Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Karacaoğlan Kimdir?

  • 15 Kasım 2021
  • Karacaoğlan Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 111 kez görüntülendi.
Karacaoğlan Kimdir?

Yaşamı4743_karacaoglan1

On yedinci asır ulus şairi olan Karacaoğlanın yaşamı hakkında fazla bilgi yoktur. 1606 senesinde doğduğu, 1679 senesinde can verdiği sanılmakta olup; Çukurova da yaşadığı hakkında bir ekip bilgiler vardır. Akşehirli Öğretmen Hamdi efendinin hatıralarında, Karacaoğlandan şöyle bahsedilir. Reel isminin Hasan olduğu, ufak yaşta annesini kaybedip yetim kaldığı, beş yaşına gelince babasının askere alınıp bir daha dönmediği söylenir. Köyde yaşayan Osman Ağa isimli şahsın Karacaoğlanı evlat edindiğinden bahseder.

Osman Ağa köyde yaşayan sağır ve dilsiz bir kızla Karacaoğlanı evlendirmek ister; ama Karacaoğlan bu konutluluğu istemez, ayrıca o sırada Çukurova da bulunan Kozanoğulları ile arasının açılması neticeyi kız kardeşlerini de alarak Bursaya göçtüğü anlatılır. Bu göçün sebepleri arasında babası gibi askere alınıp geri dönememe fobisi olduğu da söylenir. Bursada kendisine bir kumpas kurduğu ve evlat acısı yaşadığı şiirlerinden anlaşılmaktadır. Yaşamının büyük kısmını Çukurova, Maraş ve Antep etrafında geçirmiştir. Yaşamı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için onun şiirlerini araştırmak gerekir. Vefat yeri de bütün olarak öğrenilmemektedir. Kabrinin İçel’in Mut ilçesinde olduğu varsayım edilmektedir.

Şiirleri

4743_karacaoglan

Şiirlerinde işlediği temalar genellikle; aşk, doğa, ayrılık, sıla özlemi ve vefattır. Duru bir Türkçe ile söylediği şiirlerinde günlük konuşma dilini kullanmayı seçim etmiş, Divan Edebiyatından uzak durmuştur. Şiirlerinde yaşadığı yörede kullanılan sözcükleri de kullanmıştır. Arapça ve Farsça sözcükleri kullanmaktan sakınmıştır. Şiirlerinde reellik ön tasarıdadır. Yaşanmışlık üzerinde çok durur. Karacaoğlanın yaşam sevgisinin kaynağında hoşa, sevgiliye ve doğaya olan isteği ön tasarıdadır. Onun kadına ve sevgiliye bakış açısı ulus şiirine yenilik getirir kalitededir. Şiirlerinde en çok kullandığı kadın adları Ayşe, Elif, Döndü, Esma, Emine, Hatice gibi adlardır. Karacaoğlan bu kadınların hepsine değişik bir civarda vurulmuştur. Bu özelliği de onun bir tek bireye bağlanmadığını ortaya koyar.

Şiirlerini hece miktarının 11’li 6+5, 8’li 4+4 kalıplarıyla söylemiştir. Hece miktarıyla yazılan şiirlerin bellekte daha kolay kalıp ezberlenmesi onun şiirlerini günümüze kadar erişmesinde çok ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Hece miktarına uygun olması için bazı sözcüklerde hece düşmesi kullanmıştır. Mecaz anlatımları da şiirlerinde sıkça kullanmış, bu da söyleyişine ayrı bir tat katmıştır. Şiirleri ulus edebiyatında ismini sıkça dinlediğimiz manilere eş bir tat kapsar. İşte bu özellikleri ile kendisinden sonra gelen pek çok ozanı derinden etkilemiş, onlara misal olmuştur. Bir Hayli şiiri bestelenmiştir. 1920 senesinden beri yapılan araştırmalar neticesinde beş surata yakın şiiri kayıt altına alınmıştır.

Şiirlerinden Bir Misal

Vara vara vardım ol kara taşa.
Hasret ettin beni kavim kardaşa.
Neden ne gözden akan kanlı yaşa,
Bir ayrılık bir fukaralık bir vefat.

Nice sultanları tahttan indirdi,
Nicesinin gül benzini soldurdu.
Nicelerin gelmez yola gönderdi,
Bir ayrılık bir fukaralık bir vefat.

Karacaoğlan der ki kondum göçülmez,
Acıdır ecel şerbeti içilmez.
Üç tasam var birbirinden seçilmez,
Bir ayrılık bir fukaralık bir vefat.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ