Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Köpek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  • 26 Ocak 2022
  • Köpek Nedir? Özellikleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 98 kez görüntülendi.
Köpek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hayvan cinsleri arasında, birçok çeşit ve özellikleriyle dikkat toplayan canlılardan bkocaman köpeklerdir. Köpekler ailesi yaşayan 37 kadar kurt, çakal, tilki, yaban köpeği ve evcil köpek cinsi kapsar. Bilim dilinde köpek anlamındaki Latince Canisten türetilmiş Canidae köpekgiller ismi verilen bu ailenin tüm aboneleri etoburdur ve avcılığa uygun özel maharetleri vardır. Güçlü ve bariz dişlerini avlarını öldürmek, […]

Hayvan cinsleri arasında, birçok çeşit ve özellikleriyle dikkat toplayan canlılardan bkocaman köpeklerdir. Köpekler ailesi yaşayan 37 kadar kurt, çakal, tilki, yaban köpeği ve evcil köpek cinsi kapsar. Bilim dilinde köpek anlamındaki Latince Canisten türetilmiş Canidae köpekgiller ismi verilen bu ailenin tüm aboneleri etoburdur ve avcılığa uygun özel maharetleri vardır. Güçlü ve bariz dişlerini avlarını öldürmek, et çiğnemek, kemikleri kemirmek ve bazen de birbirleriyle kavga etmek için kullanırlar. Kocaman gözleri, dik kulakları ve duyarlı burunlarından dolayı son derece gelişmiş görme, duyma ve koklama duyuları gerek topluca, gerek tek başlarına avlanırken, avlarını ustalıkla izlemelerini sağlar.

6225_akita_nu

Güney Amerika çalıköpeği dışında bütün yaban köpeklerinin uzun bacakları, av peşinde süratle koşmaya uygundur. Köpekgillerin tümü ayak uçları üzerinde yürürler. Buna uygun özgün bir yapı taşıyan ayaklarından öndekiler beş, arkadakiler dört parmaklıdır. Evcil köpeklerde bazen arka ayaklarda da körelmiş bir beşinci parmak bulunur. Yaban köpekleri uzun kuyrukludurlar, sık tüylü postlarında genellikle benek ya da çizgi bulunmaz.

Köpekgiller ailesi aboneleri çoğunlukla senede bir defa çiftleşir, dişiler iki aylık gebelik yarıyılından sonra bir doğumda yavrularlar. Bütün memelilerde olduğu gibi, anne doğumdan sonra yavrularını emzirir ve ailenin öbür abonelerinin dayanağıyla birkaç ay onlara bakar.

Başlangıçta Avustralya, Yeni Zellanda, Yeni Gine Adası ve Pasifik Ummanındaki komşu adaları kapsayan Okyanusyada bir bölge olan Avustralasya ve Antarktika dışındaki bütün kıtalarda yaşayan köpekler, Avustralasyaya da daha sonra insanlar tarafından götürülmüşlerdir.
Üremeyle ortaya çıkan köpek soyları biçim, brey ve renk bakımından afallatıcı bir spektrum gösterir. Dünyada 400 kadar köpek çeşidi bulunmaktadır. Bütün soylar yanaşıl 12 000 sene evvel, insanlar tarafından evcilleştirilen kurdun soyundan gelmektedir.

6225_dog-b

Köpeklerin insanlara sağladığı faydalar en esrarengizlerinden bkocaman, Ortaçağ ‘da kilise buluşmalarında, beden ısıları insanlardan daha yüksek olduğundan, ayakları ısıtmak için kullanılmalarıydı.

Zaman zaman köpekgillerden sayılmış olmalarına rağmen sırtlan, tasmanya kurdu ve çayır köpeği, reelinde köpekgiller ailesi içinde yer almaz. Sırtlangiller Hyaenidae ailesinde sınıflandırılmış olan üç sırtlan cinsi, kedigillerle daha yakın akrabadır. Tasmanya kurdu, bir zamanlar Avustralyada yaşamış ve soyu tükenmiş olan bir memelidir. Kuzey Amerika çayır köpeği de, sincapla akraba bir kemiricidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ