Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kıtlık ve Seçim

  • 04 Kasım 2021
  • Kıtlık ve Seçim için yorumlar kapalı
  • 146 kez görüntülendi.
Kıtlık ve Seçim

İktisat biliminin çıkış sebebi kıtlık, ekonomik kaynakların insan isteklerini aşmasıdır. İktisat bşehrimi, kıt kaynaklar dolayısıyla yapılan seçimler ve seçimler neticeyi ekonomik etkileşimlerle ilgilenir. Ekonomik kaynaklar, mülk ve hizmet imallerinde kullanılan, tabiat veya insanların sağladıkları taşıtlardır. Tabiatın sağladıkları su, petrol, maden, orman vb. varlıklardır. Bu natürel kaynaklar toprak diye ifade edilmektedir. Toprak ne kadar çok da […]

İktisat biliminin çıkış sebebi kıtlık, ekonomik kaynakların insan isteklerini aşmasıdır. İktisat bşehrimi, kıt kaynaklar dolayısıyla yapılan seçimler ve seçimler neticeyi ekonomik etkileşimlerle ilgilenir.

Kıtlık ve TercihEkonomik kaynaklar, mülk ve hizmet imallerinde kullanılan, tabiat veya insanların sağladıkları taşıtlardır. Tabiatın sağladıkları su, petrol, maden, orman vb. varlıklardır. Bu natürel kaynaklar toprak diye ifade edilmektedir. Toprak ne kadar çok da olsa, hudutludur. Dolayısıyla seçeneklerinden seçim yapılmalıdır. Mesela, bir arsaya konut, alışveriş merkezi, mazot istasyonu, otel veya yurt yapılabilir. Ancak hepsi birden yapılamayıp, bkocaman seçim edilebilir.
İnsanların sağladığı kaynakların en başında emek bulunur. Emek, mülk ve hizmet imali için gereken fiziksel ve zekasal çalışmalardır. Bu da kıttır. Zira zaman ve personel rakamı hudutludur. Mesela, teşebbüsçüler yeni ürün ve hizmetler geliştirmek için kaynakları bir araya getirerek tehlike alırlar. Bu ruha az birey sahip olduğundan kıt bir insan kaynağıdır.

İnsanların sağladığı öteki bir kaynak ise anaparadır. Anapara, öteki mülk ve hizmetlerin imali için kullanılan makine, taşıt ve kuruluşlardır. İktisatta anapara terimi fiziksel anapara mülklerini ifade eder, finansal anaparadan değişiktir. Finansal anapara, fiziksel anapara üzerindeki mülkiyet hakkıdır. Mesela, TOFAŞ’ın binlerce pay bonosunu satın almış birey finansal anapara sahibidir. TOFAŞ ise araç yapım fabrikaları ve stoklarına sahiptir. Finansal hisse sahipleri TOFAŞ’ın fiziksel anaparasına dolaylı sahiptir. Finansal anapara, fiziksel anapara satın alabilmek için lüzumlu olup doğrudan anapara değildir. Fiziksel anapara, bina ve kuruluşlara yatırımlarla sonuçlanır.
İnsanın insana yaptığı yatırımla ise beşeri anapara ortaya çıkar. Beşeri anapara, personel yetiştirme ile elde edilen balaka birikimi ve kabiliyetlerdir. İnsanlar ekonomist, muhasebeci, hekim, mühendis olmak için üniversitelerde okurlar. Daha sonra işlerinde ilerlemek için yüksek lisans, hekime ve iş içi eğitim görürler. Eğitimlerle insanların yararlılıkları yükselir.

Yukarıyada anlatılan tüm kaynaklar, yapım etkenleri veya girdiler diye de ifade edilir. Kaynaklar ne kadar çok da olsa hudutludur. Dolayısıyla hudutlu ölçüde mülk ve hizmet üretilecektir. Bu hudutlar, ekonomide bir mülkü daha fazla üretmek için başka amlları daha az üretme lüzumluluğunu gösterir. Cemiyette herşey kıttır. Tüm insanların tüm lüzumlarına yetecek kaynak hiçbir zaman olamaz.İnsanlar almak istedikleri mülk veya hizmetler için kesinlikle bedel ödemelidirler.
Tüm kaynakların kıtlığı, insanların isteklerinden az mülk veya hizmet almak zorunda kaldıklarının göstergesidir. Dolayısıyla kesinlikle tercih yapılmalıdır. Başka Bir Deyişle bir şeye sahip olmak için kesinlikle başka bir şeyden bırakılır.

Seçim ve Fırsat Maliyeti

İnsanların tüm gereksinimlerinin karşılanmasının muhtemel olmaması, hudutlu kaynakları en iyi kullanmak için tercih yapmayı koşul kılmaktadır. Ekonomik kaynak kullanmada rasyonel tercih yapma hususu ekonominin temel mevzusudur. Rasyonel tercih, seçeneklerin maliyetlerinin karşılaştırılarak tercih yapılmasıdır. Rasyonel tercih yapılmış sayılması için fayda kesinlikle maliyeti aşmalıdır. Böylece refah seviyesi de yükselir.
Ekonominin temellerinde bkocaman da her tercihin kesinlikle belirli bir maliyetinin olmasıdır. Beğenilen ve istenilen bir şeyi elde etmek için başka bir seçenekten bırakmak gerekir. Bırakmak gereken bu seçeneklere fırsat maliyeti denir. Seçenek maliyet diye de ifade edilir. Kısacası; bir seçeneği elde etmek için bırakılması gereken başka seçenektir.

Mesela; yaz tatilini Antalya veya Bodrum’da geçirmek isteyen bir birey Bodrum’a gitmeyi seçmişse Antalya’ya gitmekten bırakacaktır. Antalya’ya gitmek Bodrum’a gitmenin fırsat maliyetidir.

Fırsat Maliyeti ve Parasal Maliyet

Kıtlık ve TercihFırsat maliyeti, kıtlık göz önüne alınarak yapılan seçimlerde ehemmiyetli faal etmendir. İnsanlar fırsat maliyeti yükselen mülk veya hizmeti daha az alırlar, yerine fırsat maliyeti daha düşük mülk veya hizmet alırlar. Piyasada her şeyin maliyeti vardır. Ancak hakikat maliyet piyasadaki maliyet değildir. Hakikat maliyet, edinilen mülk veya hizmet için bırakılan mülk veya hizmetlerin maliyetleridir. Piyasa iyi işliyorsa maliyetle fırsat maliyeti arasında çok yakın ilişki vardır. Mülk veya hizmet satın almak için feda edilen paraya mülk veya hizmetin parasal maliyeti denir. Mesela; bir fincan kahve satın almak için bir dilim pasta satın almaktan bırakılıyorsa kahvenin fırsat maliyeti bir dilim pastadır. Fırsat maliyeti hesabı için kahve maliyeti pasta maliyetine oranlanır. Bu oran nispi maliyeti verir. Nispi maliyet fırsat maliyetini gösterir.
Fırsat maliyeti ve parasal maliyet netlikle değişik şeylerdir. Piyasa makûs işliyorsa parasal maliyet fırsat maliyetinden çok değişik görünür. Bazı mülklerin sarih yafta maliyeti bile olmayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ