Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kıtalararası Balistik Füze Nedir?

  • 14 Temmuz 2021
  • Kıtalararası Balistik Füze Nedir? için yorumlar kapalı
  • 181 kez görüntülendi.
Kıtalararası Balistik Füze Nedir?

Balistik füzeler, fırlatıldıktan sonra balistik bir yörüngede hareket eden füzelerdir. Balistik yörüngeden maksat, fırlatılan füzenin emin bir yüksekliğe kadar yükseldikten sonra, yerçekimi ve havadaki sürtünme güçlerinin tesiriyle inişe geçme ve hedefe erişmedir. Bu noktada balistik yörüngeyi bir futbol topunu havaya attığımızda, topun yere düşene kadar izlediği yörünge gibi düşünmek yanlış olmayacaktır. Balistik füzeler, motorları aracılığıyla […]

Kıtalararası Balistik Füze Nedir?

Balistik füzeler,

fırlatıldıktan sonra balistik bir yörüngede hareket eden füzelerdir. Balistik yörüngeden maksat, fırlatılan füzenin emin bir yüksekliğe kadar yükseldikten sonra, yerçekimi ve havadaki sürtünme güçlerinin tesiriyle inişe geçme ve hedefe erişmedir. Bu noktada balistik yörüngeyi bir futbol topunu havaya attığımızda, topun yere düşene kadar izlediği yörünge gibi düşünmek yanlış olmayacaktır.

Balistik füzeler, motorları aracılığıyla atmosferin üst katmanlarına kadar yükseldikten sonra üzerlerindeki savaş başlığına vazgeçerler ve vazgeçilen savaş başlığı yerçekimi gücü dayanağıyla hedefini çok yüksek süratle vurur. “Cruise Füzesi” olarak deyim edilen öteki füze cinslerinde ise hedef vurulana kadar ,füze kendisine efor sağlayan motorları aracılığıyla hareketini sağlamaktadır. Dolayısıyla “Cruise Füzeleri” atıldıktan sonra verilen komutlar aracılığıyla rahatça yönlendirilebilirler. Balistik füzelerde ise, füze azami
irtifaya erişip savaş başlığı ufaladıktan sonra, rastgele bir manipülasyon yapılamaz. Ancak balistik füzeler, atmosfer dışına çıkabildikleri için “Cruise Füzelerine” göre daha uzun erime sahiptirler. Ayrıca kat ettikleri yolun büyük kısmını yerçekimi gücü sayesinde aldıkları için, öteki füzelere göre daha ufak ebatlıdırlar ve bu nedenle daha güç tespit edilirler.

Kıtalararası Balistik Füze Nedir?
Kıtalararası balistik füzeler, oldukça uzun erime sahip balistik füzelere verilen isimdir. Kıtalararası balistik füzeler genellikle nükleer savaş başlığı taşımak emeliyle kullanılmaktadırlar. Kıtalararası balistik füzelerin erimi 5.500 kmden başlamaktadır. Erimi 16.000 km olan kıtalararası balistik füzeler de mevcuttur. Kıtalararası balistik füzeler, 10.000 km uzaklıktaki bir hedefe takribî 30-35 dakika içerisinde erişebilmektedirler. Bu füzelere hedefi vurmadan evvel 5000 metre/saniye gibi oldukça yüksek bir sürate eriştikleri için, hava korunma sistemleri tarafından tahrip edilmeleri oldukça güçtür. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Hindistan ve Kuzey Kore’nin elinde kıtalararası balistik füzeler mevcuttur.

Kıtalararası balistik füzelerin bazı cinsleri denizaltılardan da ateşlenebilmektedir. Balistik füzelerin tarihçesine bakıldığında, ilk balistik füzelerin İkinci Dünya Savaşı esnasında Almanya tarafından geliştirildiği görülmektedir. İlk balistik füze olan V-2 1942 senesinde ilk zaferli uçuşunu asıllaştırmıştır. V-2 füzesi 1944 senesinde savaşta etkin olarak kullanılmaya başlamıştır. V-2 füzeleri ile Almanya Londra’ya muhtelif hamleler tertip etmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın bitimine kadar toplamda 3.000 kadar V-2 fırlatılmıştır. Rusya tarafından geliştirilen R-7 füzesi ilk kıtalararası balistik füzedir. Günümüze kadar 30 kadar ülke balistik füzeleri stokuna almıştır. 2010 senesinde Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasında kıtalararası balistik füzelerin karşılıklı olarak eksiltilmesine ait bir uyuşma imza atılmıştır.

Soğuk savaşın 1990’larda sona ermesiyle beraber dünya gündeminden düşen balistik füzeler, son yarıyılda özellikle Kuzey Kore tarafından yapılan sınamalarla kıtalararası balistik füzeler tekerrür dünyanın gündemi haline gelmiştir. Kuzey Kore’nin geliştirdiği kıtalararası balistik füzeler ile Japonya gibi kendisine 1.200 kmden daha uzakta bulunan yerleri vurabilme maharetinde olduğu düşünülmektedir.

Kıtalararası Balistik Füze Nedir?Kıtalararası balistik füzelere nükleer veya kimyevi savaş başlıkları takılarak, atıldıkları hedeflere ciddi hasarlar vermeleri sağlanabilmektedir. Bu nedenle Kuzey Kore gibi demokratik rejime sahip olmayan ülkelerin elinde kıtalararası balistik füze gibi ehemmiyetli silahların bulunması dünya sulhu için ciddi tehdit teşkil etmektedir. Soğuk savaş sonrası dünya genelinde oluşan silahlanma karşıtı sürecin devamının sağlanması ve insanlığın bu stil bir silahlanma yarışı yerine, dünyanın karşı karşıya olduğu küresel ısınma gibi problemleri çözmeye müteveccih ortak mücadele içerisine girilmesi tüm insanlığın geleceği ismine yararlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ