Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kavak Ağacının Özellikleri Nelerdir?

  • 07 Mayıs 2021
  • Kavak Ağacının Özellikleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 4 kez görüntülendi.
Kavak Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Söğütgiller ailesindendir ve tez gelişen bir ağaçtır. Akarsu kenarlarında en iyi biçimde yetişmektedirler. Yetişmesi için nemli ve rutubetli yerler olmalıdır. Kavak ağaçlarının cinsleri bölgelere göre metamorfoz göstermektedir. Nedeni abuhavadır. 10-20 metre arasında değişen boyları vardır. Geniş dalları vardır. Yaprakların renkleri cinsine göre değişiklik göstermektedir. Ağaçların büyük çoğunluğunun yaprakları üçgen biçimindedir. Bazı cinslerde oval de olabilmektedir. […]

Kavak Ağacının Özellikleri Nelerdir?Söğütgiller ailesindendir ve tez gelişen bir ağaçtır. Akarsu kenarlarında en iyi biçimde yetişmektedirler. Yetişmesi için nemli ve rutubetli yerler olmalıdır.
Kavak ağaçlarının cinsleri bölgelere göre metamorfoz göstermektedir. Nedeni abuhavadır.
10-20 metre arasında değişen boyları vardır. Geniş dalları vardır. Yaprakların renkleri cinsine göre değişiklik göstermektedir. Ağaçların büyük çoğunluğunun yaprakları üçgen biçimindedir. Bazı cinslerde oval de olabilmektedir. Ağacın tohumu tüylüdür.
Kavak ağaçları genellikle bahçelere, tarla kenarlarına dikilir. Ağaçtan alana gelen odunlar mobilya veya kağıt üretiminde kullanılır. Odun kömürü de elde edilir.

Kavak Cinsleri

Ülkemizde 6 çeşit kavak cinsi yetişmektedir. Bunlardan boz kavak melezdir.

Kara Kavak: 30 metreye kadar gelişir. Nisan ayında çiçekleri açar. Tohum olgunlaşması Haziran ayında olur. İyi yetişme alanı nemli topraklardır.

Servi Kavak: Dağınık dallıdır. Piramite benzeyen taç kısımları vardır.

Ak Kavak: Yaprakların alt kısmı beyazdır. 30-40 metreye kadar sihrime gösterir. Gövdesinde parlak beyaz kabuklar vardır. Bu kabuklar uzun seneler sabreder.

Boz Kavak: Bu kavak cinsi melezdir. Ak kavak ve titirek kavak melezidir. Bu nedenle boz kavak, her iki türe de eş. 20 metreye yakın boydadır. Pürüzsüzdür.

Fırat Kavağı: 12 metreye yakın sihrime gösterirler. Boyu öbür kavaklara göre kısadır. Dalları incedir. Nehir boylarında görülmektedir.

Titrek Kavak: 25 metreye yakın sihrime gösterir. Sık dalları vardır. İlk erkek çiçekler açar ve 10 gün sonrasında dişi çiçekler açar. Dağların yüksek kısımlarında yetişirler. Bol rutubetli ormanlardır. Bu kavağın kabuk kısımları rehabilitasyon alanında kullanılır. Kabuklarından yapılan çay ateş düşürücüdür. Ağrı eksiltir.

Kavak Ağacı Verimleri

İlaç imalinde kullanılmaktadır. Hemoroit rehabilitasyonunda kullanılır. Romatizmalara iyi gelmektedir. Mide rahatsızlıklarında rehabilitasyon edicidir. Çay olarak harcanırsa ateş düşürücüdür. Kabızlığa iyi gelmektedir. Kömür elde edilir ve bu kömürden diş tozu yapılır. Diş pakliğinde kullanılır.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ