Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kaktüs Nedir?

  • 04 Ekim 2021
  • Kaktüs Nedir? için yorumlar kapalı
  • 130 kez görüntülendi.
Kaktüs Nedir?

Kaktüs ismi ile öğrenilen, dikenli bir görüntüye sahip olan nebatın, botanik dünyasının dilindeki familya ismi “kaktüsgiller”dir. Her ne kadar “Kaktüs” adı köken olarak bir tür ismi olmasa da, bu nebat çoğunlukla bu ad ile tanınmakta ve anılmaktadır.

5720_kaynanadili-kaktusKaktüs ismi ile öğrenilen, dikenli bir görüntüye sahip olan nebatın, botanik dünyasının dilindeki familya ismi “kaktüsgiller”dir. Her ne kadar “Kaktüs” adı köken olarak bir tür ismi olmasa da, bu nebat çoğunlukla bu ad ile tanınmakta ve anılmaktadır.

5720_101011_kaktus_radyasyonu_onluyorKaktüsgiller, gövde yapısı olarak etli ve sulu bir şekildedir. Biçim olarak da, nebat gövdesinin yassı olduğu söylenebilmektedir. Kaktüs nebatının en sık yetiştiği ve hayatını sürdürdüğü bölgeler, çöller ve tropik abuhavanın karar sürdüğü coğrafyalardır. Kaktüs nebatının çok suya ve iletişimli olarak da yağmurlara pek gereksinimi olmaması sebebiyle, bu tip abuhavalar nebat ismine mesele teşkil etmemektedir. Ayrıca kaktüs nebatı, oldukça uzun ve kalın bir nebat köküne sahiptir. Bu kök aracılığı ile de, gereksinim dinlediği tam minerali ve öteki katkıları topraktan istediği miktarda alabilmektedir.

Kaktüslerin görüntü olarak usta kalıcı yanları ise, dikenli yapraklarının bulunmasıdır.Nebat dünyasındaki kirpilere benzetilen kaktüsler, çeşidine göre bazı zehirli dikenlere de sahip olabilmektedirler. Çoğu kaktüs dikeni zehirli olmasa da, yapılarının çok ince ve dayanıklı olması sebebiyle, battıkları insan etinden güç çıkarılmakta ve aşırıca da acı vermektedirler.

Kaktüsün son zamanlarda aşırıca tartışıldığı acayip bir mevzu da, ışınımın hasarlı tesirlerine karşı direnç gösterdiği ve bulunduğu civarda ışınımın tesirlerini oldukça eksilttiği istikametindeki bir tezdir. Bu tez, henüz ispatlanmış ve kaideleşmiş bir yapıda değildir. Ancak, bu sava aşikar biçimde karşı gelen ve çürütebilen bir çalışma da ortaya çıkmamıştır. İspatlanana kadar bilmece olacak olan bu vaziyetin, uzak doğuda kaktüs ticareti yapan tüccarlarca ortaya atıldığı da, bir başka iddiadır. Kaktüs nebatı, konutlarda da basitlikle yetiştirilebilmektedir. Nebat rastgele bir yerden rahatlıkla satın alınabilir, bu sayede de basitçe konut etrafında yetiştirilebilir. Bununla alakalı tek ihtar ise, özellikle çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak bir yerde nebatın yetiştirilmesidir. Bu ihtar, nebatın dikenlerinin çocuklara ve hayvanlara batmaması için bir tedbir kalitesindedir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHer nebat gibi, kaktüs nebatı da karanlıktan sevmez, aydınlık ve ışıklı civar ister. Bu sebeple kaktüs nebatı, güneş ışığı alan bir yerde yetiştirilmelidir. Bunun yanında, senede en az bir defa olmak üzere, nebata mineral yardımı yapılmalıdır. Kaktüsün çok fazla suyu hoşlanmaması sebebiyle, özellikle yaz aylarında, sulama harekâtı “damlatma” usulü ile uygulanmalıdır. Sıhhatli bir biçimde geliştirilmek istenen kaktüsün, toprağının da zaman zaman havalandırılması ve taze kalması koşuldur.

Türk halkında ise, içine azıcık da espri katılarak, kaktüs nebatına “kayınvalide nebatı” ya da “kayınvalide çiçeği” adı verilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ