Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kol Düğmesinin Tarihçesi

  • 28 Nisan 2021
  • Kol Düğmesinin Tarihçesi için yorumlar kapalı
  • 115 kez görüntülendi.

Kol düğmesi, manşetli gömleklerde kullanılabilir. Manşeti olmayan gömleklerde kol düğmesi kullanılamaz. Manşetli gömleklerde kol düğmesi iğnesinin geçebileceği bir delik mevcuttur. Delikten kol düğmesinin iğnesi geçirildikten sonra iğne art genellikle klipslenir. Kol düğmesi 16. asrın sonlarına doğru XIV. Louis zamanında ortaya çıkmış ve günümüze kadar erişmiştir.

Kol Düğmesinin Tarihçesi

Kol düğmesi, manşetli gömleklerde kullanılabilir. Manşeti olmayan gömleklerde kol düğmesi kullanılamaz. Manşetli gömleklerde kol düğmesi iğnesinin geçebileceği bir delik mevcuttur. Delikten kol düğmesinin iğnesi geçirildikten sonra iğne art genellikle klipslenir.

Kol düğmesi 16. asrın sonlarına doğru XIV. Louis zamanında ortaya çıkmış ve günümüze kadar erişmiştir. Kol düğmeleri, bedelli madenlerden yapıldığından, kol düğmesi imalinde el emekçiliği çok ehemmiyetli rol oynamaktadır. Kol düğmesi imalinde, altın, gümüş gibi madenlerin kullanılmasının yanı gizeme inci ve pırlanta da kullanılmıştır. Kol düğmesi ile manşetin iki yakası bir araya getirilir. Kol düğmesi takmak 16. asırda zenginliğin göstergesi olarak kabul edilirdi. Kol düğmesinin, klipsi, çıt çıtlı ve zincirli olanı vardır.

Kol Düğmesinin Tarihçesi

19. asırda Fransa‘da üretilen Manşetli gömleklerin moda olması, kol düğmesi kullanımını artırmıştır. Kol düğmesi Amerika’ da 20. asırda popüler olmuştur. Amerikalılar, daha çok ”Dumbbell” stili kol düğmelerini kullanırlardı. Kol düğmesinin görünen kısmı genellikle, özel bir desen olarak planlanır. Kol düğmelerinin bir çok anlam ifade etmesi, onun kullanımını ehemmiyetli miktarda yaygınlaştırmıştır. Mizahlı, modern, ananesel, politik stilde kol düğmesi çeşidi vardır.

Günümüzde kol düğmeleri her türlü malzemeden yapılabilmektedir. Kol düğmesi erkekler için şıklığın sembolü olarak görülmektedir. 20. asırda kol düğmesinin kullanımı oldukça yaygınlaşmış, daha evvelleri yalnızca özel günlerde kullanılan bu aksesuar artık prestijli bir takı olarak yevmiye yaşamdaki yerini almıştır.

Yazar:Rahman Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ