Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kesinlikle İzlenmesi Gereken En iyi Tom Hanks Filmleri

  • 27 Eylül 2021
  • Kesinlikle İzlenmesi Gereken En iyi Tom Hanks Filmleri için yorumlar kapalı
  • 71 kez görüntülendi.
Kesinlikle İzlenmesi Gereken En iyi Tom Hanks Filmleri

Forrest Gump, 1994 Filmde hadiseler 50’ler ile 70’lerin sonuna kadar olan zaman diliminde asıllaşmaktadır. Hayatı Mucizevi güçlükler içerisinde geçen Forrest içinde her zaman bayağı bir insan haline dönebilme umudu olan sakat bir çocuktur. 30 sene süresince hayatını muhtelif güçlükler altında devam ettiren Forrest 30 sene sonunda hayatında çok ehemmiyetli bir dönüm noktası yaşamıştır. Ülkesinde en beğenilen […]

Forrest Gump, 1994

Filmde hadiseler 50’ler ile 70’lerin sonuna kadar olan zaman diliminde asıllaşmaktadır. Hayatı Mucizevi güçlükler içerisinde geçen Forrest içinde her zaman bayağı bir insan haline dönebilme umudu olan sakat bir çocuktur. 30 sene süresince hayatını muhtelif güçlükler altında devam ettiren Forrest 30 sene sonunda hayatında çok ehemmiyetli bir dönüm noktası yaşamıştır. Ülkesinde en beğenilen yıldız futbolcular arasına girmeyi başaran Forrest Vietnam savaşında da ülkesi ismine ehemmiyetli bir çaba sergileyerek herkesin gözünde kahramanlık unvanını kazanmayı muvaffak olmuştur. Zaferleri ile isminden laf ettiren Forrest sergilediği kahramanlıkla beyaz sarayda şeref madalyasına da layık görülmüştür. Hayatındaki en büyük farklılıkları 30 yaşından sonra yaşamaya başlayan Forrest Jenny ile tanıştıktan sonra ona âşık olur. Zaferi ile sevgilisini de etkileyerek kalbini kazanan Forrest gösterdiği gayretleri sayesinde Jenny ile evlenerek mutlu bir yuva kurmuştur. Yaşadıkları ve elde ettikleri ile herkes için sanki bir ders kalitesinde olmayı başaran Forrest insanların bir şeyi istediklerinde kesinlikle elde edebileceklerini de hayatı süresince kanıtlamayı muvaffak olmuştur.

Daha aşırısı : https://www.imdb.com/title/tt0109830/

Saving Private Ryan Er Ryan’ı Kurtarmak, 1998

Film ikinci dünya savaşı yarıyılının en vahim sahnelerine tanık olan bir aileyi anlatmaktadır. Filmde 4 çocuk annesi bir kadın savaş esnasında 3 çocuğunu kaybetmesi ile kalan dördüncü çocuğunu aramaya başlar ve sağ salim evine geri dönebilmesi için büyük bir gayret sarf eder. Kadının bir biçimde Washington idaresine erişerek oğlunun Amerika’ya geri dönmesini istemesi üzerine Washington yönetimi isteği kabul eder. Kadının oğlu Er Ryan savaşın en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan Normandiya da vazife almaktadır. Washington yönetimi tarafından oluşturulan bir gruba verilen vazife ise kadının son kalan oğlu Er Ryan adlı askeri ne pahasına olursa olsun o bölgeden uzaklaştırarak Amerika’ya getirmektir. Savaşın en kanlı çatışmalarının yaşandığı bölgeye giden askerler için verilen Er Ryan’ı kurtarma misyonu Yüzbaşı Miller emrindeki 8 askerin hayatını kaybetmesine neden olur. İkinci dünya savaşının kanlı günlerine şahit olan bu film 11 dalda Oscar adayı olarak gösterilmiş ve 5’inde Oscar mükâfatını kazanarak sinema tarihinde yer almayı muvaffak olmuştur.

The Green Mile Yeşil Yol, 1999

O yarıyılda bir cezaevinde vazifeli olan Edgecomb’un huzur evinde yaşadığı zamanlarda anlattığı hikâyede Edgecomb’un misyonu üzerinden seneler geçmesine karşın ne kadar etkilendiğini gözler önüne seriyor. Senelerce cezaevinde idam mahkumlarını hücrelerinden çıkartarak içerisinde elektrikli sandalyelerin bulunduğu vefat odasına kadar yeşil yoldan götürmek ile vazifeli olan Edgecomb ismindeki cezaevi misyonlusu senelerce bir hayli mahkuma eşlik etmiştir. John Coffey ismindeki mahkum ise iki ufak kız çocuğunu öldürmek ile yargılanan ve hakkında idam kararı verilen bir kabahatlidir. Fakat Edgecomb seneler sonra anlattıklarında daha evvel hiçbir mahkumun kendisini John Coffey kadar etkilemediğini itiraf etmiştir. Edgecomb, John Coffey’in ürkütücü bir görünümü olmasına karşın oldukça duygulu bir insan olduğunu ve doğa üstü eforlara sahip olduğunu söylemektedir. Ona gerçekten kabahatli olup olmadığını soran Edgecomb, aralarındaki diyalog sonrasında hayatta beklenmeyen yerlerde beklenmedik mucizelerin olabileceğine inanmaya başlamıştır. Etkileyici bir hikaye ile beyaz perdeye çıkan film duygusal istikameti ile öne çıkarak dört dalda Oscar mükâfatına aday gösterilme zaferini de tutmuştur.

Daha aşırısı : https://www.imdb.com/title/tt0120689/

Catch Me If You Can Sıkıysa Tut, 2002

FBI tarafından aranan genç bir dolandırıcıyı anlatan film hakikat hayat öykülerinden esinlenilerek kaleme alınmıştır. Frank Abagnale ismindeki genç daha 18 yaşındayken hekim, avukat ve bir havayolu firmasında kaptan destekçisi olarak çalışmaya başlamıştır. Abagnale işinde profosyonel bir dolandırıcıdır. Çok iyi kılık değiştirme işi yapar ve bir o kadar da zeki bir şahsiyettir. Henüz 16 yaşındayken dolandırıcılığa başlayarak çek sahtekarlıkları yapar. 26 ülkede bir hayli insanı dolandıran Abagnale dolandırıcılıktan 2.5 milyon dolar bedelinde çok büyük bir para ele geçirmiştir. Bunun üzerine Amerikanın en büyük banka soygununu da yapan Abagnale FBI’ın en çok arananlar listesinde ilk sıralarda kendine yer bulmuştur. İşini en iyi biçimde yapmayı başaran ve bir kılık değiştirme ustası olan Frank Abagnale’i bulmak FBI için hiç de kolay olmayacaktır. Her yerde arama listelerinin değişilmez adı olan Abagnale’nin hakikat hayattaki hayatını mevzu alan Sıkıysa Tut filminde FBI tarafından kırmızı bültenle aranan bu adın serüvenlerini en cümbüşlü biçimde izleyebileceksiniz.

Daha aşırısı : https://www.imdb.com/title/tt0264464/

Road To Perdition Eziyet Yolu, 2002

Orta Batı Amerika’da 1930’lu senelerin işlendiği filmde o yarıyılın atmosferini gangsterler tanımlamaktadır. Amerikada o yarıyılda tetikçilik yapmakta ve hayatını tetikçilik ile kazanmakta olan Michael Sullivan, John Ronney için çalışır. Ronney’nin oğlu ise Sullivan’ın, babasına kendisinden daha yakın olmasını çekemeyerek bu adamı tüketebilmek için cinsli cinsli dolaplar çevirmektedir. Sullivan’ın hiç istememesine karşın kendi oğlu da hadiselerin içerisine karışır. Bu vaziyet Sullivan tarafından hiç istenmese de Sullivan’ın oğlunun hadiselere karışması vakaları çok riskli bir vaziyete çekmektedir. Hadiselerin genişlemesi ve çıkmaza çekilmesi ile beraber cinayet yeri resimcisi ve suikastçi olan Maguire’de Sullivan’ın peşine takılarak onu her attığı adımda takip etmeye başlar. Filmde ise Sullivan’ın bu riskli hadiseler zincirinden ne pahasına olursa olsun oğlunu uzak yakalama ve onu koruma gayreti anlatılmaktadır. Öteki filmlerde değişik bir anlatıma sahip olan Eziyet Yolu çok beğenilen bir romandan uyarlanarak beyaz perdede gösterime girmiştir. Oscar’a da aday gösterilen film mevzusu ve oyuncu kadrosu ile kısa vakitte izleyiciler tarafından da oldukça hoşlanılmıştır.

Daha aşırısı : https://www.imdb.com/title/tt0257044/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ