Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kanser İmmünoterapisi

  • 03 Mayıs 2021
  • Kanser İmmünoterapisi için yorumlar kapalı
  • 100 kez görüntülendi.

 İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin kanserle savaşmasına destek eden bir kanser terapisi cinsidir. Bağışıklık sistemi bedene, enfeksiyonlarla ve öbür hastalıklarla savaşması için destek eder. Bağışıklık sistemi; beyaz kan hücreleri, uzuvlar ve lenf sistemi dokularından oluşur. İmmünoterapi, bir biyolojik terapi cinsidir. Biyolojik terapi ise; canlı organizmadaki yapıların kanserle savaşmak için kullanılmasıdır. İmmünoterapi Cinsleri Kanseri rehabilitasyon etmek için kullanılan […]

Kanser İmmünoterapisi  İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin kanserle savaşmasına destek eden bir kanser terapisi cinsidir. Bağışıklık sistemi bedene, enfeksiyonlarla ve öbür hastalıklarla savaşması için destek eder. Bağışıklık sistemi; beyaz kan hücreleri, uzuvlar ve lenf sistemi dokularından oluşur. İmmünoterapi, bir biyolojik terapi cinsidir. Biyolojik terapi ise; canlı organizmadaki yapıların kanserle savaşmak için kullanılmasıdır.

İmmünoterapi Cinsleri

Kanseri rehabilitasyon etmek için kullanılan birkaç tip immünoterapi cinsi vardır. Bu terapiler bağışıklık sisteminin kansere saldırmasına destek eder ya da bağışıklık sistemini daha genel biçimde uyarır.
Bağışıklık sistemine doğrudan kanserle savaşmak için destek eden immünoterapi cinsleri:

1 Hakimiyet noktası baskılayıcıları: Bağışıklık sisteminin ura eforlu bir biçimde cevap vermesine destek eden ilaçlardır. T hücrelerinde bir bağışıklık sistemi hücresi, hücrenin etkinliğini sınırlayan, fren ismi verilen yapılar bulunur. Hakimiyet noktası baskılayıcıarı ise, T hücrelerini ura saldırmaktan alıkoyan frenlerle çalışan ilaçlardır. Bu ilaçlar, uru doğrudan hedeflemez. Bunun yerine kanser hücrelerinin bağışıklık sisteminden kaçmasını maniler. Texas Üniversitesi’nden James Allison ve Kyoto Üniversitesi’nden Tasuku Honjo bağışıklık sistemindeki bu frenleri yok eden buluşlarından dolayı 2018 senesinde Nobel Tıp Mükâfatı’nü aldılar.

2 Adapte edilmiş hücre terapisi: T hücrelerinin etkinliğini, kanserle savaşmak için çoğaldıran hücre terapisidir. Bu rehabilitasyon biçiminde, T hücreleri urdan alınır. Alınan hücreler laboratuvar ortamını arttırılır ve daha faal hale getirilir.

T hücrelerini laboratuvarda arttırma süreci 2-8 hafta sürebilir. Bu vakit içerisinde, bağışıklık sistemi hücrelerini eksiltmek için kemoterapi ve radyoterapi gibi rehabilitasyonlar hastaya uygulanabilir. Bu rehabilitasyonlardan sonra, laboratuvar etrafında arttırılmış T hücreleri, iğneyle hastanın kan dolaşımına enjekte edilir.

3 Monoclonal antikorlar: Laboratuvar etrafında üretilen bağışıklık sistemi proteinleridir ve terapötik antikorlar olarak da öğrenilirler. Bu antikorlar; kanser hücrelerinde bulunan özgül amaçlara bağlanmak için planlanır. Bazı monoklonal antikorlar; bağışıklık sistemi hücreleri tarafında daha iyi görünüp yok edilebilmeleri için kanser hücrelerini işaretler. Kanser rehabilitasyonunda kullanılan öbür monoklonal antikorlar; bağışıklık sisteminde bir yanıta yol açmaz. Böyle monoklonal antikorlar, immünoterapi yerine amaçlı terapi olarak değerlendirilirler.
4 Rehabilitasyon aşıları: Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine tepkisini çoğaldırarak çalışırlar. Rehabilitasyon aşıları; hastalığın ortaya çıkmasını yasaklayan aşılardan değişiktir.Kanser İmmünoterapisi

Bağışıklık sistemi yanıtını çoğaldıran immünoterapi cinsleri:

1 Sitokinler: Beden hücreleri tarafından yapılan proteinlerdir. Bedenin klasik bağışıklık sistemi yanıtında ve kansere yanıtta ehemmiyetli rol oynar. Kanser rehabilitasyonunda kullanılan iki ana sitokin cinsi: interferonlar ve interlökinlerdir.

2 BCG: Mesane kanseri rehabilitasyonu için kullanılan immünoterapi cinsidir. Vereme neden olan bakterinin zayıflatılmış formudur. Bu bakteri, kateterle doğrudan mesaneye yerleştirilir ve kanser hücrelerine karşı bağışıklık sistemi yanıtını tetikler. Ayrıca bu usulün, öbür cins kanserler için de kullanımı ile alakalı çalışmalar sürüyor.

Kanser hücrelerinin bedende büyüyebilmesinin sebebi, bağışıklık sisteminden kaçabilmeleridir. Bazı immünoterapiler kanser hücrelerini işaretleyebilir ve böylece bağışıklık sisteminin onları bulup yok etmesi basitleşir. Öbür immünoterapiler de bağışıklık sistemini kansere karşı daha iyi çalışabilmesi için aktive eder.

İmmünoterapinin Yan TesirleriKanser İmmünoterapisi

İnsanları değişik biçimlerde etkileyen yan tesirleri olabilir. Ortaya çıkan yan tesirlerin tipi ve şiddeti, bireyin hastalıktan evvel ne kadar sıhhatli olduğuna ve uygulanan dozların ölçüsüne bağlıdır. En yaygın görülen yan tesirler iğne yapılan bölgede; kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve döküntülerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ