Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kartacalı Hannibal Kimdir?

  • 31 Temmuz 2021
  • Kartacalı Hannibal Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 149 kez görüntülendi.
Kartacalı Hannibal Kimdir?

Tüm zamanların en büyük askeri dahilerinden biri kabul edilen Hannibal diğer bir deyişle Annibal MÖ 247 – MÖ 183 seneleri arasında Roma döneminde yaşamış Fenike kökenli Sami ırkından gelen Kartacalı bir generaldir. MÖ. 247’de Kartaca’da yani kuzey Tunus‘ta dünyaya geldi. Babası 1. Pön Savaşlarının ünlü kahramanı olan Hamilcar Barca’dır. Barca Fenike dilinde yıldırım veya şimşek anlamına gelmektedir. Romalılar, Kartaca için Pön kelimesini kullanmışlardır. Pön savaşlarına Kartaca savaşları da denir. III. Pön Savaşlarından sonra Kartaca, Roma tarafından devrilmiştir. Hamilcar Barca, ataklarının hızi ve vahşiliğinden dolayı böyle bir lakap edinmişti. Gelecekte babasını geçecek olan Kartacalı Hannibal Kimdir?Hannibal Barca, minik yaşlarda babası ile savaşlara katılmaya başladı. Hannibal’in minik yaşta savaşlara katılmak istemesine karşılık babasının koşul koşması üzerine Roma İmparatorluğuna karşı her zaman kin dinleyeceğine dair yemin içti.

Romalılara karşı 1. Pön Savaşlarından yenilgi ile çıkan Hamilcar Barca’nın Hispanya seferinde ani vefatı neticeyi Hannibal’in kayınbiraderi Hasdrubal, ordu emrini aldı. Hasdrubal, sekiz sene sonra öldürülünce Hannibal, MÖ. 221 senesinde 26 yaşında iken ordu tarafından başkumandan ilan edildi. Kartaca’nın İspanya ordusunun komutanı olarak MÖ 221’den MÖ 219’a kadar Ebro Nehri’nin batıdene yani Katalonya’ya hâkimiyet kurarak İspanya’daki konumunu sağlaştırdı.

Hannibal, I. Pön Savaşı’ndan sonra Roma ile ikinci bir savaşın kaçınılmaz olduğunu biliyor, ilk darbeyi kendisi vurmak istiyordu. Roma, müttefiki Saguntum’un abluka etilmesi karşısında Kartaca’ya savaş ilan etti. Böylece II. Pön Savaşları başlamış oldu. Filleri de içeren 37 fil yüzbin kişilik ordusuyla harekete geçen Hannibal Cebelitarik doğrultusundan ilerleyerek bugünkü İspanya toprakları olan İber Yarımadası ve Pirenelerden geçti. Bölgedeki Romalıları atlatmak için Rhone vadisinin yukarıyasından ilerleyerek Alp sıradağları üzerinden Kuzey İtalya’ya girdi. Alp’leri geçmeden evvel ”Ya yeni bir yol bulacağız, ya yeni bir yol yapacağız” ifadesini kullanmıştır.

Yeminik çağ koşullarında böyle bir orduyla yüksek Alp Sıradağlarından İtalya düzlüğüne Po Ovasına yapılan bu sefer Roma Yürüyüşü, çok büyük bir zaferdir. Yüksek dağların negatif hava şartlarından dolayı Alplerde ve Pirenelerde ordusunun üçte biri gibi önemli bir kısmını kaybetmiş olsa da Roma’ya karşı intikam arayışındaki 14 bin Kelt savaşçısı, Hannibal’a katıldı. MÖ. 217’de Apenin dağlarını geçerek, Roma’ya doğru ilerledi ve ana Roma ordusunu Trasimene Gölü Muharebesinde yendi. Romalıların vur kaç taktiğine Maximus’un uyguladığı hırpalama savaşına dönmesi üzerine ilerlemesi yavaşlayan Hannibal, Roma’yı abluka etmek yerine İtalya’nın güneyine indi. Hannibal’ın hilal taktiğini kullandığı Cannae Muharebesinde kendi ordusundan 40 bin neredeyse iki kat büyük son düzenli Roma ordusunu da 75 bin tuzağa düşürerek tamamen yok etmesi üzerine Güney İtalya Hannibal’in tarafına geçti.

Hannibal’in artan prestiji Kartaca senatosunu endişelendirdi ve gerekli güçi yollamayarak Hannibal’i bir bakıma arkadan vurmuş oldu. MÖ. 216’daki Cannae Savaşı ile Roma’dan kopan Capua kenti, yeni bir ordu kuran ve güçlerini toplamaya başlayan Roma tarafından MÖ 211’de tekerrür ele geçirildi. Bu vaziyet Hannibal’ın zaferli ilerleyişinde dönüm noktası oldu. Roma hem vur kaç taktiğine devam etti hem de köleleri bile azad ederek ordusunu takviye etmeye çalıştı. Destek için harekete geçen kayınbiraderi ile aynı ismi olan kardeşi Hasdrubal’ın İtalya’nın kuzeyinde öldürülmesiyle takviye alamayan ve lojistik yolları kesilen Hannibal’e karşı Roma’nın azimli direnişi başlamıştı. İlerleyen Roma ordusu karşısında destek güçten de yoksun kalan Hannibal, İtalya’nın güneyindeki Bruttium Dağlarına çekilerek İtalyada tutunmaya çalıştı.Kartacalı Hannibal Kimdir?
Scipio Africanus komutasındaki Roma ordusunun Afrika’ya çıkması üzerine başşehiri gözetmek üzere MÖ 203’te Kartaca’ya çağrılan Hannibal, Roma ordusu ile yaptığı Zama Muharebesini kaybetti. Kartaca, Roma ile koşulları çok ağır bir barış uyuşması yapmak gidişatında kaldı.
Kendine karşı yükselen muhalefet suratından gönüllü sürgüne giden Hannibal, evvel Selevkos İmparatorluğuna, daha sonra da Bitinya’ya giderek buradaki saraylarda askeri danışmanlık yaptı. MÖ 183’de Bitinyalıların kendisini Romalılara teslim edileceğini kavrayınca yüzüğündeki zehiri içerek hayatına son verdi.

Hannibal”ın Tarihteki Ehemmiyeti

Hannibal, Scipio ve Philopoemen ile birlikte döneminin üç büyük generalinden biri olmuştur. Kendisine sorulduğunda Büyük İskender’i birinci, Pyrrhus’u ikinci olarak gösterir, kendisini ise üçüncü sıraya koyar. Hannibal’ın başında olduğu bir cins oligarşik cumhuriyet olan Kartaca, MÖ 8. asırda bir Fenike Kolonisi olarak kurulmuş, MÖ 5. asırdan MÖ. 3. asra kadar bugünkü Tunus merkezli olmak üzere İber Yarımadası kıyılarının çoğunu, Kuzey Afrika kıyılarını ve Batı Akdeniz kıyılarını hakimiyet eden bir devlet haline gelmiştir. Ayrıca Kartaca şehri Hannibal döneminde, Akdenizdeki Kartaca hegemonyasının merkezi olduğu kadar tüm Akdeniz ticaret kolonilerinin de merkezi gidişatındaydı.

II. Pön Savaşlarındaki galibiyetleriyle tanınan Hannibal’ı ”stratejinin babası” olarak nitelendiren tarihçi Dodge, en büyük düşmanı olan Roma’nın bile onu yine kendi taktikleriyle yendiğini belirtir. Romalı senatörler endişeli gidişatları ifade etmek için “Hannibal ante portas” Hannibal kapıda! deyimini kullanmışlardır.

Hannibal hakkında bilgilerin çoğu Romalılar kanalıyla geldiği ve Roma cemiyetine büyuk kasvetler çıkaran en büyuk düşman olduğu için zalim ve acımasız olarak tasvir edilmiştir. Cicero bile Romanın iki büyük düşmanından laf ederken, “iftiharlı” Pyrrhus ve “zalim” Hannibal şeklinde ayrıma gitmiştir.

Birçok kaynakta Bursa şehrinin kuruluşu Hannibal ile ilişkilendirilir. Bitinya Kralı Prusias’ın yanında iken kendisine Uludağ’ın eteklerinde bir şehir kurmasını tavsiye ettiği rivayet edilerek Bursa’nın kuruluşu ile Hannibal arasında ilişki kurulur. 1934’te Atatürk’nam Hannibal için Gebze civarında olduğu düşünülen kabrinin bulunması ve bir abide yapılması isteği vasiyet kabul edilerek Gebze’de TÜBİTAK arazisi içindeki Hannibal Tepe’ye 1981’de abideyi yapılmıştır.

Yazar: Ali Nalbant

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ