Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kardiyoloji ve Kardiyoloji Cerrahisi

  • 07 Ağustos 2021
  • Kardiyoloji ve Kardiyoloji Cerrahisi için yorumlar kapalı
  • 120 kez görüntülendi.
Kardiyoloji ve Kardiyoloji Cerrahisi

Dünya üzerinde kalp krizi en sık tesadüfülen vefat sebeplerinden biridir. Günümüzde yaşlılar olduğu kadar gençlerde sihirk bir kalp krizi riski altındadır. Çünkü ağır stres, ekonomik vaziyetler, balanssız beslenme ve sigara gibi alışkanlıklar gençlerinde kalp krizi geçirme sıklığını arttırmaktadır. Ancak erken teşhis ve rehabilitasyon bu karamsar tabloyu yok eden bir gidişattır. Yaşam alışkanlıklarımız ile alakalı alınacak […]

Dünya üzerinde kalp krizi en sık tesadüfülen vefat sebeplerinden biridir. Günümüzde yaşlılar olduğu kadar gençlerde sihirk bir kalp krizi riski altındadır. Çünkü ağır stres, ekonomik vaziyetler, balanssız beslenme ve sigara gibi alışkanlıklar gençlerinde kalp krizi geçirme sıklığını arttırmaktadır.

Ancak erken teşhis ve rehabilitasyon bu karamsar tabloyu yok eden bir gidişattır. Yaşam alışkanlıklarımız ile alakalı alınacak birkaç küçük temkin ve kontrol ile kalp krizi riski nerede ise yüzde 80 oranında engellenebilmektedir.

Kardiyoloji Nedir?

Kardiyoloji için kısaca dolaşım başka bir deyişle damar hastalıkları ve kalbimizi araştıran bir bilim dalıdır diyebiliriz. Geçmiş zamanlarda dâhiliye başka bir deyişle iç hastalıklarının bir alt dalı olarak faaliyet göstermesine karşın sürekli yapılan çalışmalar, yeni buluşlar, teknolojik büyümeler, araştırmalar sonrasında kardiyoloji başlı başına bir ana bilim dalı haline gelmiştir.

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

KaKardiyoloji ve Kardiyoloji Cerrahisilbimiz ve dolaşım sistemimizi kapsayan tüm hastalıklar kardiyolojinin kapsamı içerisindedir. Bunları kısaca sıralamak istersek;
– Kalp damar hastalıkları,
– Kalp yetmezliği vaziyeti,
– Doğumsal olan kalp rahatsızlıkları,
– Kalp kapakçıkları ile alakalı hastalıklar,
– Kalp kası ile alakalı hastalıklar,
– Kalp çeperi ile alakalı hastalıklar,
– Hipertansiyon ve buna bağlı kalp rahatsızlıkları,
– Kalp ritmi veya mesaj sistemi ile alakalı rahatsızlıklar,
– Damar başka bir deyişle dolaşım sistemi bozuklukları,
– Aort anevrizma,
– Kalp içi olan kitleler,
– Kalp cerrahisi uygulanmış olan tüm hastalar, kardiyolojinin kapsamı içerisindedir.

Kalp Krizinin Nedenlerini Öğreniyor musunuz?

Tıbbi ismi Enfarktürs olan kalp krizi, hücrelerimizin oksijensiz kalması neticesinde can vermeleri ile alana gelen bir hastalıktır. Kalbimiz tüm dolaşım başka bir deyişle damar sistemimizi kontrol eder. Ancak damarlarımızdan biri tıkandığında bu damarın beslediği bölgeye kan gitmez. Kan gitmeyen bu bölge oksijensiz kalmaya başlar ve buradaki hücreler can verir. Bunun neticesinde da kalp krizi alana kazanç.
Genel olarak kalp krizleri yaşa bağlı olarak seneler içerisinde damar sistemimizde alana gelen sertleşmeler sonrasında ortaya çıkar. Halk arasında orta ve ileri yaş hastalığı gibi görünse de artık günümüzde gençler arasında da sıklıkla rastlanılmaktadır.
Kalp krizi ülkemizde alana gelen vefatların nerede ise yüzde 30’nun sebebi olmaktadır. Ne yazık ki kalp krizi geçirip sağlık kuruluşuna gelemeden kaybedilen hastaların oranı ise de yüzde 20’ler ortamındadır. Bu nedenle bilinçlenme, erken teşhis ve rehabilitasyon için bu riski eksilmenin ön koşuludur.

Kalp Krizinin Bulguları Nelerdir?

KKardiyoloji ve Kardiyoloji Cerrahisialp krizinin en fazla görülen bulgusu göğüste dinlenen şiddetli ağrı yanı gizeme soluk darlığı, baskı hissi ve kalp ritminin kumpassızlığı şeklindedir. Bu ağrılar vasati olara 20 dakikadan fazla sürer. Sonrasında ise ağrı çenenin yanı gizeme sol kola da dağılır. Kalp krizi için halk arasında inanılan ve tek başına sol kolda alana gelen anlaşma, kalp krizinin öngörülmesindeki genel kıymeti düşükcins.
Bazı vaziyetlerde özellikle de kalbin alt kısmında yakalayan kriz vaziyetlerinde tansiyon ve ritim düşüklüğüne ek olarak bulantı ve kusma da görülmektedir. Sıklıkla göğüs ağrıdene soğuk şekilde terlemede eşlik eder.
Öbür semptomlar arasında baş dönmesini, soluk alınamama vaziyetini, halsizlik veya baygınlık halini de sayabiliriz. Daha evvel kalp krizi geçirmiş hastalar ise sihirk bir risk altındadır. Bu nedenle bu bulgular görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden doktorlarına veya en yakın sağlık kurumlarına müracaat etmeleri ehemmiyetlidir.
Damarlarımızın tıkanmasının tıbbi sebepleri olduğu kadar genetik ve etrafsal etkenlerden dolayı da olabilmektedir.

Kalp Krizine Yol Açan Nedenler Nelerdir?

Yüksek tansiyondan şeker hastalığına, kolesterolden sigaraya kadar birçok neden kalp krizinin esasını hazırlamaktadır. Kalp krizinin uzun veya kısa süreli birçok bulguları olmaktadır. Hatta kimileri kendini sıklıkla göstermesine karşın önemsenmeyebilinmektedir.
Kalp krizi riskini çoğaldıran vaziyetleri kısaca özetlemek istersek,

– Fazla horlama ile sıklıkla kendini gösteren uyku apnesi
– Obezite, özellikle de göbek kısmının fazla kilolu olması
– Kötü diş sıhhati,
– Fazla sigara kullanımı,
– Uyuşturucu madde kullanımı,
– Böbrek taşı ve böbrek rahatsızlıkları,
– Stres ve bunalım,
– Kumpassız ve sağlıksız beslenme,
– Fazla ve kontrolsüz spor yapma,
– Hareket etmeme başka bir deyişle spor yapmama,
– Yüksek kolesterol,
– Yüksek tansiyon,
– İlerleyen yaşlar,
– Ailede kalp krizinin görülmüş olması.

Bu gibi nedenler kalp krizi riskini çoğaldıran faktörlerdir. Bu faktörlerin bir ya da bir kaçını barındıran kişiler olağan kişilere göre daha sihirk bir risk altındadır.

Kalp Krizinde Ne Cins Bir Rehabilitasyon Uygulanır?

Kalp krizi geçirdiğinizi veya geçiren biri olduğunu düşündüğünüzde yapmanız gereken en doğru şey size en yakın bir sağlık kurumuna müracaat etmenizdir. Şikâyetler çok ciddi ise ve hasta hareket edemeyecek vaziyette ise yatay olarak yere yatırılmalı ve boynunu sıkan eşarp, kravat gibi eşyalar çıkartılmalıdır.

Hastanın varsa kalp rahatsızlığı için ilacı verilmeli veya mümkün olursa bir aspirin çiğnettirilerek yutturulmalıdır. Sonrasında ise hiç vakit kaybetmeden 112 aranarak destek gelmesi istenilmelidir.

Ülkemizde kalp ve damar hastalıkları sağlık kurumuların kardiyoloji merkezlerinde rehabilitasyon edilmektedir. Rehabilitasyonun şekli hastanın vaziyetine, geçirilen kalp krizinin tipine göre de değişmektedir. Erken teşhis ve rehabilitasyon sonrasında kalp krizi riski çok düşükcins.
Kalp krizine neden olan tıkanma damarın açılması kalp krizi rehabilitasyonunun ana esasıdır. Bu tıkanıklık ise damarı tıkamış olan pıhtının çözülmesi için verilen ilaçlar şeklinde olabildiği gibi stent veya balon takılması şeklinde de olabilir. Bazı vaziyetlerde bypass ismi verilen işlemlerde yapılmaktadır.

Yazar:Funda Ergenekon

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ