Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kevin Bacon Kimdir?

  • 14 Ekim 2021
  • Kevin Bacon Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 9 kez görüntülendi.
Kevin Bacon Kimdir?

kevin-bacon-715Kevin Norwood Bacon, 8 Temmuz 1958 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaletinin Philadelphia şehrinde dünyaya gelmiştir. Amerikalı bir oyuncu ve ses sanatçısı olan Kevin Bacon, profesyonel oyunculuk kariyerine 1978 senesinde başlamıştır. Kendisine şöhreti getiren film 1984 imali bir müzikal drama filmi olan Footlose’dur. Burada sergilediği performans ile bir hayli hayran kitlesine erişen Kevin Bacon, 1980’lerde aynı zamanda 13. Cuma gibi fobi filmlerinde de rol almıştır. 1991’de Oliver Stone’nun JFK filminde de rol alan Kevin Bacon buradaki performansı ile Hollywood’un aranılan simalarından biri haline gelmeyi muvaffak olmuştur. Sonrasında bir hayli büyük Hollywood üretiminde başrol oynayan Kevin Bacon, özellikle, Birkaç İyi Adam, Apollo 13 ve Sırlı Nehir filmleriyle izleyenlerin gönlünde taht kurmayı muvaffak olmuştur.

Hollywood’un yetiştirdiği en iyi erkek oyuncuların başında gelen Kevin Bacon, buna karşın yalnızca Altın Küre Ödülü alabilmiştir. Kevin Bacon, Altın Küre Ödülü’nün yanı gizeme bir hayli ödül daha kazanmıştır. The Guadian’ın oluşturduğu ”Yüksekokul Ödülü Alamayan En İyi Hollywood Oyuncuları Listesi’nde” Leonardo Di Caprio’nun yanı gizeme Kevin Bacon’da yer almıştır. Meryl Streep, Julia Roberts, Charlize Theron, Cathrine Zeta-Jones, Sarah Jessica Parker gibi adlarla rol alan oyuncu bir hayli filmde makûs kişilikleri canlandırmıştır. Kevin Bacon’un ilk Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildiği film ise Meryl Streep ve Stanley Tucci ile başrolde oynadığı gerilim filmi olan The River Wild’dır. 1995’te çekilen Murder in the First filminde de zaferli bir performans sergileyen Kevin Bacon, Broadcast Film Eleştirmenleri Birliği Ödülnamı kazanmıştır.

Kevin-BaconDaha sonra 1996 imali olan Sleepers ”Dost Gibiydiler” filminde de gardiyan rolüyle karşımıza çıkan Kevin Bacon, burada da makûs şahsiyetli bir gardiyanı canlandırarak ciddi anlamda kabul gören bir performans sergilemiştir. Digging to China filminde de manili bir bireyi canlandıran Bacon, sinema eleştirmenleri tarafından bütün anekdot almayı muvaffak olmuştur. Toplamda 3 defa aday gösterildiği, Altın Küre Ödülü’ne 1 defa uzanabilen Kevin Bacon, Amerikanın yetiştirmiş olduğu en iyi oyuncular arasındaki yerini almıştır. 2004’te çekilen The Woodsman filmi ile Independent Spirit Ödülü’nü kazanan Kevin Bacon, Taking Chance ile de bir hayli ödüle layık görülmüştür. 1988 senesinde Kyra Sedgwick ile evlenen Kevin Bacon, Travis ve Sosie isminde iki de çocuk sahibidir. Bucknell Üniversitesi’nde bütün burslu olarak okumuş olan Kevin Bacon, tiyatro ve sanat üzerine eğitim almıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ