Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kaplan Köpek Balığı

Kaplan Köpek Balığı

Yaygın İsmi: Kaplan Köpek Balığı Bilimsel İsmi: Galeocerdo cuvier Familya: Carcharhinidae Ekip: Carcharhiniformes Ebatları: Genellikle 3- 4,3 m etrafında, 385-635 kilogram ağırlığı arasında değişirler. Bildirilen maksimum boy 7,4 m ve ağırlık 3.110 kilogram’dır.

3572_kaplankopekbaligi

Yaygın İsmi: Kaplan Köpek Balığı

Bilimsel İsmi: Galeocerdo cuvier

Familya: Carcharhinidae

Ekip: Carcharhiniformes

Ebatları: Genellikle 3- 4,3 m etrafında, 385-635 kilogram ağırlığı arasında değişirler. Bildirilen maksimum boy 7,4 m ve ağırlık 3.110 kilogram’dır.

Fiziksel Özellikleri: Burnu geniş ve küttür. Büyük ağzında testere gibi dişleri vardır. Gri gövdesi üzerinde koyu renkli kaplan desenini çağrıştıran desenleri bulunur. Gençlerinde bu desenler daha besbellidir, yaşla birlikte solar. Karnı beyazdır, kuyruk yüzgecinin üst lobu geniş ve çok eforludur.

Yaşam Çizgisi: Yavrulayan cinslerdendir, yavru sayısı 11 ile 82 arasında değişir. Yavru anne karnında 12-13 ay kalır, yeni doğanlar 51-102 cm boylarında’dır.

3572_kkb

Beslenme Stili: Oldukça spektrum gösterir, yenebilecek her şeyi yerler. Ayrıca yenilemeyecek şeyleri de yutarlar. Bunlar: Şişeler, konserve paketleri, metal parçaları, araba lastikleri, para, elbise, çuvallarla kömür ve hatta patlayıcılar dahi vardır. Bu cins bazen okyanusun yüzgeçli çöp kutularıol arak anılır.

Yaşam Alanı: Kıyı yakınlarında 140 m derinliğe kadar olan bölgelerde yaşar fakat 305 m ve daha derine kadar inebildiği de bildirilmiştir. Genellikle yüzeyde, nehir ağızlarında ve denizkulaklarında bulunurlar, belki okyanusun sarihliklerinde de tesadüfülebilir ancak reel bir okyanus canlısı değildir.

Yeryüzünde Dağılımı: En tropik ve ılıman sulara aşırıca bölmüşlerdir ancak Akdeniz’de bulunmazlar.

Kaplan köpek balığı, en riskli köpek balığı cinslerinden biridir. Bunun yanında hipnotize edilebilir. Transa geçtiği zaman ağırlaşır ve durgunlaşır. Tabi ki öncelikle köpek balığını sırt üstü çevirmek koşuldur ki bu hiç de kolay bir iş değildir.

Genelde saldırgan bir cins olmalarının yanında yemek mevzusunda seçici olmamalarından dolayı da insanlara karşı risk talep ederler. Yenebilecek her şeyi yerler, insanlar da bu kategorinin içindedir. Kaplan köpek balıkları insanlara hücum liginin neredeyse galibidir fakat büyük beyaza Carcharadon carchariasi birinciliği kaptırmıştır. Büyük beyazın atakları sayı bakımından fazla olsa da kaplan köpek balığının atakları daha ölümcüldür.

3572_kaplankopekbaligi_disleri

Ölümcül atakların ana sebebi hücumun stilinde uyur. Büyük beyaz ısırır ve avını hür vazgeçer, ardından ikinci ısırık için geri döner fakat kaplan köpek balığı saldırır ve testere gibi durmadan parçalar, koparmaya devam eder. Neticede avına kaçış için imkân sağlayacak bir aralık vazgeçmez.

Ataklar, avın ya altından ya da suyun yüzeyinden kazanç. İkinci vaziyette köpek balığı kafasını sudan dışarı çıkarıp çevresine bakar. Bunu av olup olmadığını incelemek için veya avına çarpmadan evvel bakmak için yapar. Büyük beyaz köpek balığı da bu hareketi yapan az sayıdaki köpek balıklarından biridir.

Makûs Damak Zevki

Kaplan köpek balığının çok spektrum gösteren beslenme alışkanlığına sahip olması ve tat duyusu bakımından seçici olmaması onun sıkça hazmedemeyeceği şeyler yemesi ile sonuçlanır. Misal vermek gerekirse, kaplumbağa kabuğunu verebiliriz. Bu vaziyette köpek balığı hazmedemediği nesneleri kusar. Bu özellik yalnızca kaplan köpek balığında görülmez fakat bu onun her şeyi yemesine imkân veren bir etmendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ