Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Katmandu Nasıl Bir Şehirdir?

  • 02 Ekim 2021
  • Katmandu Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 32 kez görüntülendi.
Katmandu Nasıl Bir Şehirdir?

Katmandu, Asya ülkelerinden Nepal’ın en ehemmiyetli ve en popüler şehri olmasının yanı gizeme aynı zamanda da ülkenin başşehri konumundadır. Dünyanın en tanınmış şehirleri arasında yer alan Katmandu, Asya’nın en popüler 5 destinasyonu arasında sayılır. Bunun en ehemmiyetli sebebi, Nepal’ın hudutları dahilinde dünyanın azami dağı olan Everest’i bulundurmasıdır. Nepal ile dünyayı birbirine bağlayan yer ise […]

Katmandu, Asya ülkelerinden Nepal’ın en ehemmiyetli ve en popüler şehri olmasının yanı gizeme aynı zamanda da ülkenin başşehri konumundadır. Dünyanın en tanınmış şehirleri arasında yer alan Katmandu, Asya’nın en popüler 5 destinasyonu arasında sayılır. Bunun en ehemmiyetli sebebi, Nepal’ın hudutları dahilinde dünyanın azami dağı olan Everest’i bulundurmasıdır. Nepal ile dünyayı birbirine bağlayan yer ise ülkenin başşehri Katmandu’dur. Katmandu, Asya kıtasının en daha önceki mesken yerleri arasında yer alır ve bu yerin bir öteki özelliği de değişen dünyayla birlikte değişen şehirlere kıyasla, bundan en az biçimde etkilenerek tarihi hali hazırda yaşatabilmesi vakasıdır. Bu da natürel olarak Katmandu şehrini son derece alaka çekici ve keşfedilmesi gereken bir lokasyon haline getirmektedir. Nepal Demokratik Federal Cumhuriyeti’nin beyni olarak kabul edilen Katmandu, ülke popülasyonunun ehemmiyetli bir kısmını hudutları dahilinde yakalamakta ve bu da şehri en ehemmiyetli yaşam alanlarından birine dönüştürmektedir. Himalaya Dağları’nın eteklerinde yer alan Katmandu, bu dünyaca ünlü dağa ziyaret hakikatleştirmek isteyen gezgin turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Zira Nepal, Himalaya turizminin en yoğun yaşandığı ülke iken Katmandu da şehri konumundadır.

AKatmandu Nasıl Bir Şehirdir?sya’nın en alaka çekici şehirleri arasında yer alan Katmandu, hudutları dahilinde takribî olarak 2,5 milyon insana yerleşik bir biçimde konut sahipliği yapmaktadır. Bu da şehri ülkenin en kalabalık şehrine dönüştürmektedir. Bakıldığında şehrin merkezi olarak adlandırılan kısımda takribî olarak 1,4 milyon insan ikamet etmektedir. Bu insanlar bir haylisinin kazancını, turizm oluşturmaktadır. Katmandu, Himalaya Dağları çevresine kurulmuş en kalabalık şehir olma özelliği ile de dünyada eşsizdir. Dünyanın en daha önceki mesken yerleri arasında gösterilen bu alan M.Ö. 900 senesine dek uzanan bir geçmişe de konut sahipliği yapmaktadır. Bu resmi kuruluş tarihi olsa da bölgede insan varlığı bu tarihten de evveline kadar uzanmaktadır. 8,848m yüksekliği ile Everest doruğu dünyanın azami noktası olurken, Katmandu da onu takribî 7,000m altta beklemektedir. Katmandu şehrinin deniz seviyesinden yüksekliği takribî olarak 1,400m etrafındadır.

Katmandu, Nepal’ın kültürünü ve tarihini en iyi yansıtan şehirler arasında yer almaktadır. Çok daha önceki bir mesken olan Katmandu, 2015 senesinde çok ciddi bir zelzele yaşamıştır. Bölge her ne kadar kayalık bir tabana sahip olsa da yaşanan 7,8 büyüklüğündeki zelzele neticesinde şehir ciddi anlamda hasar görmüştür. Bu zelzele neticesinde şehrin büyük bir kısmında ciddi zarar oluşmuştur. Yaşanan parasal kayıplar haricinde binlerce insan da yaşamını yitirmiştir. Katmandu, senenin her yarıyılında ziyaret edebileceğiniz bir bölge olarak görülse de kış aylarında bölge son derece dondurucu bir abuhavaya sahiptir. Bunun haricinde yaz aylarında ise bölge sahip olduğu rakım ile oldukça serin bir yerdir. Katmandu’ya Türk Hava Yolları ile de erişmeniz muhtemel olmaktadır. Türk Hava Yolları bu anlamda bölgeye kumpaslı olarak tarifeli seferler tertip etmektedir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ