Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • 18 Ekim 2021
  • Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır? için yorumlar kapalı
  • 93 kez görüntülendi.
Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hayvanlar, insan ırkını bitiren ve insanlarla beraber yaşamlarını sürdürürken aralıksız etkileşim içinde oldukları canlılardır. Bunların içerisinde, belki de en özellerinden biri olan köpekler ise, evcilleşerek, insanoğluyla beraber hayata ayak uydurmuştur. Köpekgillerden olup, kaba tabiata geçim sağlamış olanların yanında, insanların bahçede, konutta, bakımevlerinde beraber yaşadığı evcil hayvan türleri, biz insanların yaşamında oldukça ehemmiyetli yer yakalamaktadır. Köpek […]

Hayvanlar, insan ırkını bitiren ve insanlarla beraber yaşamlarını sürdürürken aralıksız etkileşim içinde oldukları canlılardır. Bunların içerisinde, belki de en özellerinden biri olan köpekler ise, evcilleşerek, insanoğluyla beraber hayata ayak uydurmuştur. Köpekgillerden olup, kaba tabiata geçim sağlamış olanların yanında, insanların bahçede, konutta, bakımevlerinde beraber yaşadığı evcil hayvan türleri, biz insanların yaşamında oldukça ehemmiyetli yer yakalamaktadır.

6223_sabirli_kopek_ve_bebek

Köpek sahibi olmaya karar veren bireyler için en ehemmiyetli unsur, şüphesiz ki köpek bakımını uzun seneler üstlenmeyi göze almalarıdır. Zira köpek sahibi olmak isteyen bir şahıs, vasati 14-15 yıl, hatta iyi bakılırsa 17 yılı bulan bir bakımı üstlenmektedir. Ayrıca, birinci senesinde bir köpek yavrusunu eğitmek, bir bebeği geliştirmekten değişik değildir. Bir köpeğin konut kumpasına alıştırılması, bir bebeğe oranla daha seri sağlandığı öğrenilmektedir.

Köpeklerin, hayvan sahipleri tarafından her türlü lüzumlarının karşılanması çok ehemmiyetlidir, aynı zamanda bunun yanında bir insan ailesi içerisinde, kendi yerini öğrenmesi de öğretilmelidir. Zira, belirli bir zaman sonrasında, köpekler konutları kendi konutları, sizleri de kendi evindeki davetlileri olarak idrak etmeleri olasıdır. Bu nedenle, konuta gelen bireyler dahil, konuttaki başkalaşımlara karşı algıları daha sarih olacak ve böyle bir vaziyet asıllaştığında beğenmeme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bir köpek, kendini evin bir ferdi olarak sezmeli, ama kendini insan gibi sezmemesi gerekmektedir.

Köpek, hiçbir zaman birkaç saatten fazla kendi başına vazgeçilmemelidir. İçme suyu pak olmalı, sizler hangi suyu kullanıyorsanız ona da aynı sudan verilmelidir. Unutulmamalıdır ki, o da canlı ve insanlara yoksul bir varlıktır. Sahibi olduğu ailenin yaşantısına uyacak şekilde tanımlanmış zamanlarda kumpaslı olarak yemeği verilmeli, aksatılmamalıdır. Dişlerinin sıhhati, en az insanlar kadar ehemmiyetlidir. Dişlerini pak yakalamak ve sert besinlere karşı dayanıklılığını çoğaldırmak için, sert bisküviler veya kemikler vermek gerekmektedir.

Her köpek, şeritli solucan ve pire gibi iç ve dış asalaklara karşı kumpaslı olarak tetkikten geçirilmeli, gençlik hastalığı ve kuduz gibi hastalıklara karşı aşılanmalıdır. Tüyleri kısaltılan cinsler için, nazik bir biçimde ve canları yakılmadan traşlanmalıdır.

Her hayvan kendine ait uyuyacak bir yer istemektedir. Bu sebeple, evcil hayvanlar da kendi kokularının sindiği, kendini yuvasında sezeceği bir yatak ister. Bu yatak bir sepet, köpeğin kendisininmiş gibi özümsediği daha önceki bir koltuk, hatta bir fasulye çuvalı olabilir.

Her köpeğin, sahibinin ismini ve adresini taşıması ehemmiyetlidir. Bu bilgiler, tasmanın metal kısımlarına kazınabilir ya da vücuduna hırpalama şeklinde yazdırılabilir.

6223_tatli-kopek

Tüm bunlarla beraber, bir köpek için kaybolmak veya sahibi tarafından terk edilmek, onlar için vahim bir vakadır. Böyle bir vaka yaşandığında, köpekler hem psikolojik olarak hem de biyolojik işlevleri olarak çok büyük kasvetlere girmektedir. Kayıp bir köpek, vazifeliler tarafından tutulup da, avare köpeklerin bir araya geldiği bir yere götürüldüklerinde, son derece huzursuz ve afallamış bir vaziyete düşerler. Bu surattan, konut köpeklerinin, hiçbir zaman caddeye atılmaması gerekir. Muhtelif sebeplerden dolayı artık bakılamıyorsa ve yeni bir konut ve yeni bir sahip de bulunamıyorsa, yapılacak en iyi şey, beşeri açıdan bakıldığında acı verici bir şey olsa da, bir baytar tarafından canı yakılmadan bakiye dek yattırılması, yaşamına son verilmesi olacaktır. Fakat bu hiçbir zaman öncelik olmamalı, sahiplenilen hayvanlar yaşamları sona erene dek bakılmalı, bakılamadığında da kesinlikle iyi bir aile bulunarak sahiplendirilmelidir. Bir arzu bahtına alınan ve caddeye vazgeçilen o hayvanlar da, konut hayatına alıştıklarından dolayı, tabiata ayak uyduramamakta ve çok seri can vermektedirler. Bu sebeple, bir hayvan sahibi olmaya karar vermek, çocuk sahibi olmaya karar vermek gibi ehemmiyetli bir adım olmalıdır. Tabi ki hayvan sahibi olmak çok hoş bir duygu olmakla beraber, hayvanların konutta kapalı kalmasından çok, kendi etraflarında yaşaması daha uygundur. Konutta beslenmeye uygun köpekler, konut yaşamına daha kolay alışırken, alışamayan tür köpekler için zorlu süreçleri birliktesi getirebilmektedir.

Sahipli köpekler, cadde köpeklerine kıyasla daha kısmetli olmaktadırlar. Bakımları için uğraşan, didinen insanların varlığıyla yaşamlarını sürdürmektedirler. Cadde köpeklerinin böyle bir bakım talihi pek olmamaktadır. Bu sebeple, avare cadde köpekleri için de hayvan beğenirler olarak bakım ve beslenmelerine katkıda bulunmak, onların yaşamların değmek, bizler için minik bir adım olsa da, onların yaşamları için apayrı bir soluk olacaktır. Hem devletin bakımevleri hem de şahsi olarak destek eli uzatılması çok ehemmiyetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ