Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Konfüçyüs Kimdir?

  • 09 Kasım 2021
  • Konfüçyüs Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 94 kez görüntülendi.
Konfüçyüs Kimdir?

4589_1 Çince ismi “Koung Tseu” olan Konfüçyüs, M.Ö. 551 senesinde Çin in Lu şehrinde dünyaya gelmiştir. Soylu bir aileye üye olan Konfüçyüs’un babası Sang Hanedanlığına bağlı idi. Konfüçyüs çocuk denebilecek yaşta iken babasını kaybedince hayatına annesi ile devam etmek zorunda kalmıştır.

Babasız geçen çocukluğunda uyum kasveti sürükleyerek güç şartlarda gelişen Konfüçyüs, varlıklı ailelerin çocuklarına ders vererek hasılat elde etmekteydi. Hem ders vererek para kazanıyor hem de okuma ve bilme merakıyla durmadan çalışıyordu. Okuyup bildiklerini yaşarken edindiği deneyimleri ile birleştiriyor, hem hayatsal hem de düşünsel olarak olgunluğa varıyordu. 19 yaşında evlenen Konfüçyüs, ders vermeyi vazgeçtikten sonra Lu derebeyliğinde tahıl depoluğu görevine getirildi. Gözeticilikte bir vakit çalıştıktan sonra aynı yerde Milli Arazi Memuriyeti yaptı. Hayata karşı edindiği olgunluğu, samimiliği ve sahip olduğu bilgisi ile yaşadığı bölgenin yanında etraf şehirlerden de fark edilmişti. Yaşadığı bölgede siyasal karmaşıklıkların çıkması neticeyi kısa bir vakit Lu şehrinden parçalamış ve M. Ö. 501 senesinde geri dönmüştür. Konfüçyüsün bu dönüşü de Lu şehrine Adalet Bakanı olarak geri dönmesine neden olmuştur. Konfüçyüs Adalet bakanı olması onun düşünce ve sahip olduğu bilginin verdiği olgunlukla öbür derebeylikleri rahatsız etmiş ve onu başlı başına bir tehdit olarak görmüş ve rahatsız olmuşlardır. Bu rahatsızlıklarından dolayı Lu şehri ile aralarını sıcak yakalamak isteyen komşu derebeyliklerinden gelen armağanlar ile Konfüçyüs’ü rahatsız eden cümbüş civarının doğmasına neden olmuştur. Bu etraftan kendisini kurtaramayan Konfüçyüs, talebeleri ile uzun bir yolculuğa çıkmıştır.4589_3

Lu derebeyliğinden takribî olarak 13 sene ayrı kalan Konfüçyüs, giderken emelinin bir daha geri dönmemek olması onun bir daha Lu şehrine dönmesini yasaklamadı. İş için müracaat ettiği derebeyliklerinde iş bulamaması ona güç koşullar doğurarak uzun bir vakit makûs şartlarda yaşamasına neden olmuştur. Bu koşullara daha fazla katlanamayan Konfüçyüs 13 sene aradan sonra Lu derebeyliğine tekerrür geri dönmüştür. Lu derebeyliğine geri döndükten sonra kendisini talebelerine ve çalışmalarına adayan Konfüçyüs, M.Ö. 479 senesinde hayatını kaybetmiştir.

Konfüçyüs, hayatı süresince kendisini ilim ve irfana adamış ona göre de yaşamıştır. Onun yarattığı akımın ismi Konfüçyüscülük olarak adlandırılmış ve kendisinden sonra gelenlere de ışık olmuştur.
Konfüçyüs edindiği bilgi ve düşünceleri sayesinde Çin de görev yaptığı vakitte köklü farklılıklara neden olmuştur. Konfüçyüs Eğitimde sınıf yoktur. Lafı ile eğitimde denklik getirmiş, cinsiyet ve sınıf farkı korumaksızın herkesin eğitim almasının önünü açmıştır. Çin de yaşadığı yarıyılda köklü farklılıklar yapmış ve vefatının ardından günümüze kadar yaptığı köklü farklılıkların izi kalmasını muvaffak olmuştur. Günümüzde de hala Çin de bir nebzede bir Konfüçyüs tesiri görülmektedir. Konfüçyüs nam 2000 yıl tesirinde kalan Çin çok uzun bir vakit okullarda Konfüçyüs nam kitapları okutulmaktaydı. Konfüçyüs nam yarattığı felsefenin ideal insan sevgisine gitmesi sebebi ile misal alınan bir akım olmuş ve Kore, Japonya ve Vietnam yüzyıllarca Konfüçyüs un tesirinde kalmıştır. Konfüçyüs talebeleri ile paylaştığı ve adalet bakanlığında görev yaptığı yarıyılda paylaştığı laflarının ulus arasında dağılmasına neden olmuş, ölümünün ardından da öğrencilerinin derlemesi ile Konfüçyüs deri Seçmeler isimli kitapta bir araya gelmiştir. Konfüçyüs deri arda kalan yapıtları M.Ö. 221- 170 senelerinde Shih Huang Ti tarafından yakılarak yıkım edilmiş ve o yarıyılda yapıtı kalmamıştır. Daha sonra bir evin duvarında saklanan yapıtlarının tekerrür basılması ile yapıtlarının bir kısmı günümüze gelmeyi muvaffak olmuştur.

4589_2

Konfüçyanizm pozitif bir akımdır. Konfüçyüs nam lafları dini bir değer taşımaz ve her türlü doğa ötesi vakasını yalanlamaktadır. Dini bir tesiri olmasa da zamanla Kofüçyüs’nam felsefe akınının bozuma uğraması ile sapık bir din haline gelmiş ve onun ismine mabetler yapılmaya başlanmıştır. Can Vere ki Çin de yaşanan 1912 devriminden evveline kadar Konfüçyüsizm, Çin de resmi bir din olarak kabul edilmekteydi. Konfüçyüs’e göre hayat hakkında bilgisi olmayan insanın ahiret hakkında da bilgisi yoktur ve onun için de gerçekten hiçbir şey öğrenmemek de en iyisidir.

Konfüçyüs’e Göre Erdemli İnsanlar Nasıl Düşünür?

* Baktıklarında berrak görmeyi düşünürler,
* Dinlediklerinde iyi dinlemeyi düşünürler,
* Görünüşleri bakımından cana yakın olmayı düşünürler,
* Tutumlarında hürmetli olmayı düşünürler,
* Konuşmalarında doğru laflı olmayı düşünürler,
* İşlerinde ciddi olmayı düşünürler,
* Şüpheye düştüklerinde sualleri nasıl soracaklarını düşünürler,
* Hiddetlendiklerinde meseleleri düşünürler,
* Kazancı gördüklerinde adaleti düşünürler.

Yazar:Züleyha Günay

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ