Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kakule Otu Nedir ve Yararları Nelerdir?

  • 06 Temmuz 2021
  • Kakule Otu Nedir ve Yararları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 195 kez görüntülendi.
Kakule Otu Nedir ve Yararları Nelerdir?

Ülkemizde kakule otu yetişmemektedir. Zira ülkemiz bu nebatın yetişmesi için uygun olan abuhava şartlarına sahip değildir. Kakule otu özellikle Hindistan’da geniş bir yetişme alanı bulur. Bilimsel ismi ise elettaria cardamomum olan kakule otu Hindistan’ın güney kısımlarında daha çok yetişir. Takribî olarak 30 ile 50 cm arasında boya sahip olurlar. Kakule nebatı sarıya çalan renkte çiçek […]

Ülkemizde kakule otu yetişmemektedir. Zira ülkemiz bu nebatın yetişmesi için uygun olan abuhava şartlarına sahip değildir. Kakule otu özellikle Hindistan’da geniş bir yetişme alanı bulur. Bilimsel ismi ise elettaria cardamomum olan kakule otu Hindistan’ın güney kısımlarında daha çok yetişir. Takribî olarak 30 ile 50 cm arasında boya sahip olurlar. Kakule nebatı sarıya çalan renkte çiçek açar. Kakule otu fazla ölçüde antioksidan kapsar.

8599_19Kakule otunun bir hayli yararı vardır. Kakule nebatı asap sistemine pozitif doğrultuda tesir eder. Hatta bir nevi antidepresan özelliği gösterir. Mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği öğrenilmektedir. Özellikle de midesinde ekşime hissi yaşayanlar veya mide krampları sürükleyenler kakule otunun bu faydasından faydalanabilirler. Kakule otu bir hayli Asya ülkesinde ise yemeklere lezzet vermesi emeliyle kullanılır. İştahsızlık meseleyi yaşayanlar ise iştah açıcı olarak kakule otundan yararlanabilirler. Kakule otunun solunum yollarına da iyi geldiği öğrenilmektedir. Soluk almakta güçlük sürükleyenler, öksürük nöbetleriyle çaba edenler bu otu kullanarak sorunlarına gevşetebilirler. Akciğerler için çok faydalı olan bu ot nezle, astım, bronşit gibi hastalıkların rehabilitasyonunda da sıklıkla kullanılır. Kakule otu idrar yolları enfeksiyonlarını emeliyle de kullanılır. Kakule otu mide bulantısına da iyi kazanç. Kakule otu bedende detoks tesiri yaratır. Bedenin temizlemesine destekçi olur. Güneşderi korunmak emeliyle bir parça kakule otu çiğnenebilir. Böylece güneş çarpmalarına karşı gözetici bir vazife yapar. Kakule otunun baş sızıları için de birebir olduğu söylenmektedir. Fakat bunun için bu otun macun kıvamına getirilmesi ve başa başka bir deyişle alın bölgesine sürülmesi gerekmektedir. Kakule otu, hazımsızlığa ve kabarıklığa da iyi kazanç. Kansere karşı özellikle de sütun kanserine karşı gözetici bir tesir görür. Ağız kokusu problemi yaşayanlar da bu ot sayesinde bu meselelerinden kurtulabilirler. Ayrıca kakule tohumları parfüm imalinde de kullanılır. Belleğin kuvvetlenmesi için de kakule otu kullanılabilir. Kakule aynı zamanda ödem söktürücü olarak da harcanabilir. Ülsere neden olan Helicobakter Pylori isimli bakterilerin yok edilmesini sağlar. Bu surattan da özellikle Araplar tarafından çokça harcanan bir nebattır. Görüldüğü üzere çok doğrultulu olarak kullanılabilecek harikulade bir nebattır.

8599_16Kakule otunun yararı olduğu gibi yan tesirleri de bulunmaktadır. Fakat yan tesirleri pek sık görülmez. Ayrıca safra taşı olan şahısların da kakule otunu harcamaması söylenir. Bazı gidişatlarda alerjik tepkinlere neden olabilir. Gebelik ve emzirme sürecinde de bu otun harcanmaması daha iyi olur. Her ne kadar mide rahatsızlıklarına iyi gelse de bazı gidişatlarda midede problemler de yaratabilir. Bu sebeple kakule otunu harcarken de dikkat edilmesinde fayda vardır. Özellikle ciddi rahatsızlıkları olan bireyler bir hekime danışmadan harcamamalıdır.

Kakule Çayı Tarifi

Malzemeler

1,5 litre su 3 çay kaşığı kakule tohumu 3 yemek kaşığı siyah çay 250 ml. süt

Öncelikle su kaynatılır. Su kaynadıktan sonra bu su ateşten alınır. Ve su dolu tencereye tüm malzemeler ilave edilerek karıştırılır. Takribî olarak 10-15 dakika kadar beklenir. Sonrasında ise süzülerek içime hazır hale getirilir.

Kakule otundan yararlanmak isteyen bireyler aktarlara giderek buralardan temin edebilirler.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ