Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Karadeniz’de Cennet Gibi Bir Yer; Ayder Yaylası

  • 30 Eylül 2021
  • Karadeniz’de Cennet Gibi Bir Yer; Ayder Yaylası için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Karadeniz’de Cennet Gibi Bir Yer; Ayder Yaylası

Ayder bölgesine tarihsel olarak bakıldığında 1300 senelerinde Halalılar ismi verilen uygarlık tarafından kurulduğu bilgisine erişilebiliyor. Bir Hayli turistin uğrak yeri olan Ayder Yaylası daha evvelden Ayder’i ziyaret etmeyenlerde merak uyandırıyor ve Ayder Yaylası nerededir, suali yaylayı ziyaret etmek isteyenler tarafından internetten sıkça aratılıyor. Ayder Yaylası Rize şehrinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güney doğusu […]

Ayder bölgesine tarihsel olarak bakıldığında 1300 senelerinde Halalılar ismi verilen uygarlık tarafından kurulduğu bilgisine erişilebiliyor. Bir Hayli turistin uğrak yeri olan Ayder Yaylası daha evvelden Ayder’i ziyaret etmeyenlerde merak uyandırıyor ve Ayder Yaylası nerededir, suali yaylayı ziyaret etmek isteyenler tarafından internetten sıkça aratılıyor. Ayder Yaylası Rize şehrinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor.

Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güney doğusu istikametinde bulunan Ayder, 1350 m yükseltide yer alıyor. Ayder Yaylası’nda bulunan kayın ormanları şehirlerin o basık havasından bunalmış insanlara pak bir hava etrafı sunuyor.

140ATVER04

Ayder Yaylası Ziyaretleri İçin Yol Tasarıyı

Ayder yayladene gitmek, ciğerlerini pak bir hava ile doldurmak isteyen insanların kafası Ayder yayladene nasıl gidilir suali ile azıcık karışsa da bu sualin yanıtına basitlikle erişilebiliyor. Ayder Yayladene gitmek için birden çok alternatif vardır; genel olarak yaylayı ziyaret etmek isteyen insanlar Trabzon şehrimizdeki hava alanına kadar kendi şehirlerinden uçaklarla geliyorlar. Trabzon hava alanına gelen insanlar Ayder Yaylası’na 165 kilometre mesafeyi aşarak vasıtalar ile 2 buçuk saat gibi bir zamanda erişebiliyorlar.

Aynı zamanda Rize şehrimizden yaz-kış demeden Ayder Yaylası ile ziyaretçileri buluşturmak için yaylaya doğru kumpaslı olarak servis yapan vasıtalar kalkıyor. Bunlara ek olarak Ayder Yayladene gitmek için misalin İstanbul’dan gelecek ziyaretçilerin uçak ile erişim yapmak istemedikleri gidişatlarda kara yolu ile İstanbul’dan Ayder Yayladene kadar 1220 kmlik bir mesafe kat etmeleri gerekiyor ve İstanbul’dan çıkıp kara yolları ile Ayder Yayladene gelmek takribî olarak 16 buçuk saat sürüyor. İstanbul’dan hava yolları ile gelen bir birey, kara yolları ile gelene göre çok daha süratli bir biçimde yaylaya erişiyor. Bu nedenle uzaklardan gelen ziyaretçilerin seçimi sık olarak hava yolu erişimi oluyor.

Özellikleri

Tarihsel olarak yapılan analizlerde, çok donakaltıcı bir netice ile karşı karşıya kalınıyor. Sanılanın aksine Ayder Yaylası’nın hiçbir zaman için yayla olarak kullanılmamış olması Ayder Yaylası’nın özellikleri arasında en donakaltıcı olanı olarak insanların karşısına çıkıyor. Ayder Yaylası’nın kurucuları olarak tarihteki Halalılar’a bakıldığında yaylayı yalnızca dinlenme emelleriyle kullandıkları görülüyor.

Tahlilcilerin topladığı bilgilere göre Hala Köyü’nden Ayder’e gelen köylüler buradaki kaplıcalarda dinleniyorlar ve istirahat ediyorlar. Halılar isimli köyün durgunları mayıs ayında Ayder’e çıkıyorlar ve alt bölgelerdeki sıcaklıklardan korunarak uygarlıklar arasında bugüne kadar gelen yayla ziyaretlerine liderlik ediyorlar.

Günümüzde büyüyen turizm sektörü ile beraber ziyaretçilerin uğrak noktası olan Ayder Yaylası bir hayli cümbüş imkânını da ziyaretçilerine sunuyor. Ayder Yaylası’nda bulunan armağanlık eşya satıcılarından alınabilecek mahsuller yayladan bir hatıra olarak kalıyor.

6399_12983_100512091507_7

Ayder Yaylası Şifa Kaynağı

Atalarımız olan Osmanlı Devleti zamanlarından günümüze kadar gelen Ayder Yaylası’nın şifalı sularının ünü dillere destan olarak günümüzde de dağılmaya devam ediyor. Yakın geçmişimize minik bir göz atıldığında 1987 yılında bu eşşiz yaylanın turizm merkezi olarak tanımlandığı hemen göze çarpıyor.

Ayder Yaylası’ndaki kaplıca suları yerin 260 metre altından geliyor ve bu yer altı kaplıca sularının sıcaklığı vasati olarak 50 derece ölçülüyor. Ayder Yaylası kaplıcalarını iç hastalıkları, romatizmalı hastalıklar, cilt hastalıkları ve kadın hastalıkları ile çaba eden hastalar tasalarına derman bulabilmek ismine ziyaret ediyorlar.

Ayder Yaylası kaplıcaları bir hayli hastalığa karşı iyileşme imkânı sağlıyor olsa dahi bu kaplıcalara girmeden evvel bir hekime danışmak gerekiyor. Kanamalı rahatsızlıklar, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları sürükleyenlerin kaplıca havuzlarına netlikle girmemeleri gerektiği kuruluşlardaki ihtar tabelalarında yazıyor ve hekimler tarafından kerelerce dile getiriliyor. Ayder Kaplıcaları’nda muhtemel riskler için uzman hekimler de ziyaretçilere hizmet etmek için hazır bekliyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ