Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kilo Verme Sırasında Yapılan Yanılgılar

  • 26 Nisan 2021
  • Kilo Verme Sırasında Yapılan Yanılgılar için yorumlar kapalı
  • 85 kez görüntülendi.

İçinde bulunduğumuz yarıyılın en yaygın sıhhat meselelerinden birisi obezitedir. Olması gereken beden kitle endeksinin bayağı seviyesinin çok üstünde olması bu sualin varlığına işaret eder. Beden kitle endeksi, kolayca boy kilo oranı anlamına kazanç. Boy uzadıkça beden ağırlığının ağırlık kapasitesi çoğalır. Bu oran aynı zamanda genel sıhhat kriterleri hakkında da fikir verebilmektedir. Boy kilo balansı ne […]

İçinde bulunduğumuz yarıyılın en yaygın sıhhat meselelerinden birisi obezitedir. Olması gereken beden kitle endeksinin bayağı seviyesinin çok üstünde olması bu sualin varlığına işaret eder. Beden kitle endeksi, kolayca boy kilo oranı anlamına kazanç. Boy uzadıkça beden ağırlığının ağırlık kapasitesi çoğalır. Bu oran aynı zamanda genel sıhhat kriterleri hakkında da fikir verebilmektedir. Boy kilo balansı ne kadar orantısızsa kalp, damar ve kronik öbür hastalıkların tehlikeyi de o kadar fazladır. Bu sebeple kilo vermenin kısa süreli bir çözüm olarak görülmesinden ziyade uzun vadede kilo hakimiyetini sağlama emeline müteveccih olması gerekir. Ancak bir hayli şahıs yapılan perhiz ve sporun reel emelinden çok kilo kaybı kısmına odaklandığı için uygulamada da bir hayli kusur birliktesi gelmektedir.

Akılsal Olarak Hazır Sezmemek

Kilo vermeye başlamadan evvel akılsal hazırlık süreci belki de neticeye erişmede en çok tanımlayıcı olan kısımdır. Bu kısımda kusur yapıldığında, başka bir deyişle doğru bir bakış açısı yerleştirilemediği zaman amaca erişmek de son derece güç hale gelecektir. Doğru bakış açısının nasıl tutulması gerektiği mevzusunda gerçeğinde sizin şahsi özellikleriniz de tanımlayıcı olur. Kendinizi nasıl daha iyi sezeceğiniz, akılsal olarak motivasyon kaynaklarınız, kilo vermeyi ne için istediğinizi öğrenmeniz gerekir. Yalnızca öbür şahıslara iyi görünmek için verilen kilolar, o şahıslar yaşamınızdan gittiğinde geri alınır. Yeniden yalnızca yaz aylarında bikini giymek için birkaç aylık yapılan perhizler kış aylarının başında aşırılıklar halinde yeniden size geri dönebilir. Başka Bir Deyişle reel amaç uzun vadede sıhhatli ve eforlu bir fiziksel yapı kazanmaksa bu vaziyette bunu tüm yaşama yayacak bir perhiz ve spor uygulanması en sıhhatlisi olacaktır.

Fazla Kilolar Hakkında Yanlış İnanışlar

Kilo Verme Sırasında Yapılan HatalarKilo aşırılıkları giyilen giysilerin kasvet yaratması, tercihler mevzusunda hür sezmemek gibi sebeplerle rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Genel geçer hoş bayan ve erkek algısının da bunda tesiri çok fazladır. Her ne kadar aralıksız nasıl fiziklere sahip olmamız gerektiği durmadan bize aşılansa da kendi vücutlarımızdan mesul olan şahıslar yeniden kendimizizdir ve bunu da dilediğimiz gibi şekillendirebiliriz. Başka Bir Deyişle tek kalıba dayalı fiziksel miktarlar zati reele terstir. Ancak bundan fazla kilolu olmanın iyi olduğu fikri de çıkmaz. Fazla kilolar sıhhat açısından ciddi bir tehlike anlamı taşır, cılız, hafif kilolu olmak her zaman daha iyidir. Yalnızca fazla kilolara karşı makûs bakış açısını değiştirmeniz daha iyi yol almanız için ideal çözüm getirecektir.

Eksik Beslenme – Aç Kalmak

Bir Hayli şahıs zayıflama gayreti içindeyken beslenme mevzusunda alıngan davranmaz. Özellikle diyetisyen desteği almadan yapılan beslenme biçimlerinde bu vaziyete daha sık tesadüfülür. Kısa süre içinde kilo vermek isteyen şahıslar her gıdadan bütün olarak almadan aç kalarak bunu yapmaya çalışır ve neticede perhizle birlikte hastalıklar da kazanç. Kilo verme sürecinde uzun süre aç kalmak ve sıhhatli besinlerden uzaklaşmak yanlış bir davranış olacaktır. 3 ana öğün arasında iki saatte bir ara öğünler de yapılmalıdır. Bu sayede metabolizma sürati de çoğalır, kilo vermeniz basitleşir. Başka Bir Deyişle odak noktanızın metabolizma süratini artıran sıhhatli gıdalar olması gerekir. Sebze ve meyvelerle protein ağırlıklı beslenmeden sakınmamak gerekir.

Spor Yapmama

Perhiz sırasında en yaygın yapılan yanılgılardan birisi spor yapmamak, hareketsiz kalmaktır. Özellikle metabolizması yavaş çalışan ve kilo almaya eğilimli şahısların buna ayrıca önemsemesi gerekir. Ancak bu notada bir hayli bireyin spor mevzusunda devamını getirmekte zorlandığı vaziyetlerden de bahsedilebilir. Kilo vermek için binlerce insan spor salonlarına aylık yüklü ölçüde para öderler. Bunun sebebi gerçeğinde kendilerini spor mevzusunda motive edememeleridir. Başka Bir Deyişle beğenmeyerek spor yapmaları mevzubahisidir. Ancak en başından hangi sporu beğendiğinize ve uzun süre bunu yapmak istediğinize karar verirseniz zati bir biçimde bunun fırsatını bulursunuz. Hoşlanarak yapılmayan her şey biteceği gibi aksi vaziyetlerde bunun sürmesi de muhtemel hale gelecektir. Hoşlanarak yapılan spor kolay bir yürüyüş de olabilir, koşu ya da bisiklet sürmek de olabilir. Başka Bir Deyişle yarışmalara hazırlanacak seviyede çalışma yapmanız için bir lüzumluluk zati yoktur. Dilerseniz bir spor dalında ayrıca uzmanlaşabilirsiniz, ancak günlük yaşamınıza sporu yerleştirmek istediğinizde zaman açısından da avantaj sağlayacak alternatiflere yönelebilirsiniz. Kısa müddette yüksek kalori tükettiren etkinlikler bu noktada size avantaj sağlar. Misalin yüzme, ip sıçrama ve sarih havada koşu azami kalori tükettiren sporlardandır.

Tek Tip Perhizler

İnternet üzerinde yaygın biçimde görülen ve hiçbir sıhhatli esası olmayan tek tip perhizler kilo verme sürecindeki en yaygın öbür bir yanılgıdır. Tek tip perhizden maksat değişik gıdalardan ziyade yalnızca bir yiyeceğe kilo verene kadar odaklanma biçiminde düşünülebilir. Misalin patates perhizi, yaz aylarında karpuz perhizi sıkça gündeme kazanç. Ayrıca kilo verdirmeye odaklı zayıflama mahsullerini kullanmak da tek tip beslenme biçimine girer. Perhiz sırasında harcanan besinlerin sıhhatli, muhtelif ve az kalorili olmasının yanında hareket seviyesinin artırılmasına odaklanmak gerekir. En makûs olasılıkla perhiz yapmasanız ve hareket seviyenizi artırsanız bile kilo kaybında fark sezersiniz. Tek tip perhizlere az hareket eşlik ettiğinde netice kendi sıhhatinizden olma noktasına gelebilir. Değişik yiyeceklerin alınması sıhhat balansı bakımından kritik ehemmiyete sahiptir.

Kendine Ödül Vermeme

Kutuda satılan işlenmiş yiyecekler aşinayı üzere hem kilo aldırır hem de sıhhati bozar. Tüm perhiziniz süresince şekerli işlenmiş gıda- meşrubatlardan olabildiğince uzak durmanız önerilir. Ancak bunun anlamı hiçbir zaman yememeniz demek de değildir. Misalin 7-10 günde bir kendinizi beğendiğiniz bir kaçamakla mükâfatlandırabilirsiniz. Bu motivasyon bakımından da çok ehemmiyetli bir gidişattır. Perhize daha basit devam etmenizi sağlar. Ayrıca bedenin afallaması için de gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ