Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Katalaz Nedir? Katalazı Artıran ve Eksilten Etkenler Nelerdir?

  • 06 Temmuz 2021
  • Katalaz Nedir? Katalazı Artıran ve Eksilten Etkenler Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 183 kez görüntülendi.
Katalaz Nedir? Katalazı Artıran ve Eksilten Etkenler Nelerdir?

Katalaz hemen hemen her canlı tarafından üretilmektedir ve hücrelere hasar verebilecek hidrojen peroksidin çıkarılmasına takviyeci olmaktadır. Bu inanılmaz enzim ihtiyarlamayı ve kronik vaziyetleri önlemeye takviyeci olur. Öteki yandan, katalaz dayanaklarının bunları destekleyecek bilimsel çalışmalar henüz noksan olduğundan dolayı, yardımları almadan evvel bir sağlık uzmanından yardım almak lüzumludur. Bu yazıda katalaz enzimi nedir, artıran ve eksilten […]

Katalaz hemen hemen her canlı tarafından üretilmektedir ve hücrelere hasar verebilecek hidrojen peroksidin çıkarılmasına takviyeci olmaktadır. Bu inanılmaz enzim ihtiyarlamayı ve kronik vaziyetleri önlemeye takviyeci olur. Öteki yandan, katalaz dayanaklarının bunları destekleyecek bilimsel çalışmalar henüz noksan olduğundan dolayı, yardımları almadan evvel bir sağlık uzmanından yardım almak lüzumludur.
Bu yazıda katalaz enzimi nedir, artıran ve eksilten etkenler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Katalaz Nedir?

Katalaz, bir kimyevi tepkini basitleştirmeye takviyeci olmak için canlı bir organizma tarafından üretilen proteindir. Özellikle, katalaz mucizevi derecede ehemmiyetli ve muhtelif bir antioksidan enzimdir.

Ne İşe Yaramaktadır?

Katalaz ve hidrojen peroksit
Katalaz, hidrojeni peroksit H202 ile ayırmak, suya ve oksijene dönüştürmek için ana işlevdir. Hidrojen peroksit, hücrelerin glikoz ve oksijeni bölerek kullanmaktadır ve enerji ürettiği aerobik solunum sırasında üretmektedir. Bununla beraber, reaktif olarak kabul edilmektedir ve hücrenin hemen hemen her kısmına hasar vermektedir. Bu sebeple, hücrelerin fazla hidrojen peroksiti çıkarması gerekmektedir.

Ehemmiyeti

Hidrojen peroksit güçlü bir oksitleyici casus olduğundan, katalaz daha ehemmiyetli antioksidan enzimlerden biri olarak kabul edilmektedir. İnsanlar da dâhil olmak üzere daha karışık organizmaların bir dereceye kadar hidrojen peroksite direnecek biçimde büyüdüğünü belirtmek gerekir. Bağışıklık sistemini aktive etmektedir ve bağışıklık hücreleri bakterileri hidrojen peroksit gibi oksidanlarla bombalayarak öldürmektedir. Katalaz, bu sistemleri tertip etmeye ve toksik yan ürünlerin hücrelere çok fazla hasar vermemesine takviyeci olmaktadır. Ancak biyolojinin bir hayli güzergahında olduğu gibi, bu bir ‘Goldilocks’ senaryosudur ve ideal olarak katalaz, ehemmiyetli sinyallere müdahale etmeden zararı önlemektedir. Bazı katalaz cinsleri, özellikle memelilerde bulunanlar, içki gibi potansiyel olarak toksik olan öteki bileşiklerin ufalanmasına da takviyeci olmaktadır.

Nerede Bulunur?

Katalaz Nedir? Katalazı Artıran ve Azaltan Faktörler Nelerdir?Bakterilerden hayvanlara oksijenle temas eden hemen hemen her canlı, katalazın bir versiyonunu üretmektedir. Katalaz, bedeninin her uzvundaki hücreler tarafından üretilmektedir. Bedenin karaciğer ve böbreklerdeki zehirli maddeleri gidermesine takviyeci olmak için özellikle yüksek ölçüde katalaz üretilmektedir. Kırmızı kan hücreleri de enzimi çok fazla yapmaktadırlar, zira vazifeleri çok fazla hidrojen peroksit üreten bir süreç olan oksijeni taşımaktır. Hücrelerin içinde katalaz, mitokondri hücrenin efor merkezi ve peroksizomlar yağ asitlerini ve hidrojen peroksidi dağılan hücresel organeller gibi birkaç değişik hücresel ufalamada bulunmaktadır.

Sınırlamalar ve İhtarlar

Çalışmaların çoğu, bedenin yardımları değil natürel olarak ürettiği katalazları araştırmıştır. Katalaz dayanaklarının bedendeki katalaz seviyeleri üzerinde rastgele bir tesiri olduğuna dair rastgele bir bilimsel delil bulunmamaktadır. Ayrıca, çalışmaların çoğu, özellikle insanlarda korelasyoneldir; yalnızca muhakkak irtibatlara işaret ederler, ancak katalaz seviyelerinin sebepsel bir rolünü ispatlamazlar. Deneysel olarak katalaz seviyelerini değiştiren çalışmalar kemirgenlerde yapılmıştır. Hayvanlardan elde edilen neticeler dikkatle insanlara yansıtılmalıdır.

Katalaz’ı Artıran Etkenler

Katalaz seviyeleri antioksidan vaziyetin bir göstergesidir. Rastgele bir bulgu yoksa veya hekim kaygılanılmamasını söylerse, düşük veya yüksek seviyeler bir problemi göstermemektedir. Katalaz seviyelerinizi yükseltmek kesinlikle antioksidan gözetmeyi iyileştirmemektedir, ancak bir biyobelirteç olarak kullanılmaktadır. Düşük katalaz seviyelerini de dengeleyebilecek antioksidan vaziyetini iyileştirmeye müteveccih bitirici yaklaşımlar bulunmaktadır. Çalışmalar muhtelif perhiz ve yaşam stili etkenleri önermekle beraber, ek büyük ölçekli çalışmalara lüzum dinlenmektedir. Katalaz seviyeleri natürel olarak bireyden bireye değişmektedir. Bu genetik değişiklikler, yaş ve perhiz gibi bir hayli etmenden etkilenmektedir.Katalaz Nedir? Katalazı Artıran ve Azaltan Faktörler Nelerdir?
Ek olarak, katalaz seviyeleri tek bir fertte değişmektedir ve beden ihtiyarladıkça natürel olarak daha az katalaz üretmeye başlamaktadır. Ayrıca bedendeki değişik dokular natürel olarak değişik ölçülerde katalaz üretmektedir. Perhiz kuşkusuz katalaz seviyelerini etkileyebilse de, insanlardaki bilgiler azdır. Bu, en azından kısmen, çok invazif olmayan insanlarda katalaz etkinliğini ölçmenin güçlüğünden kaynaklanmaktadır. Sıçanlarda, brokoli ve lahana gibi turpgillerden elde edilen ekstraktlar, karaciğerdeki katalaz aktivitesini çoğaldırmıştır. C vitamini ve alfa-lipoik asit, diyabetik sıçanların karaciğerindeki katalaz aktivitesini çoğaldırmıştır. Kateşinler ve yeşil çayda bulunan moleküller sıçanlarda karaciğer katalaz seviyelerini de arttımıştır. Öteki yandan, yüksek şekerli bir perhiz sıçanlarda katalaz seviyesini düşürmüştür.

Katalaz İnhibitörleri ve Testi

Saf enzimler kullanan hücrelerdeki çalışmalar, flavonoidlerin, C vitamininin ve bazı kateşinlerin, bu bileşiklerin hayvanlar da katalaz seviyelerini artırabilmesine karşın, reelinde katalaz etkinliğini inhibe ettiğini göstermiştir. Muhtelif katalaz formlarının var olduğunu ve bazı bakterilerin de bu enzimi yaptığı unutulmamalıdır. Bu sebeple bu nebat bazlı antioksidanlar, katalaz inhibe ederek bağırsaktaki veya topikal olarak uygulanırsa ciltte bazı bakterileri öldürmektedir. Misalin, florür diş macunu veya suya ilave edilir, katalazın önlenmesi yoluyla bakterileri öldürmektedir. Reelinde, katalaz testi uzun senelerdir değişik bakteri cinslerini belirlemek için kullanılmıştır. Bu Clostridium’un aerotolerant suşları katalaz ve Bacillus cinsleri.

Katalaz Yan Tesirleri ve Güvenliği

Çalışma noksanlığından dolayı, yan tesirlerin veya güvenlik evhamlarının ne olabileceğini söylemek güçtür. Katalaz, yenilen hemen hemen her besinde bulunduğundan, ek ölçüde enzim harcamanın muhtemelen çok fazla hasar vermeyeceğini düşünmek manalıdır. Ancak her zamanki gibi, dayanak alınmadan evvel uzman bir sağlık uzmanın müracaat etmek ehemmiyetlidir.

Katalaz Destekler

Katalaz Nedir? Katalazı Artıran ve Azaltan Faktörler Nelerdir?Katalaz yardımları FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Genel olarak, tertip edici müesseseler dayanakların niteliğini, güvenliğini ve aktifliğini garanti etmemektedir. Enzimi kapsayan destekler mevcuttur. Bununla beraber, bu dayanakların reelinde katalaz seviyelerini etkilediğine dair rastgele bir bilimsel delil bulunmamaktadır. Buna karşın, katalaz piyasada çok rakamda formülasyona girmiştir. Yalnızca ürün kapsüller, akışkanlar ve toz formlarda bulunmaktadır. Daha yaygın olarak, bu enzim hedeflenen sağlık faydasına bağlı olarak öteki enzimler, gıdalar veya otlar ile birleştirilmektedir.
Gri saç tersine çevirmek için reklamı yapılan bir hayli dayanak ayrıca atkuyruğu, testere palmetto veya biyotin ve folik asit kapsamaktadır. Öteki gidişatlarda, sindirim enzimleri veya probiyotikler katalaz ile birleştirilmiştir. Bu kombinasyonların bağırsak sıhhatini desteklemesi kastedilmiştir. Özgür radikallere karşı koruma sunduğunu iddia eden ürünler, katalaz ile muhtelif vitaminler, mineraller veya nebat bazlı antioksidanları birleştirilmektedir. Yalnızca yardımlarda olduğu gibi, bu enzimin başka rastgele bir madde ile kombinasyon halinde kullanımını destekleyen deliller tamamen beceriksizdir.

Dozajı

Katalaz FDA tarafından rastgele bir vaziyet için onaylanmadığından resmi bir doz yoktur. Sınama yanılma usulüne bağlı olarak kullanılmaktadır ve resmi olarak bir doz tanımlanmamıştır. Katalaz yardımları için dozajlar değişmektedir, ancak bunlar tipik olarak porsiyon başına 250-500 mg enzim kapsamaktadır.
Katalaz, hidrojen peroksidin uzaklaştırılmasından mesul güçlü bir antioksidan enzimdir. İhtiyarlamaya ve kronik rahatsızlıklara bağlı zararı önleyerek hücrelerin korunmasına takviyeci olmaktadır. Bedendeki bir hayli verimli katalaz rolüne karşın, bu enzimle dayanak almanın aynı tesirlere sahip olacağına dair rastgele bir delil bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ