Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kilo Vermeyi Yasaklayan Fiziksel ve Tıbbi Maniler

  • 22 Nisan 2021
  • Kilo Vermeyi Yasaklayan Fiziksel ve Tıbbi Maniler için yorumlar kapalı
  • 131 kez görüntülendi.

Kilo vermeye çalışıldığı yarıyıl, bir hayli insanın yaşadığı en güçlü süreçlerden biridir. Fakat kimileri için kilo kaybı yalnızca bir perhize bağlı kalmanın ve egzersiz yapmaya başlamanın ötesine geçmektedir. Kilo vermek isteyen bireyler ayrıca kilo alımına neden olan ve kilo vermeyi güçleştiren ehemmiyetli fiziksel, duygusal veya etrafsal manilerle de karşılaşabilirler. Bu süreçte karşılaşılan manilerden kimileri şu biçimdedir: […]

Kilo vermeye çalışıldığı yarıyıl, bir hayli insanın yaşadığı en güçlü süreçlerden biridir. Fakat kimileri için kilo kaybı yalnızca bir perhize bağlı kalmanın ve egzersiz yapmaya başlamanın ötesine geçmektedir. Kilo vermek isteyen bireyler ayrıca kilo alımına neden olan ve kilo vermeyi güçleştiren ehemmiyetli fiziksel, duygusal veya etrafsal manilerle de karşılaşabilirler. Bu süreçte karşılaşılan manilerden kimileri şu biçimdedir:

Kilo Kaybı İçin Fiziksel Maniler

Şayet bir birey uğraştığı halde kilo veremiyorsa, fiziksel bir sebebi olabilir. Kilo kaybına karşı fiziksel maniler, uyku beceriksizliği kadar kolay veya tıbbi bir teşhis kadar karışık olabilir. Ancak duygusal maniler ve kilo vermenin önündeki etrafsal maniler gibi, güçlüklerin üstesinden gelmenin ve kilo vermenin yolları vardır. Kilo kaybına mani olan fiziksel manilerden kimileri şu biçimdedir:

Bitkinlik

Kilo Vermeyi Engelleyen Fiziksel ve Tıbbi EngellerEgzersizin önündeki maniler üzerine yapılan bir çalışmada katılımcılar, egzersiz yapmamalarının ortak bir sebebi olarak bitkinliği belirtmişlerdir. Bitkinlik ve uyku yetersizliği de, diyetisyenlerin sıhhatsiz beslenme alışkanlıklarına geri dönmesinin ve kilo verememesinin ortak bir sebebi olabilir. Yapılan çalışmalar, uykunun iştah, kilo kaybı ve yağ metabolizmasını etkileyen iki hormon olan leptin ve grelin imalini etkilediğini göstermiştir. Araştırmalarda kilo alımı ile uyku arasındaki ilişkiyi araştırdıklarında, daha az yatan insanların daha yüksek bir BMI’ye sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulunmuştur. Sekiz saatten az yatan insanlarda, BKİ’deki çoğalış uyku eksilmesi ile orantılı olduğu bulunmuştur. Yeterince yatmamanın bir hayli sebebi olabilir. Aile baskıları, iş stresi ve kalabalık bir program, uyku beceriksizliğine katkıda bulunabilir. Ancak, bitkinlik çok muhtelif sıhhat meselelerine neden olabileceğinden, bunun ele alınması ehemmiyetlidir. Stresten dolayı gece boyu yatılamıyorsa uyumadan evvel kullanılacak rahatlama teknikleri bilinmelidir.

Rahatsızlık

Bazı bireyler için kolay rahatsızlık egzersiz ve sıhhatli beslenme için fiziksel bir mani oluşturur. Bir Hayli egzersiz rutini devam edilemeyebilir zira güç gelebilir. Araştırmaya göre, perhiz yapan bireyler genellikle kilo vermeye çalışırken daha sıhhatli gıdalar yememelerinin sebebi olarak makûs tadı belirtmektedirler. Birey kilo verilmiyorsa, bu rahatsızlığını aşması muhtemeldir ancak azıcık pratik yapması gerekir. Egzersiz, özellikle obez ya da eklem problemleri olan insanlar için rahatsız edici olabilir. Bu gidişatlarda, yüzme, su aerobiği veya statik bir bisiklet kullanmak gibi ağırlık taşımayan faaliyetleri incelenmelidir. Eklem meseleleri şahsı yasaklıyorsa, kilo verme programı için en iyi egzersizleri önerebilecek bir fizyoterapiye yönlendirilmesi mevzusunda sıhhat uzmanıyla konuşulması gerekir.
Perhiz yemek yeme rahatsızlığını aşmak için de azıcık çalışmak gerekir. Eğer şahsın pişirmeye müddeti varsa sebzelerin tadının daha iyi olmasını sağlamak ve balık veya tavuk gibi yağsız proteinleri ızgara yaparak kalorilerni eksiltmesi için bazı basit yolları araştırması gerekir. Pişirme maharetleri bilmek sıhhatli beslenme bir ömür için verimli olacaktır. Yemek yapacak müddeti olmayan bireyler için, çoğu insanın her gün yediği gıdalara eş porsiyon hakimiyetli gıdalar sağlayan ticari kilo verme perhizleri vardır. Pek çok perhiz uzmanı tarafından az yağlı ve kalorili olan lazanya, biber ve peynirli omlet gibi mezeler için sundukları tarifler bulunmaktadır.

Hormonal Farklılıklar

Bayanlarda görülen hormonal farklılıklar yalnızca kilo vermeyi güçleştirmez, aynı zamanda farklılıklar kilo alınmasına da neden olabilir. Çocuk doğurma çağındaki bayanlar için, adet evveli ve sırasında hemen kilo almak çok yaygındır. Bazı bayanlar beş kilo kadar kilo aldıklarını bildirmişlerdir. Bireyler zaman zaman kilo aldığını veya kilo veremeyeceğini sezebilirler ve bunun için regl yarıyıllarını takip etmeleri, bu yarıyılda böyle bir kilo alımı olup olmadığını gözlemlemeleri gerekir. Eğer adet yarıyılında kilo alındığı fark ediliyorsa, metamorfoza geçim sağlamak için perhizi değiştirmemeleri gerekmektedir zira adet sırasında kazanılan su ağırlığı, vakit sona erdikten sonra ortadan kalkmaktadır.
Bayanlar ihtiyarladıkça kilo alımı ve kilo verme güçlüğü de yaygındır. Yapılan bir hayli çalışma, kilo alımının perimenopoz, menopoz ve menopoz sonrası reelleşen farklılıklar sebebiyle alana geldiğini bildirmiştir. Ancak kilo alımının kesin sebebi tartışmalıdır. Bazı analistler hormonal farklılıkların bayanların midsectionlarında kilo almalarına neden olduğunu bulmuşlardır. Bazı çalışmalar ise bayanların menopoz etrafındaki senelerde kilo veremediklerini sezdirebilecek daha yavaş bir metabolizma yaşadığını bildirmektedir. Ancak öteki analistler, menopoza bağlı olarak atfedilen fiziksel farklılıkların ve kilo çoğalışının, genellikle orta yaşlarda alana gelen hayat stili farklılıklarıyla alakalı olabileceğini dikkat toplamaktadırlar. Bir çalışmada, analistler menopozla etkin kalan bayanların çok az kilo alıp almadıklarını bulmuşlardır. Bu, kilo alımının hormonlardaki bir farklılıktan ziyade etkinlikteki bir eksilmeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını denetlemelerine neden olmuştur.

Kilo Kaybı Güçleştiren Temel Tıbbi Şartlar

Kilo alımına neden olabilecek veya kilo vermeyi güçleştiren bazı tıbbi gidişatlar ve ilaçlar vardır. Bu şartlardan kimileri şu biçimdedir:

Cushing Hastalığı veya Cushing Belirtiyi

Kilo Vermeyi Engelleyen Fiziksel ve Tıbbi EngellerCushing Belirtiyi, beden çok fazla kortizol yaptığında ortaya çıkmaktadır. Bu gidişat bayanlarda erkeklerden daha yaygındır ve prednizon gibi bazı kortizon eşi ilaçlar alarak ortaya çıkabilir. Cushing Hastalığı, kortizoldeki çoğalışın, hipofizdeki bir ur sebebiyle alana geldiği zamandır. Gövde, baş ve boyundaki kilo alımı, Cushing Belirtiyi’nun en sık görülen semptomlarından biridir. Gidişat rehabilitasyon edilebilir ve hekimler tarafından değerlendirilmelidir.

Hipotiroidi

Boynun önünde bulunan tiroid bezi, metabolizmayı tertip eden hormonları üreten mesuldür. Tiroid problemli hale geldiğinde, hipotiroidizm veya düşük tiroid denilen bir gidişatla sonuçlanır. Kilo alımı oldukça yaygındır ve tiroid seviyeyi düşük olan bireyler kilo vermeye çalışmakta zorlanırlar. Bu gidişat bayanlarda erkeklerden daha yaygındır ve genellikle ilaçla rehabilitasyon edilebilir.

İlaçlar

Kilo Vermeyi Engelleyen Fiziksel ve Tıbbi EngellerKortikosteroidler, bazı antidepresanlar ve bazı psikiyatrik bozuklukları rehabilitasyon etmek için kullanılan ilaçlar genellikle kilo alımına neden olur veya kilo kaybını güçleştirir. Ek olarak, bazı diyabetler ve yüksek tansiyon ilaçları da kilo almaya neden olabilir. Kilo verilemiyorsa ve ilacın mesul olduğu şüpheleniyorsa, alınan hapların muhakkak yan tesirleri hakkında eczacı ile görüşülmesi gerekir. Ardından, rehabilitasyon alternatifleri hakkında sıhhat uzmanıyla konuşulması gerekir. Bazı gidişatlarda, kilo alımı ile çabada kullanılabilecek metformin gibi ilaçlar olabilir.
Kilo vermeye çalıştığı zaman, kilo vermenin galibiyet yolunda duran rastgele bir fiziksel, duygusal veya etrafsal manileri araştırması gerekir. Kilo verme niyetlerine erişmek için dostlar aile ve uzmanlardan destek alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ