Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kızıl Ateş Hastalığı ve Rehabilitasyonu

  • 29 Nisan 2021
  • Kızıl Ateş Hastalığı ve Rehabilitasyonu için yorumlar kapalı
  • 96 kez görüntülendi.

Scarlet ya da scarlet fever olarak da öğrenilen kırmızı ateş, strep boğazı olan bireylerde büyüyebilecek bir enfeksiyondur. Bedende, genellikle yüksek ateş ve boğaz sızısının eşlik ettiği, parlak kırmızı bir döküntü ile karakterizedir. Strep boğazına neden olan aynı bakteri aynı zamanda kırmızı ateşe de neden olmaktadır. Boğaz sızısı, yüksek ateş, değişte kaba olan ve bedeni kaplayan […]

Scarlet ya da scarlet fever olarak da öğrenilen kırmızı ateş, strep boğazı olan bireylerde büyüyebilecek bir enfeksiyondur. Bedende, genellikle yüksek ateş ve boğaz sızısının eşlik ettiği, parlak kırmızı bir döküntü ile karakterizedir. Strep boğazına neden olan aynı bakteri aynı zamanda kırmızı ateşe de neden olmaktadır. Boğaz sızısı, yüksek ateş, değişte kaba olan ve bedeni kaplayan kırmızı bir döküntü eşlik eder. Zati strep boğazı olan insanların ufak bir kısmını tesirler. Ender gidişatlarda, hastalık streptokok cilt enfeksiyonu olan fertleri etkileyebilir.
Skarlet ateşi ağırlıklı olarak 5-15 yaş arasındaki çocukları tesirler. Evvelki yarıyıllarda ciddi bir çocukluk hastalığı iken günümüzde genellikle daha az riskli hale gelmiştir. Hastalığın erken yarıyılında kullanılan antibiyotik rehabilitasyonları iyileşmeyi süratlendirmeye ve semptomların şiddetini eksiltmeye destekçi olmaktadır.

Strep Boğaz Döküntüler

Görülen döküntü erişkinler hem de çocuklarda kızıl hastalığı en yaygın bulgusudur. Genellikle kırmızı bir kir döküntüsü olarak başlar ve zımpara kâğıdı gibi ince ve pürüzlü hale gelmektedir. Kırmızı renkli döküntü, kırmızı ateşin adını veren bulgulardır. Döküntü, bir şahıs kendini hasta sezmeden veya en fazla iki gün evveline kadar başlayabilirken yedi gün sonra kaybolabilir. Döküntü tipik olarak boyun, kasık ve kolların altından başlamaktadır. Daha sonra bedenin geri kalanına dağılır. Koltuk altları, dirsekler ve dizlerdeki ten kıvrımları da etrafındaki tenden daha derin bir kırmızı olabilir. Döküntü eksildikten sonra, takribî yedi gün, parmakların ve ayak parmaklarının uçlarındaki ve kasıktaki cilt ceddilebilir. Bu birkaç hafta sürebilir.

Bulguları

Kızıl Ateş Hastalığı ve TedavisiKızıl ateşin ilk bulguları yüksek ateş ve boğaz sızısıdır. 1-2 gün sonra, güneş yanığı taklit eden ve bedende sert bir zımpara kâğıdı gibi sezilen kırmızı bir döküntü oluşur. Bedenin geri kalanına dağılmadan evvel surat, boyun, koltuk altı veya kasık bölgelerinde başlayabilir. Döküntü bir hafta süresince usulca kaybolur. Bulguların bütün listesi şunları kapsar:
• 101 °F veya daha yüksek bir yüksek ateş
• Kırmızı boğaz ve boğaz sızısı
• Değme hissi veren kırmızı bir döküntü
• Koltuk altlarında, kasıklarda veya dirseklerde parlak kırmızı renk
• Kırmızı bir dil çilek dili
• Ağız çevresinde soluk bir ulusa ile arınılmış bir surat
• Dil veya boğaz üzerinde beyaz bir ceket
• Şişmiş bezler
• Baş sızısı
• Beden sızısı ve titreme
• Mide bulantısı ve kusma
• Yutma güçlüğü boğaz sızısından dolayı

Kızıl Ateşin Sebebi

Kızıl ateş, A grubu Streptococcus, ağzınızda ve burun pasajlarında yaşayabilen bakteriler olan bakterileri üremektedir ve insanlar bu bakterilerin ana kaynağıdır. Bu bakteriler bedende parlak kırmızı döküntüye neden olan bir zehirli madde veya zehir üretebilir.

Kızıl Ateş Bulaşıcı mıdır?

Enfeksiyon, bir bireyin kendini hasta sezmesinden iki ila beş gün evvel dağılabilir ve enfekte bir bireyin tükürüğünden, burun sekresyonlarından, aksırmadan veya öksürükten kaynaklanan damlacıklarla temas yoluyla dağılabilir. Bu, rastgele bir kimsenin, enfekte olmuş bu damlacıklarla doğrudan temas etmesi ve daha sonra kendi ağzına, burnuna veya gözlerine değmesi halinde kırmızı ateşi kestiği anlamına kazanç. Aynı kadehten iiçilirse ya da enfeksiyonu geçiren biriyle aynı kaplarda yemek yenildiğinde, bu hastalık bulaşabilir. Bazı gidişatlarda, A grubu strep enfeksiyonları besine kontamine olarak dağılabilirler.
Grup A strep bazı bireylerde cilt enfeksiyonuna neden olabilir. Selülit olarak öğrenilen bu cilt enfeksiyonları bakterileri başkalarına bulaştırabilir. Bununla beraber, kırmızı ateşin kızarıklığına değmekle bakterileri dağılmaz, zira kızarıklık bakterinin kendisinin değil, zehirli maddenin bir neticeyidir.

Kızıl Ateş Tehlike Etmenleri

Kızıl Ateş Hastalığı ve TedavisiScarlet ateşi ağırlıklı olarak 5-15 yaş arasındaki çocukları tesirler. Kızıl hastalığının, enfekte olmuş bireylerle yakın temas halindeyken bulaşmasına neden olabilir. Kızıl ateş, strep boğazına neden olan Streptococcus A grubu strep bakterilerinden kaynaklanmaktadır. Bakteriler bedende zehirli madde salgıladığında, karakteristik kırmızı döküntüler ortaya çıkar ve bakteriler öncelikle enfekte bir şahıs aksırdığında, öksürdüğünde dağılır ve bakterileri burun veya ağızlarındaki akışkan damlacıklarından geçirir. Ortak bulaşık ve mutfak eşyaları üzerindeki enfekte damlacıklar da bulaşmaya neden olabilir. Streptokok cilt enfeksiyonu olan bir bireyin cildindeki sarih yaralara değmek de bakterileri bulaştırabilir.
Maruz kalmanın ardından semptomların başlamasına kadar 2-4 gün devam ettir. Kızıl ateş için en büyük tehlike etmeni, Streptococcus bakterileri ile enfekte olmaktır. Özellikle mektepler ve çocuk bakım merkezleri gibi topluluk civarlarında çocuklar azami tehlike altındadır.

Karmaşıklıklar

Çoğu vaziyette, kızarıklığın öteki semptomları antibiyotik rehabilitasyonu ile takribî 10 gün ila 2 hafta içerisinde geçmektedir. Ancak, kırmızı ateş ciddi karmaşıklıklara neden olabilir. Bu karmaşıklıklar şu biçimdedir:
• Romatizmal ateş
• Böbrek hastalığı glomerülonefrit
• Kulak enfeksiyonları
• Boğaz çıbanları
• Zatürre
• Artrit
Kızıl ateş en kısa zamanda uygun antibiyotiklerle rehabilitasyon edildiği taktirde boğaz çıbanları, kulak enfeksiyonlar ve zatürre önlenebilir. Öteki karmaşıklıkların bedenin bakterilere karşı değil de enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinin neticeyi olduğu öğrenilmektedir.

Teşhis

Hekimler çocuğu ilk olarak kızıl hastalığının bulgularını hakimiyet etmek için fizik tetkik ederler. Tetkik sırasında hekim özellikle çocuğun dilinin, boğazının ve bademciklerinin gidişatını hakimiyet edecektir. Ayrıca genişletilmiş lenf nodları arayacak ve döküntülerin görünümünü ve dokusunu araştıracaklardır. Eğer çocuğun çok fazla ateşi olduğundan şüpheleniyorsa, tahlil için hücrelerinin bir misalini almak için boğazının ardı arınacaktır. Buna boğaz çubuğu denir ve boğaz kültürü oluşturmak için kullanılır.
Numune daha sonra A Streptococcus grubunun mevcut olup olmadığını tanımlamak için bir laboratuvara sevk edilir. Ayrıca tetkikine de yapılabilecek süratli bir boğaz testi de vardır. Bu, test beklerken bir A grubu strep enfeksiyonu belirlenmesine destekçi olabilir.

Rehabilitasyonu

Kızıl ateş antibiyotik ile rehabilitasyon edilir. Antibiyotikler bakterileri öldürür ve bedenin bağışıklık sisteminin enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşmasına destekçi olur. Çocuğun, reçeteli ilaç rehabilitasyonunun tüm seyrini bitirdiğinden emin olunması koşuldur. Bu, enfeksiyonun karmaşıklıklara neden olmamasını veya daha da devam etmesini önleyecektir.
Kızıl Ateş Hastalığı ve TedavisiAyrıca, ateş ve sızı için asetaminofen Tylenol gibi reçetesiz satılan ilaçlar da kullanabilir. Çocuğun ibuprofen Advil, Motrin alacak kadar büyük olup olmadığını görmek için hekime danışılmalıdır. Erişkinler asetaminofen veya ibuprofen kullanabilirler. Reye belirtiyi büyüme tehlikesinin yükselmesi sebebiyle Aspirin, hiçbir yaş grubunda netlikle kullanılmamalıdır.
Çocuk hekimi ayrıca bir boğaz sızısını gevşetmek için başka ilaçlar da verebilir. Öteki çözümler arasında buz, dondurma veya ılık çorba bulunur. Tuzlu su ile gargara yapmak ve soğuk bir hava ıslatıcı kullanmak da bir boğaz sızısının şiddetini ve şiddetini eksiltebilir. Susuz kalmamak için çocuğun bol su içmesi de ehemmiyetlidir. Çocuğunuz en az 24 saat antibiyotik aldıktan sonra mektebe devam edebilir ve ateşi kalmaz. Kızılın günümüzde aşısı olmasına karşın bir hayli kızıl veya grup A strep için, potansiyel aşılar muayenehane geliştirme safhasındadır.

Hastalığı İhtiyata

Kızıllığı önlemek için iyi hijyen uygulamak en iyi yoldur. Altta, çocuklarda izlenmesi ve öğretilmesi için bazı ihtiyata ipuçları verilmiştir:
• Yemeklerden evvel ve tuvaleti kullandıktan sonra eller yıkanmalıdır.
• Öksürürken ya da aksırdıktan elle ağız kapanmalı ve sonrasında eller yıkanmalıdır.
• Şahsi eşyalar özellikle kadeh tabak gibi eşyalar özellikle grup civarlarında paylaşılmamalıdır.

Hastalık Bulgularını İdaremek

Kızıl Ateş Hastalığı ve TedavisiKızıl ateşin antibiyotik ile rehabilitasyon edilmesi gerekir. Bununla beraber, kırmızı ateşle beraber ortaya çıkan semptomları ve rahatsızlıkları gevşetmek için yapabilecek şeyler vardır. İşte sınanacak birkaç çözüm:
• Boğazınızı hafifletmek için ılık çay veya et suyu çorbaları içmek
• Yemek acı verirse, yumuşak gıdaları veya akışkan beslenmeyi sınanmalıdır.
• Boğaz sızısını gevşetmek için OTC asetaminofen Tylenol veya ibuprofen alınmalıdır
• Kaşıntıyı gidermek için OTC kaşıntı kremini veya ilacını kullanılabilir.
• Boğazını ıslatmak ve kurumasını önlemek için su ile ıslatılmalıdır.
• 4 yaşından büyük çocukların güvenle boğaz sızısı hafifletmek için pastilleri kullanabilir
• Hava lekeliliği gibi tahriş edici maddelerden uzak durulmalıdır
• Sigara içilmemelidir
• Boğaz sızısı için tuzlu su gargara yapılabilir
• Boğaz tahrişini kuru havadan durdurmak için havayı ıslatılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ