Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır?

  • 03 Temmuz 2021
  • Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 166 kez görüntülendi.
Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve çekirdekleri natürel olarak kafein kapsarlar. Bununla beraber geceleri uykusuz vazgeçmeden kahve içilebilmesi için, uyarıcı tesirlerini kaldırmak emeliyle kahve çekirdekleri işlenmiş olsa da yeniden de içeriğinde bir ölçü kafein bulunur. Kahve çekirdeklerini kafeinden ayrıştırmak için muhtelif yöntemler vardır ve bu yöntemlerin tümü de kahve çekirdekleri henüz yeşilken yapılır. Kafeinsiz kahveler genellikle daha lezzetsizdir; zira kahve […]

Kahve çekirdekleri natürel olarak kafein kapsarlar. Bununla beraber geceleri uykusuz vazgeçmeden kahve içilebilmesi için, uyarıcı tesirlerini kaldırmak emeliyle kahve çekirdekleri işlenmiş olsa da yeniden de içeriğinde bir ölçü kafein bulunur. Kahve çekirdeklerini kafeinden ayrıştırmak için muhtelif yöntemler vardır ve bu yöntemlerin tümü de kahve çekirdekleri henüz yeşilken yapılır. Kafeinsiz kahveler genellikle daha lezzetsizdir; zira kahve çekirdeğindeki lezzet maddelerinin hepsini gözeterek sadece kafeini ayrıştırmak ve kafeinsiz çekirdekleri doğru biçimde kavurmak azıcık güçtür

Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır?Kafeinsizleştirmenin en yaygın yöntemi etil asetat ya da metilen klorür kapsayan kimyevi çözücülerdir. Doğrudan yöntemde kahve çekirdekleri buğuya tabi yakalanır ve daha sonra kafeini ayırmak için kimyevi çözücülerle tekerrür tekerrür durulanır. Dolaylı yöntemde ise kimyevi maddeler kahve çekirdeğiyle temas ettirilmez, kahve çekirdekleri su içinde birkaç saat bekletilerek kafeinden ayrıştırılır. Daha sonra sudaki kafein ayrıştırılır ve kahve çekirdekleri suyun içine yine konularak su içinde kalan yağ ve aromaların yine emilimi sağlanır. Her iki yöntemde de buğulaştırılarak ya da kavurma esnasında artan buğulaşmayla beraber çözelti, yeşil kahve çekirdeklerine temizletilir; ancak yeniden de satın alınan kafeinsiz kahve çekirdeklerinde tüketim için tehlikesiz sayılan bir ölçü çözücü harabesi olabilir.

İsviçre Su Operasyonu ismi verilen yöntem, sadece su ve karbon filtrelemesini direniyor. Kahve çekirdekleri evvel sıcak suya daldırılarak kafein ve aroma gibi lezzet bileşenlerinin suya çıkması sağlanıyor. Sonra yeşil kahve çekirdekleri bu sudan çıkarılarak, lezzet bileşenleri ve kafein kapsayan su yeşil kahve ekstratı olarak adlandırılır, sadece kocaman kafein moleküllerini tutabilme özelliğinde olan karbon filtresinden geçiriliyor. Karbon filtresiyle kafeinden ayrıştırıldıktan sonra, kafeinsiz yeşil kahve ekstratında kahve çekirdekleri yine yıkanır ve filtrelenir. Bu yöntemle kahve çekirdekleri hem kimyevi maddeler kullanılmadan hem de lezzet bileşenlerinin bir haylisini kaybetmeden filtrelenmiş olur. Bu, natürel kahve çekirdeklerini kafeinsiz hale getirmek için kullanılan temel yöntemdir.

Son olarak, bilimsel ismi süperkritik karbondioksit olan yöntemde, yüksek sıcaklık ve tazyik altında hem gaz hem de akışkan gibi davranabilen karbondioksit CO2 kullanılır. Bu süperkritik CO2, kahve çekirdeğinin tüm çatlaklarına sızarak kafeini bir akışkan gibi çözer.

Kafeinli karbondioksit akışkanlaşıp buğulaşır ve daha sonra kahve çekirdekleri işlenir; zira bu yöntemle karbonhidrat ve proteinler bozulmaz, kafeinsizleştirme operasyonundan dolayı da lezzetinde çok ölçüde azalma olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ