Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Karınca Aslanı Yemin Lion Nasıl Bir Canlıdır?

  • 24 Nisan 2021
  • Karınca Aslanı Yemin Lion Nasıl Bir Canlıdır? için yorumlar kapalı
  • 165 kez görüntülendi.

Yaygın adı: Karınca Aslanı Öbür ortak adlar: Yemin-lion, antlion ve doodlebug Ebat: Tamamen gelişmiş, iyi beslenmiş larva uzunluğu inç 1,2 cm gelişebilir. Erişkin evresi 1 inç 4 cm uzunluğundadır. Cins/Cinsler: Mymeleon sp. Verimli cinsi: Yırtıcı böcek Değişim cinsi: Olgunlaşmamış aşamalar erişkin safhasından değişik görünür. Verimli evreler: Olgunlaşmamış evreler hareketli besleyicilerdir. Erişkin nektar ve polenle beslenir […]

Yaygın adı: Karınca Aslanı

Öbür ortak adlar: Yemin-lion, antlion ve doodlebug

Ebat: Tamamen gelişmiş, iyi beslenmiş larva uzunluğu inç 1,2 cm gelişebilir. Erişkin evresi 1 inç 4 cm uzunluğundadır.

Cins/Cinsler: Mymeleon sp.

Verimli cinsi: Yırtıcı böcek

Karınca Aslanı Ant Lion Nasıl Bir Canlıdır?Değişim cinsi: Olgunlaşmamış aşamalar erişkin safhasından değişik görünür.

Verimli evreler: Olgunlaşmamış evreler hareketli besleyicilerdir. Erişkin nektar ve polenle beslenir

Av: Larvalar öncelikle karıncalarla beslenir, ancak minik örümceklerin yanı gizeme çukura giren öbür minik böceklerle de beslenir

Yaradılış: Galveston-Houston bölgesinde hudutlu alanlarda; Teksas’ın kumlu toprakları olan bölgelerinde daha yaygınlar

Ek anekdotlar: 2.000 karınca aslanı cinsi dünyaya ufalamıştır, ancak tüm cinsler kum tuzağı inşa etmemektedir.

Hiç “uçan bomba” adını dinlediniz mi? Gerçeğinde, genellikle bir karınca aslanı öğrenilen bir böceğin larvasıdır. Karınca Aslanları, Neuroptera ekibinden bir böcek grubudur. Bu kumpas içinde, “karınca” anlamına gelen myrmex’deri Yunan orijinli olan Myrmeleontidae ailesine ve “aslan” anlamına gelen leon ailesine de sınıflandırılır.

Teknik olarak konuşursak karınca aslanı terimi, bu ailenin azalarının olgunlaşmamış veya larva safhalarına uygulanan bir terimdir. Karınca aslanı larvaları yırtıcı hayvanlardır, erişkinler nektar ve polenlerle beslenir. Larvalar, karıncaların ve Karınca Aslanı larvalarının inşa ettiği konik çukurlara sıkışmış öbür minik böceklerin ateşli avcılarıdır. Karınca aslanı larvaları Myrmeleon sp. Doodle böcekleri olarak da öğrenilir. Görünüşe göre bu lakap, genç larvaların kumda yaptıkları gelişigüzel sarım ve helezoni izlerine atıfta bulunurken, larva yuvasını inşa etmek için uygun bir yer arar. İzler, biri boşta kumda boğulmuş gibi görünür. Larvaların kumdaki konutu da bir çukur olarak öğrenilen yeni bir böcek tuzağıdır.

Kum Çukurları

Çukurlar, ters çevrilmiş bir koni biçimindedir ve ılık rüzgarlara ve yoğun güneş ışığına maruz kalmadan korunan kuru yerlerde bulunur. Çukurlar, genellikle çiftlik binalarının sığınağı altında, iskelelerdeki konutların altında, vb. yerlerde inşa edilir. Bu çukurlar genellikle 1 ile 2 inç çapında ve aynı derinliktedir. Bazı karınca aslanı cinsleri ayrıca enkaz veya tahta parçaları altına saklanır ve geçen böceklere saldırır.

Karınca aslanı larvası, bir karınca ya da başka bir böceğin gevşek kum üzerine kayması ve düşmesi için çukurunun dibinde bekler. Kuşkusuz, av, çukurun merkezine ve Karınca Aslanı larvalarının bekleme çenelerine düşer ve yemek zamanı başlar. Av, çoğunlukla çukurun dik meyilli Karınca Aslanı Ant Lion Nasıl Bir Canlıdır?duvarlarını karıştırmaya çalışır. Gidişatından kaçmak için bu cins umutsuz mücadeleler genellikle boşuna değildir. Bir Karınca Aslanı larvası, bir çukurun duvarını daha da balanssızlaştıran ve böylece avı alta doğru sürükleyen, gevşek kumların süratlice hafifçe vurulmasıyla bu kaçış teşebbüslerini süratle maniler.

Yaşam Döngüsü

Larva, korkutucu görünen bir mahlukattır ve kafası çok rakamda belirgin, oyuk çıkıntılarla donanmış, çok etkileyici bir odunsu çene çifti mandibula olarak öğrenilir taşır. Çenelerin delici emme işlevi vardır. Avını tuttuktan sonra larva, ilk ısırıkla enjekte edilen zehirle felç eder. Avının iç dokularını dağılmak için ek sindirim enzimleri enjekte edilir ve larva daha sonra hayati sularını emer. Avın bedeninin akışkanlaştırılmış içeriğini harcadıktan sonra, bir Karınca Aslanı larvası oldukça esrarengiz bir biçimde cansız, süzülmüş karkasları çukurdan fırlatır. Bundan sonra, larva, sonraki şüphelenmeyen kurban için çukuru bir defa daha onarır.

Karınca aslanı larvaları sonunda çukuru vazgeçerek toprakta göz atmaya başlarlar. Erişkin olan ve Yusufçuklar’a benzeyen Karınca Aslanları, istirahat ederken kanatlarını çadır eşi bir biçimde katlarlar. Erişkinler barbar tabiatta seyrek tehditle karşılaşırlar zira çoğunlukla akşamları faaldirler. Gün süresince, karınca aslanları dinlenir ve genellikle hareketsizdir ve transparan kanatları ve kahverengimsi gövdesi ile oldukça iyi kamufle olur.

Verimli Rol

Larva düzeyleri, perhizleri sebebiyle insana verimlidir. Larva, karıncalarla beslenmede iyi bir uzmandır. Dahası, Karınca Aslanı larvalarının büyüklüğü çoğaldıkça, kum tuzaklarına giren muhtelif böcekleri tutma ve öldürme becerileri de oldukça çoğalmaktadır. Bazı entomoloji uzmanları, beslenerek laboratuvar çalışması için Karınca Aslanı larvalarını gözetmektedir. Karınca aslanı larvalarının da, tehdit altındaki kırmızı ithal ateş karıncalarıyla beslendiği bildirildi. Karınca aslanı larvaları da minik örümceklerle beslenir.
Karınca Aslanı Ant Lion Nasıl Bir Canlıdır?Avın kendisinden çok daha büyük bastırılması mahareti, kısmen bedeninin tümünün avının kaçma mücadelelerini sayarken onu kuma yakalatmasına destekçi olan sert kıllarla kaplanmış olmasıdır. Gerçeğinde, kıllar ileriye dönüktür, bu da bedenini avının güçlü gayretlerine karşı sıkıca yakalatmak için ek manivela sağlar.

Karınca aslanı larvaları, böcek avcılarının en büyüleyicilerinden biridir. Galveston-Houston bölgesinde alana geliyorlar, ancak çok fazla değildir. Karınca Aslanları ılık topraklara sahip bölgelerde daha yaygındır. Netice olarak, Doğu Teksas, Hill Country Teksas’ın ortası ve Texas Central Gulf Coast bölgesinde daha sık görülürler.  Karınca aslanlarının ortak olduğu bölgelerde, kumdan geçen minik hendek eşi yollar görebilirsiniz. Bunlar, kazılmak için iyi yerler arayan Karınca aslanı larvalarının yarattığı bunalımlardır. Bu parkurların antyonun tanınmış takma ismi olan uçan bombaya yol açtığı söylenir, zira yollar karalamalar gibi görünür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ