Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kan Nakli Gençleşme İçin Kullanılabilir mi?

  • 01 Ekim 2021
  • Kan Nakli Gençleşme İçin Kullanılabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 35 kez görüntülendi.
Kan Nakli Gençleşme İçin Kullanılabilir mi?

Yeni kan ilave edilmesi, uysal bir organizasyona yeni bir beynin ilave edilmesinin yarattığı canlandırıcı tesiri belirlemek için, günlük yaşamda bir metafor olarak kullanılır. Fakat bu mevzuda bilimsel araştırmalar da yapılmıştır. Başka birinin kanının kullanılması vampir ve kan banyosu öykülerini çağrıştırsa da, bir bilimsel çalışma genç bir fertten alınan kanın yaşlı ferdin beyninin yenilenmesini sağladığını göstermiştir. Stanford Üniversitesi’nde […]

Kan Nakli Gençleşme İçin Kullanılabilir mi?Yeni kan ilave edilmesi, uysal bir organizasyona yeni bir beynin ilave edilmesinin yarattığı canlandırıcı tesiri belirlemek için, günlük yaşamda bir metafor olarak kullanılır. Fakat bu mevzuda bilimsel araştırmalar da yapılmıştır. Başka birinin kanının kullanılması vampir ve kan banyosu öykülerini çağrıştırsa da, bir bilimsel çalışma genç bir fertten alınan kanın yaşlı ferdin beyninin yenilenmesini sağladığını göstermiştir.

Stanford Üniversitesi’nde analist olan sinirbilimci Tony Wyss-Coray 2014 senesinde yaptığı çalışmada; genç bir fareden alınan kanın yaşlı olan fareye verildiğinde, yaşlı faredeki öğrenişsel ve nörolojik bozuklukların onarıldığını göstermiştir. Bu çalışmada, iki farenin aynı dolaşım sistemini paylaşacak biçimde birbirine dikildiği farklı bir teknik uygulanmıştır. Çalışmanın neticesinde, yaşlı farenin beyninde hipokampüs bölgesindeki gen etkinliğinin değiştiği, nöral iletişimlerin ve sinaptik plastisitenin hafıza ve bilmenin esasında uyuduğuna inanılan mekanizma çoğaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, yaşlı fareye genç farenin kan plazması kanın hücre kapsamayan kısmı da verilmiştir ve bunun neticesinde yaşlı farenin hafıza ve bilme testlerindeki performansı çoğalmıştır.

Bu harekât şayet insanlarda da uygulanabilirse, etkileyici neticeleri olabilir. İnsanların yaşam süresi çoğaldıkça, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar tüm dünyada en büyük sağlık meselelerinden biri haline geldi. Bellekten mesul beyin bölgesi olan hipokampüs, ihtiyarlamadan özellikle etkilenir. Özellikle, Alzheimer hastalığına tutulan şahıslarda hafıza ve bilme hüneri ehemmiyetli miktarda düşer.

Wyss-Coray ve takımı yaptıkları başka bir çalışmada insan kordon kanından elde ettikleri plazmayı ve genç erişkinlerden elde ettikleri plazmayı yaşlı bir fareye verdikten sonra verimli tesirlerini gözlemlemişlerdir. Bu çalışma, bu yaklaşımın insanlarda da sınanması için bir adımdır. Elde edilen belirtiler; genç organizmanın kanında bulunan etkenlerin, yaşlı beyni yenileyebildiğini ve genç bir beyin gibi çalışmasını sağlayabildiğini gösterir. Aynı araştırma grubu, beyinde bu farklılıkların sağlanması için ehemmiyetli olan proteini de belirlemeyi muvaffak oldu. Bunun neticesinde, öğrenişsel gerileme için yeni bir rehabilitasyon yaklaşımı büyüdü.

Araştırma grubu, yaşlı 61-82 ve genç hastalardan 19-24 aldığı plazmaların yanı gizeme insan kordon kanı plazmasını da kullandı. Plazmadaki çok rakamda proteinin yaşa bağlı olarak değişiklik gösterdiğini gözlemlediler. Çalışmada; iki hafta süresince dört günde bir üç çeşit plazmadan yaşlı fareye insan plazmasına tepki vermeyecek biçimde bağışıklık sistemi zayıflatılmış fare verildi.

Analistler kordon kanı plazmasının nöral plastisite ve hafıza ile ilişkili birkaç genin etkinliğini çoğaldırdığını ve genç erişkin plazmasının da aynı genleri faalleştirdiğini gözlemledi. Buna karşılık, yaşlı fertlerden alınan plazmanın gen etkinliği üzerinde rastgele bir tesiri görülmedi.

Analistler ayrıca, plazma verilen farenin beyninde hipokampüs bölgesinin elektriksel etkinliğini ölçtü ve kordon plazmasının uzun süreli potansiyel çoğalışını belleğin nöral esası olduğuna inanılan mekanizma teşvik ettiğini gördü.

Analistler, bu deneyin tutumla alaka yararlarını da gördü. Bunun için, fobi koşullanmasıyla alakalı bir deney planladılar. Elektrik şoku ve labirentin dahil olduğu bir fobi koşullanma deneyi oluşturdular. Bu deneyde, labirentin emin bölgelerindeyken fareye elektrik şoku verildi ve farenin elektrik şokuna maruz kaldığı bölgeye tekerrür gidip gitmeyeceği kollandı. Farenin aynı yere tekerrür girmemesi belleği açısından iyi bir performans sergilediği anlamına kazanç. Bu deneyde, kordon kanı plazması verilmiş fare, öbür farelere mukayeseyle daha iyi performans gösterdi. Tavırların da hipokampüs ile ilişkili olduğu ve yaş ile değişebildiği öğreniliyordu. Bu deney, bu gidişatın tersine döndürülebileceğini gösterdi.

Araştırma grubu, farede ve insanda yaşla beraber eksilen proteinlerin listesini çıkardı. Bu listeden aday proteinler tanımladılar, bu proteinleri fare üzerinde sınadılar ve bu proteinlerden yalnızca iki tanesinin nöral plastisiteyi etkilediğini buldular. Bu iki proteinden biri olan CSF2’nin, öğrenişsel bozuklukları ve Alzheimer’a neden olan toksik protein birikimini farede geri çevirdiği zati öğreniliyordu. Bu sebeple, ihtiyarlamış beyinde henüz çalışılmamış olan öbür protein TIMP2 üzerine yoğunlaşıldı.

Kan Nakli Gençleşme İçin Kullanılabilir mi?Analistler TIMP2’yi radyoaktif olarak işaretlediler ve kan beyin bariyerini geçmesi için damardan enjekte ettiler. Olağan bağışıklık sistemine sahip yaşlı fareye enjekte edilen TIMP2 proteinin, hipokampüs üzerinde kordon kanı plazmasıyla aynı verimli tesirleri yarattığı görüldü. TIMP2’nin de hafıza işlevleri için zorunlu olduğunu göstermek için, genç fareye TIMP2’yi bağlayan antikor enjekte edildi. Bunun neticesinde genç farenin, hafıza ile ilişkili işlerde cılız performans gösterdiği görüldü.

TIMP2 çok rakamda değişik proteini tertip eden enzimleri hakimiyet eden protein ailesinin bir abonesidir. Başka bir deyişle; TIMP2’nin tek bir işlevi yoktur, bunun yanında çok rakamda proteini ve etkinliklerini kumpaslar.

Çalışmanın neticesinde, çok rakamda yeni sual ortaya çıktı. Bu etmenler bedende nerede üretilir? Neden yaşla beraber eksilirler ve bu etkenleri nasıl tertip edebiliriz? Kandaki bu etmenler beyinle nasıl etkileşime girer? Beyindeki kan damarlarıyla mı etkileşime girerler? Nöronlar üzerine mi yoksa nöronları destekleyen hücreler üzerine mi tesir gösterirler? Daha evvel incelenen genç ferdin kanını alan yaşlı fertte görülen verimli tesirlere karşılık, yaşlı ferdin kanı verilen genç farede de bellekte gerileme görüldü. Bu vaziyette yaşlı fertlerin kanında da bir “ihtiyarlama etmeni” mü var? Şayet böyle bir etken bulunursa ve baskılanabilirse, bu çalışmanın verimli tesirleri olabilir. Bu mevzuda hala yanıtlanması gereken çok rakamda sual bulunuyor.

Kan Nakli Gençleşme İçin Kullanılabilir mi?Yapılan çalışma ile alakalı tıbbi uygulamalar da mevzubahisidir. Elde edilen belirtilerden sonraki adım, insanlar arasındaki kan plazması naklidir. Usulün tehlikesiz olup olmadığı ile alakalı, 18 Alzheimer hastası üzerinde yapılan minik bir sınamada rastgele bir yan tesirin görülmemesi neticeyi fikir edinildi. Muayenehane sınamalar bitirildikten sonra ise, bir ilacın geliştirilmesi 5-10 sene etrafında bir zaman alacaktır. Kandaki etkenleri sentetik olarak üretmek ya da etkenlerin etkinliğini taklit eden daha minik moleküller geliştirmek için ise daha fazla zamana gereksinim dinlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ