Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Konutta Açelya Çiçeği Bakımı

  • 30 Eylül 2021
  • Konutta Açelya Çiçeği Bakımı için yorumlar kapalı
  • 32 kez görüntülendi.
Konutta Açelya Çiçeği Bakımı

Açelya Çiçeği nedir; renkli, renkli çiçek açan kokusuz nebattır. Açelya çiçeği, renkli çiçeklerinde dolaylı azametli bir görünüme sahip olduğundan genellikle bahçe, konut ve bir çok kafelerde ziynet nebatı olarak değerlendirilir. Açelya çiçeğinin aslı yetiştirildiği yer Kuzey Amerika ve Asya bölgelerinde yetiştirilir. Açelya çiçeği ormanlık alanlarda akarsu kenarlarında, bataklı bölgelerde sık sık tesadüfülmekte. Açelya çiçeği bahar […]

Evde Açelya Çiçeği BakımıAçelya Çiçeği nedir; renkli, renkli çiçek açan kokusuz nebattır. Açelya çiçeği, renkli çiçeklerinde dolaylı azametli bir görünüme sahip olduğundan genellikle bahçe, konut ve bir çok kafelerde ziynet nebatı olarak değerlendirilir. Açelya çiçeğinin aslı yetiştirildiği yer Kuzey Amerika ve Asya bölgelerinde yetiştirilir. Açelya çiçeği ormanlık alanlarda akarsu kenarlarında, bataklı bölgelerde sık sık tesadüfülmekte. Açelya çiçeği bahar ve yaz aylarında pembe, altın sarısı kırmızı rengin tam tonlarında kokusuz çiçek açmakta. Açelya bol bol renkli çiçekler açar ve bodur orman gülü olarak adlandırılır. Açelya çiçeği konutta yetiştirilir mi bakımı nasıl olmalı azıcık ondan bahsedelim.

Evde Açelya Çiçeği BakımıKonutta Açelya Çiçeği Bakımı

Açelya çiçeğinin bir tarafı doğrudan gün ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Güneş aldığı tarafın yaprakları ve çiçekleri daha canlı ve bakımlı görünür. Bu sebeple güneş almayan kısmı sık sık güneş gören tarafa yönlendirilmelidir. Böylece her iki taraf da denk bir biçimde güneş alarak daha hoş ve renk renk çiçekler açar. Açelya çiçeği rüzgar alan ve soğuk alanlarda yetiştirilmemelidir. Kış aylarında oda sıcaklığı 14 -15 derecenin altında olmamasına özen gösterilmelidir. Civarın soğuk olması çiçeğinin yaprakların solmasına sararmasına çiçeklerin dökülmesine neden olur. Şayet balkonda veya sarih sırça önlerinde vazgeçildiğin esen rüzgar açelya çiçeğinin kökünde sallanmasına ve bir müddet köklerine hava girmesine neden olur.

Evde Açelya Çiçeği BakımıAçelya Çiçeği Konutta Nasıl Sulanmalı

Açelya çiçeği yaz aylarında hafta da en az iki kez saksı üsttün de sulanmalıdır. Kış aylarında ise hafta bir kere yeniden saksı üsttün de sulanmalıdır. Toprağın tamamına suyun kavuştuğuna emin olun. Yaz aylarında çiçeği sularken pazartesi ve Perşembe günleri sulamaya özen gösterin. Kış aylarında ise pazartesi günü sulamaya dikkat edin. Açelya çiçeğinin konutta sulama esnasında kullanılan su kabının aynı ölçekte olmalı ve saksının altına dökülen su da ertesi gün dökülmelidir. Böylece çiçeğin alt kısmında bazı böceklenmelere ve makûs kokuları yasaklamış olur.

Açelya Çiçeği Konutta Nasıl Budanır ?

Açelyanın yaprakları üzerinde bulunan renkli çiçekler solduktan sonra bir daha çiçek açması güç. Bu nedenler ufak bir bağ makası ile yapraklar budanmalı. Çiçeğin kesilmiş kısmını hava almamasına dikkat edilmeli ve üzeri yapışık olmayan bir örtü ile bir hafta kadar kapalı kalmalıdır.

Açelya Çiçeği Konutta Toprak Başkalaşımı

Açelya çiçeğinin toprak en az 3 senede bir değiştirilmelidir. Toprak başkalaşımı ilk bahar da özellikle nisan ayında değiştirmeye özen gösterilmelidir. Açelya çiçeğinin toprağının humuslu ve lifli toprak ve saksının da bir numara büyüğü olmasında dikkat edilmelidir.

Açelya Çiçeğin Vitamin Kullanımı

Açelya çiçeğinin budaması yapıldıktan sonra daha canlı çiçek açması ve parlak bir yaprağa sahip olması için vitamin kullanılmalıdır. Çiçek vitaminlerini sera ya da çiçekçilerde nasıl kullanıldığını bilerek satıl alabilirsiniz.

Açelya Çiçeğine Neler Hasar Verir

• Çiçeğin fazla derece de sulanması
• Saksı deliklerin tıkalı ve suyun dışarı çıkmaması
• Hastalıklı bir nebatın açelya çiçeğinin yanında olması
• Yanlış toprak ve vitamin kullanımı
• Açelya çiçeğinin soğuk ve karanlık bir etrafta olması

Yazar: Nagihan Albayrak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ