suya ve buğuya çok yanaşmamasına dikkat edin.

-Bağışıklığı Kuvvetlendirme:

Şayet köpeğiniz soğuk algınlığına tutulma meylinde ise bağışıklık sistemini kuvvetlendirici tedbirler alabilirsiniz. Misalin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici yiyecekler verebilirsiniz. Bu soğuk algınlığına neden olan bakteri ve virüslere karşı köpeğinizin dayanıklılığını çoğaldıracaktır. Ayrıca iyi bir bağışıklık sistemi köpeğinizin değişen hava şartlarına iyi adapte olmasını sağlar, değişen hava şartları da soğuk algınlığının ehemmiyetli nedenlerinden biridir.

-Vitamin Terapisi:

Vitamin terapileri bir köpeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye destekçi olur. Soğuk algınlığından muzdarip olan köpeğinize A, C ve E vitaminleri sağlayın. Bu vitaminleri beslenmesine dahil etmek köpeğinizin bağışıklık sistemini pek çok hastalıktan korunmak için kuvvetlendirecektir.

-Öksürük Önleyici İlaçlar:

Şayet yukarıyadaki ihtiyatlar işe afacansa baytarınızı arayın ve ilaçlar hakkında konuşun. Öksürük gidericiler, geçici hafifleme sağlamak için verilebilir. Bu ilaçlar ile bulgulardan tamamen kurtulmak muhtemel olmamasına karşın, rahatsızlığı en aza indirmek için verilebilirler.

-Önleyici Tedbirler:

Hava çok soğuduğunda köpeğinizi konutta yakalamak iyi bir fikirdir. Bu kadar soğuk havalarda hasta olma olasılıkları çok daha yüksek olduğundan çok sık dışarı çıkarılmamalıdır. Soğuk kış aylarında ısınmaları için onları sıcak bir battaniye ile örtebilirsiniz.

Köpeklerdeki Eş Hastalıklar:

7803_vet-checking-dog-810x573-Canine Parainfluenza köpek nezlesi:

Bu solunum yolu hastalığı insanlardaki soğuk algınlığına eş bulgular üretir. Bu hastalığı erken evrelerindeyken konutta köpeğinize iyi bir bakımla çözebilirsiniz. Ancak bulgular devam ederse kesinlikle baytarınızla konuşmalısınız.

-Pnömoni zatürre:

Köpeklerde zatürre, solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı kendiliğinden çözülmezse, rehabilitasyon edilmezse oluşur. Bu hastalık akciğerlerde oluşan bir iltihaplanma olup, soluk almada güçlük ve sık sık öksürüğe neden olmaktadır. Pnömoni geçiren köpeklerin acil tıbbi takviyeye lüzumları vardır.

-Canine Distemper gençlik hastalığı:

Köpeklerde görülen gençlik hastalığı oldukça ciddi bir hastalıktır bu sebeple köpeğinizi bu hastalığa karşı aşı yaptırdığınızdan emin olun. Bu son derece bulaşıcıdır. Öksürük, hapşuruk ile beraber gastrointestinal rahatsızlık gibi bulgulara neden olmaktadır. Bu ciddi hastalık köpeğin bağışıklık sistemini zayıflatır ve ölümcül olabilir.

-Öteki hastalıklar:

Bazı ender vaziyetlerde soğuk eşi bulgular kalp ve akciğerlere giren bazı asalaklar nedenine reelleşebilir. Mantar enfeksiyonlarında, mantar asalakları akciğerlere girdiğinde öksürük ve hapşurma gibi bulgulara neden olabilir.

Köpeğinizin vaziyeti düzelmezse, dehidratasyon, sık idrar yapma, iştahsızlık, kusma gibi bulgular ilave edilirse ve köpeğiniz iyi görünmüyorsa uygun teşhis ve rehabilitasyon için kesinlikle bir baytara danışmalısınız. Ayrıca köpeğiniz çok genç ya da çok yaşlı ise konutta rehabilitasyon etmek yerine bir baytara göstermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ