Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Koenzim Q10 Nedir? Yararları ve Hasarları Nelerdir?

  • 07 Temmuz 2021
  • Koenzim Q10 Nedir? Yararları ve Hasarları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 136 kez görüntülendi.
Koenzim Q10 Nedir? Yararları ve Hasarları Nelerdir?

1957 senesinde, Dr. Frederick Crane tarafından sığır kalbinin mitokondrisinden izole edilen Koenzim Q10, bedenimizde natürel olarak oluşan, yağda çözünebilen, organik bir madde olarak adlandırabileceğimiz ve vitamin özellikleri gösteren, hücreler arasında elektron taşıma özelliğine sahip bir maddedir. Ubiquinone olarak da adlandırılan koenzim, genellikle gıda desteği olarak kullanılmaktadır. En ehemmiyetli özelliği, enzimlerle bir arada çalışıp hücrelere enerji […]

1957 senesinde, Dr. Frederick Crane tarafından sığır kalbinin mitokondrisinden izole edilen Koenzim Q10, bedenimizde natürel olarak oluşan, yağda çözünebilen, organik bir madde olarak adlandırabileceğimiz ve vitamin özellikleri gösteren, hücreler arasında elektron taşıma özelliğine sahip bir maddedir. Ubiquinone olarak da adlandırılan koenzim, genellikle gıda desteği olarak kullanılmaktadır. En ehemmiyetli özelliği, enzimlerle bir arada çalışıp hücrelere enerji sağlaması ve bu yolla adalelere efor vermesidir. Özellikle kalp hücrelerinde daha fazla bulunmaktadır. Adale erimesi ve kalp damar rahatsızlığı bulunan hastalarda Q10 koenziminin daha düşük seviyede bulunduğu kollanmıştır. Bu hastalarda kullanıldığında iyileşme ve hastalık tesirlerinde eksilme olduğu görülmüştür. Q10 kullanımı, arterosklerozun yasaklamasına destekçi olmaktadır. Kan tazyikine olan tesirleri sayesinde kalp ritmi bozukluğu, kalp gelişmesi, konjestif kalp rahatsızlığı ayrıca hipertansiyon gibi kalp – damar rahatsızlıklarına karşı tesirli olduğu kollanmıştır. Özellikle Avrupa, Japonya ve İsrail’de kalp – damar rahatsızlıklarında kullanılan bir rehabilitasyon vasıtayıdır.

5890_indir

KOENZİM Q10 HANGİ YİYECEKLERDE BULUNUR?

Koenzim Q10, balık uskumru ve sardalye, kalp, karaciğer, böbrek, sığır eti, kümes hayvanları, ayrıca soya yağı ve yer fıstığı, susam tohumu, yağlı tohumlar ve mantar, ıspanak, brokoli, karnabahar gibi sebzelerde bulunmaktadır.

KOENZİM Q10 YARARLARI NELERDİR?

Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında, koenzim Q10’un bir hayli hastalık üzerinde tesirli olduğu söylenebilmektedir. Bu hastalıklardan bahsedecek olursak;

– Koenzimin kanser üzerindeki tesirleri mevzusunda bir hayli araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar, sütun kanserini önlemeye destekçi olabileceği ve cilt kanserinin bir çeşidi olan melanomun yineleme tehlikesini eksiltebileceğini göstermiştir . CoQ10, B2 ve B3 vitamini ile beraber kullanıldığında meme kanseri üzerinde de pozitif tesirler göstermektedir.
– Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden bağışıklık sistemi hastalıklarında HIV, AIDS destekleyici olarak kullanılabilir.
– Baş sızısı, migren gibi rahatsızlıklara tesiri mevzusunda yapılan araştırmalar migreni %50 oranında eksilttiğini göstermiştir.
– Sperm hücrelerini arttırmaktadır.
– Bedene verdiği enerji sayesinde bitkinlik, halsizlik gibi gidişatlarda tesirlidir.
– Dr. Bsalvatore Di Mauro, CoQ-10 yetersizliği olan hastaların kalıtsal ataksi hastalığına tutulduklarını, Q10 verilen hastalarda hastalığın tesirinin ehemmiyetli miktarda eksildiğini ve ataksi rahatsızlığından dolayı büyüyen nöbetlerin eksildiğini ya da durduğunu tespit etmiştir.
– Balanssızlık ve konuşma bozukluğunu eksiltici tesiri bulunmaktadır.
– Parkinson hastalığının neden olduğu hastaya daha çok hasar veren tesirleri eksilttiği görülmüştür.
– Yapılan araştırmalarda konjestif kalp yetmezliği olan hastalarda kullanılması ile bu hastaların iyileşme gösterdiği görülmüştür.

5890_images_1

KOENZİM Q10 HASARLARI VE YAN TESİRLERİ NELERDİR?

Yan tesir ve negatif semptomların genellikle kullanılan mahsulün niteliksiz olmasından ve dozun noksan ya da gereğinden fazla olması vaziyetinde belirdiği görülmüştür. Yüksek dozda kullanılması, uykusuzluk ve tedirginlik gibi tesirler göstermekte ancak çok az yan tesiri bulunmaktadır. Çoğu ilaçta bulunduğu gibi iştahsızlık, mide rahatsızlığı, bulantı, kusma, ishal ve alerjik tepkinler gösterebilir. Q10, bedenimiz tarafından natürel olarak üretildiğinden yiyeceklerle alınması sağlanabilir.

– Şeker hastalarında diyabetli hastalar yüksek dozda kullanılmamalıdır. Hekim hakimiyetinde doz ayarlaması yapılmalıdır.
– Gebelikte ve emzirme yarıyılında hekim onayı olmadan kullanılması nasihat edilmez.
– Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber alınması önerilmemektedir. Warfain, Heparin, Klopidogrel vb.
– Ginkgo biloba gibi nebatsal desteklerle bir arada alınması uygun değildir.
– Tansiyon düşürücü tesiri olduğundan bu cins tesir yaratan nebatsal mahsullerle kullanılması nasihat edilmez.
– Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda rehabilitasyonun tesirini eksilttiğinden kullanılmamalıdır.
– Operasyon olacak hastalarda en az iki hafta evvel kesilmelidir.

5890_images

Q10 KOENZİM YAŞLILIK ÜZERİNDE NASIL TESİR GÖSTERİYOR?

Ebedilik olası olmasa da Q10 ihtiyarlama tesiriyle de öğrenilmektedir. Bedene verdiği enerji, adale yapısını ciddi oranda kuvvetlendirmesi, kalp sıhhatini gözetmesi, bağışıklık sistemini gözetmesi gibi tesirleriyle olduğunuzdan daha genç ve zinde görünmenizi sağlayabilir. Bunun için Q10 natürel olarak alınmalıdır. Gerisini bedeninize vazgeçin. O her şeyi halledecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ