Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Karnivor Yeşil Nebatlar

  • 29 Eylül 2021
  • Karnivor Yeşil Nebatlar için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.
Karnivor Yeşil Nebatlar

Fotosentez yapan bazı nebatlar, inorganik yiyeceklerini organik bileşiklerle yardım ederler. Bunu, bakterileri, böcekleri ve değişik minik organizmaları tuttuktan sonra ayrılarak asıllaştırırlar. Bu cins nebatlar, rastgele bir avı tutmaksızın yaşamlarını sürdürebildiklerinden, asıl ototrofturlar. Bununla beraber, aylarını tutarak elde ettikleri yiyecekler, daha süratli gelişmelerini teşvik eder. Misalin, gıdaca yoksul göllerde, derinde yaşayan algler, bakterileri tutarak ve ayrılarak […]

Karnivor Yeşil BitkilerFotosentez yapan bazı nebatlar, inorganik yiyeceklerini organik bileşiklerle yardım ederler. Bunu, bakterileri, böcekleri ve değişik minik organizmaları tuttuktan sonra ayrılarak asıllaştırırlar. Bu cins nebatlar, rastgele bir avı tutmaksızın yaşamlarını sürdürebildiklerinden, asıl ototrofturlar. Bununla beraber, aylarını tutarak elde ettikleri yiyecekler, daha süratli gelişmelerini teşvik eder. Misalin, gıdaca yoksul göllerde, derinde yaşayan algler, bakterileri tutarak ve ayrılarak düşük ışık ışık şiddetinin beceriksizliğini giderirler. Bu algler, kamçılarını kullanarak bir su akıntısı üretirler. Bu su akıntısı, prokaryotik canlılar olan bakterileri çukur olan bir tutma bölgesine sürükler. Saatte 30-40 bakteri harcayabilen tipik bir liken hücresi, kapsadığı karbonun yarısından aşırısını bu yolla elde edebilir. Bir havuzdaki “karnivor” algler, çoğunlukla, “otla beslenen” değişik tüm bakterilerin harcadıklarının toplamından çok daha fazla bakteri harcarlar.
Karnivor Yeşil BitkilerÖzellikle asidik bataklıklar ve ağır volkanik killer gibi, çoğunlukla yoksul topraklarda gelişen ve gelişmiş bir kök sistemine sahip olmayan böcekçil nebatlar için, hayvanların yapısında bulunan azotlu bileşikler karbona dayalı gıdalardan daha faydalıdır. Bu nebatlarda ayın tutması için geliştirilmiş geçimleri garip olup, üzerinde durulmaya değer bir mevzudur. Yaprakları ibrik biçiminde olan nebatlar içi kısmen suyla dolu olan, tüpsü ya da kese biçiminde metamorfoza uğramış yapraklara sahiptir. Yaprağın ucu, yaprağın sarih ağzını kısmen kapatan bir başlık oluşturmak üzere aşırıdan metamorfoz geçirmiştir. Kesenin içine düşen böceklerin tırmanarak dışarıya çı kışları, çok rakamda, sert ve alt doğru yönelmiş tüyler tarafından önlenir. Tutulan böceklerin proteinleri, suya salgılanan enzimler tarafından ufalandıktan sonra dağılınma mahsulleri yaprağın iç yüzeyleri tarafından absorbe edilir.
Dionaea muscipula’nın yaprağı, aralarında bir orta damar olan iki loptan oluşmuştur. Her bir lobun kenarında uzun sert bir diş bulunur. Rastgele bir böcek, yaprak yüzeyindeki

Karnivor Yeşil BitkilerOLYMPUS DIGITAL CAMERA

minik, duyarlı tüylere değince, loplar hızla biçimlerini değiştirirler ve dişlerin kapanmasıyla birleşirler Nebat sadece aynı anda iki tüyü eş zamanlı uyarıldığında tepki göstererek kazayla oluşan bir tepkiye karşı da duyarlıdır. Tepki gösteren tüylerin uyarılmaları neticeyi, daha çok bir asap ihtarına benzeyen bir sinyal oluşur. Bu, iki saniye içerisinde, hücredeki kullanılabilir ATP’nin takribî %30’unun harcanarak iyonların hücre çeperinden süratli bir biçimde pompalanmasını başlatır. Oluşan pH başkalaşımı da, hücreler arası alanlardan tuzağın kuralındaki hücrelere süratli bir su akışını başlatır ve bunun neticeyi süratle genişleyen yaprak kurbanın üzerine kapanır. Tutulan hayvan, daha sonra yaprak yüzeyindeki bezlerden salgılanan enzimlerle yavaş parçalanır ve oluşan amino asitler absorbe edilirler.
Karnivor Yeşil BitkilerDrosera’nin yaprakları, karnivor faktörlükte ilişkili değişik bir modifıkasyon misali oluşturur. Bu nebatlar, herbiri uç kısımlarında bir beze sahip olan tüysü bir dokunaça sahiptirler. Bu bez, nebatın kokusunun sürükleyiciliğine kapılan minik böceklerin tutulmasını sağlayan yapışık bir akışkan salgılar. Tutulan bir böceğin oluşturduğu ihtar , bitişikteki dokunaçların hayvanın üzerinde kıvrılmasına neden olur. Bu hayvanı daha fazla afallatır. Yaprakları ibriğe benzeyen Sarracenia purpurea ve Dionaea muscipula’da olduğu gibi, böceğin proteinleri enzimler tarafını ufalanır ve daha sonra amino asitler absorbe edilirler.
Nebatlar, gelişmeleri için ihtiyaç dinlediklerini hammaddeleri civardan alabilmek için bir dizi yöntem geliştirmişlerdir. Nebatlar aleminde, uzunlukları suratlarca kmyi bulan köklerin oluşturulmasının yanısıra, mutualizm, azot fiksasyonu ve karnivor beslenme gibi uyarlamalar ve taktiklere de tesadüfülmektedir. En azından, biyologların kimyevi tepkinler, hücre yapısı, solunum ve fotosentez gibi yaşam sağlayıcı işlevler gibi mevzulardaki bilgilerinin birleşiminin organizmaların hakikatte nasıl çalıştıkları mevzusunun daha iyi sağladığını görmeye başlayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ