Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kelebek Tesiri Nedir?

  • 22 Nisan 2021
  • Kelebek Tesiri Nedir? için yorumlar kapalı
  • 119 kez görüntülendi.

Kelebek Tesiri olarak adlandırılan vakayı, Edward Lorenz 1963′ te hava gidişatıyla alakalı bir hesaplama yaparken buldu. Bu hesaplamada ilk olarak 0,506127 rakamını hadisenin başlangıç rakamı olarak ele aldı. 2. hesaplamada ise 0,506 rakamını başlangıç kabul etti.

Kelebek Etkisi Nedir?Kelebek Tesiri olarak adlandırılan vakayı, Edward Lorenz 1963′ te hava gidişatıyla alakalı bir hesaplama yaparken buldu. Bu hesaplamada ilk olarak 0,506127 rakamını hadisenin başlangıç rakamı olarak ele aldı. 2. hesaplamada ise 0,506 rakamını başlangıç kabul etti. Başka Bir Deyişle iki sayı arasında binde bir oranında bir değişiklik vardı. Başka Bir Deyişle bu oran, bir kelebeğin kanat çırpmasının oluşturduğu rüzgarla aynı ihtimali ifade ediyor. Ancak bu farka karşın; süreç reelleşirken 2. hesaplamada kullanılan bedel, neticeye erişildiğinde çok değişik bir vaziyete neden oluyor. Başka Bir Deyişle rakamlar birbirine çok yakın olmasına karşın neticelerde değişiklik oluyor.

Kelebek Etkisi Nedir?Linear doğrusal sistemlerde, girdilerde bulunan çok minik bir fark çıktılarda çok büyük farklara neden olabiliyor. Başka Bir Deyişle bu vaziyet, dünyanın bir ucundaki kelebeğin kanat çırpışının yarattığı rüzgarın, dünyanın başka bir bölgesinde fırtına oluşturması anlamına geliyor. Lorenz ortaya koymaya çalıştığı hava gidişatı varsayımında, bu tesiri fark ediyor ve bu varsayımda çok değişik değişkenlerin olduğunu ve çok karışık bir hal aldığını kolluyor. Kısaca çok ufak ihtimaller dahi çok değişik bir hipoteze götürebiliyor. Bu surattan ancak kısa vadeli hava gidişatı hipotezleri yapılabilir kuramına varıyor. Bu vaziyeti de genelliyor ve doğrusal sistemlerin gelecek hipotezlerini hudutlandırıyor.

Kelebek Tesiri’ ni günlük hayata uyarladığımızda da şu özlü laf akla geliyor: ” Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir atlıyı, bir atlı bir bölüğü, bir bölük de bir ülkeyi kurtarır. ” Başka Bir Deyişle yaşamda reelleşen her vaziyet, yapılan her eylem kıymetlidir. Ufak gibi görünen gidişatlar, tesir ettikleri vakaları apayrı bir hale büründürebilirler.

Kelebek Tesiri’ ni felsefi olarak da ortaya koyan bir video…

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ